Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε παιδια μπορείτε να υποβάλλετε νέα αίτηση?

Εμένα δεν με αφήνει με τπτ...Μόνο να επεξεργαστώ μία που έκανα εχθές

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου ζητάει σε κάποιο σημείο αν θα χρειαστούν άδειες

Οποτε αν έχουμε σε διαμέρισμα θερμομόνωση στους τοίχους του πρέπει να δηλώσουμε υποχρεωτικά ναι;

Link to comment
Share on other sites

 

Ακυρο..μπορώ να κάνω αίτηση γενικά. Δεν μου προχωράει την αιτηση στον πελάτη όμως. Κάπου βρίσκει λάθος ισως...έπεσα στην περίπτωση μάλλον γιατί ενώ βρίσκει τον ΑΦΜ και μπαίνει με το όνομα δεν "φέρνει" τις πληροφορίες στο προφίλ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι mechgiann, όταν έχεις θερμομόνωση πρέπει να τσεκάρεις ένα κουτάκι που έχει στην καρτέλα που περνάς τις παρεμβάσεις, ότι απαιτούνται μελέτες. (Εγώ σε έναν πελάτη το έκανα λάθος, θα δούμε όταν προχωρήσει η αίτηση, αν θα μπορέσω να διορθώσω "πειράζοντας" τάχα το σενάριο κ τις παρεμβάσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου ζητάει σε κάποιο σημείο αν θα χρειαστούν άδειες

Μόνο εαν χρειαστούν ικριώματα..αλλιως οχι..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.. Είμαι σε ανενεργή περιφέρεια, αλλά ρωτάω πληροφοριακά.

 

Εϊχε υπάρξει κάποιο θέμα με τα πρόσφατα αποκτηθέντα ακίνητα; Και αν ναι τι ακριβώς; Μου έλεγε ένας ωφελούμενος που προσπαθούσε να υποβάλλει μόνος του αίτηση ότι είχε πρόβλημα (εγώ δεν είχα κάποια περίπτωση τέτοια για να το δω με τα μάτια μου) και δε του δεχόταν κάποια πράγματα. ΤΙ έγινε ακριβώς. Και επίσης λύθηκε το όποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Fade2black,

Εγώ είμαι σε ενεργή περιφέρεια. Μου δέχτηκε τα στοιχεία κανονικά, αλλά έβγαλε μήνυμα ότι είναι ειδική περίτπωση. (το προβλέπει κ στον οδηγό, νομίζω).

 

Η αίτησή σας έχει χαρακτηριστεί ως «Ειδική Περίπτωση», έχει προωθηθεί στο Δικαιούχο και βρίσκεται σε διαδικασία ελέγχου.

Εφόσον διαπιστωθούν ελλείψεις, θα ενημερωθείτε για το πόρισμα του ελέγχου καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα». Σε αντίθετη περίπτωση, η αίτησή σας θα υποβληθεί αυτόματα οριστικά.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες

 

Την προηγούμενη βδομάδα, όπως είχα καταλάβει απο συναδέρφους, είχε πολλά προβλήματα η πλατφόρμα με τα νεοαποκτηθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνεται ότι για τις ειδικές περιπτώσεις ενοικιαζόμενης κατοικίας, πρόσφατης απόκτησης ακινήτου, μη υποχρέωσης υποβολής φορολογικής δήλωσης, ενδιαφερόμενου ή συζύγου που είναι κάτοικος εξωτερικού, καθώς και άλλων πολιτών για τους οποίους δεν είναι δυνατή η διασταύρωση στοιχείων εισοδήματος και στοιχείων ακινήτων με τα στοιχεία που τηρούνται από τη φορολογική αρχή, πραγματοποιείται έλεγχος των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών από το Δικαιούχο για την κατάταξη του ενδιαφερόμενου σε εισοδηματική κατηγορία του πίνακα 2.2.1 και την έκδοση της απόφασης υπαγωγής. Ο εξαψήφιος αριθμός ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου αποδίδεται με την ολοκλήρωση υποβολής της αίτησης από τον ενδιαφερόμενο και δεσμεύεται το σχετικό ποσό, πριν την ολοκλήρωση των παραπάνω ελέγχων από το Δικαιούχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.