Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

 

 

καλημέρα.

Επ' αυτού δεν έχουμε περισσότερες πληροφορίες όμως, σωστά?

Θέλω να πω πότε θα πραγματοποιηθούν αυτοί οι έλεγχοι κτλ δεν το ξέρουμε ως τώρα?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι.. Είμαι σε ανενεργή περιφέρεια, αλλά ρωτάω πληροφοριακά.

 

Εϊχε υπάρξει κάποιο θέμα με τα πρόσφατα αποκτηθέντα ακίνητα; Και αν ναι τι ακριβώς; Μου έλεγε ένας ωφελούμενος που προσπαθούσε να υποβάλλει μόνος του αίτηση ότι είχε πρόβλημα (εγώ δεν είχα κάποια περίπτωση τέτοια για να το δω με τα μάτια μου) και δε του δεχόταν κάποια πράγματα. ΤΙ έγινε ακριβώς. Και επίσης λύθηκε το όποιο πρόβλημα;

Από γνωστό μου συνέβη το εξής:

Τις πρώτες μέρες λειτουργίας του προγράμματος, παρόλο που όριζες στο σύστημα πρόσφατη απόκτηση αυτό συνέχισε να ζητάει κάποιο έγκυρο Ε1 στο οποίο να δηλώνεται κύρια κατοικία (ενώ κανονικά θα έπρεπε απλώς να σε υποχρεώνει στην υποβολή των έξτρα δικαιολογητικών όπως η υπεύθυνη δήλωση για χρήση κύριας κατοικίας στο μέλλον και η μεταγραφή από το υποθηκοφυλάκειο).

Κάποιοι το ξεπέρασαν με τρικ π.χ. το δήλωσαν κενό και δήλωσαν ΑΦΜ προηγούμενου ενοικιαστή/ιδιοκτήτη που για καλή τους τύχη το είχε στο Ε1 ως κύρια κατοικία σε προηγούμενα έτη. Βεβαίως αυτό δεν ήταν σωστό, ήταν όμως ο μόνος τρόπος τις πρώτες μέρες να παρακάμψουν την αστοχία του συστήματος και να λάβουν σειρά προτεραιότητας. Κάποιοι άλλοι βέβαια περίμεναν με αποτέλεσμα να χάσουν αυτή τη σειρά.

Νομίζω στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας διορθώθηκε και πλέον αν δηλώσεις προσφατη απόκτηση δεν ψάχνει Ε1 και ζητά απλώς τα απαιτούμενα πρόσθετα δικαιολογητικά.

Όποιος την πάτησε βάσει των παραπάνω εκτιμώ πως έχει το νομικό έρεισμα να διεκδικήσει καλύτερη μοίρα στην επιλαχούσα αίτησή του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το ποστ

Κατά τα άλλα, εκεί, γύρω στο 20λεπτο η αίτηση.

Προσωπικά είχα ετοιμάσει ένα excelακι με τις απαραίτητες πληροφορίες και έκανα copy-paste.

 

Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση η πλατφόρμα παιδιά. 

Με πολύ καλή προετοιμασία γύρω στα 15-20 λεπτά η κάθε αίτηση. 

 

Τυπώστε τον οδηγό και συμπληρώστε για κάθε πελάτη σας τα στοιχεία. (είναι ένα 20σέλιδο). κάντε το για όλους και απλά να περνάτε τιμές. 

 

Έχουν διορθωθεί όλα τα bugs!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους πήραν αριθμό πρωτοκόλλου και έκαναν οριστική υποβολή, γνωρίζετε πότε περίπου θα ρθει το email ώστε να απευθυνθούν οι πελάτες σε τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση τακτοποίησης με το νόμο Τρίτση, τα τετραγωνικά πώς τα δηλώνουμε? 0 στα τ.μ. της άδειας και 100 (για παράδειγμα) στα τ.μ. της τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εαν χρειαστούν ικριώματα..αλλιως οχι..

Νομίζω ότι για την θερμομόνωση θέλει μικρής κλίμακας ούτως ή άλλως και το αναφέρει στις περιπτώσεις στην πίσω σελίδα του εντύπυ της ΕΕΜΚ, ειδικά για το εξοικονομώ

Edited by john13552
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, θέλει ΕΕΜΚ ανεξαρτήτως ικριωμάτων.

 

Εξάλλου, αποτελεί παράβαση κατηγορίας 3 στο Ν.4495/17, η προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, θέλει ΕΕΜΚ ανεξαρτήτως ικριωμάτων.

Εξάλλου, αποτελεί παράβαση κατηγορίας 3 στο Ν.4495/17, η προσθήκη μόνωσης εξωτερικά στις όψεις.

Απλά, καλύπτονται οι εισφορές του ΙΚΑ μέσα στην τιμή που δίνει το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για την θερμομόνωση θέλει μικρής κλίμακας ούτως ή άλλως και το αναφέρει στις περιπτώσεις στην πίσω σελίδα του εντύπυ της ΕΕΜΚ, ειδικά για το εξοικονομώ

Για ανεβασε λιγο το εντυπο να το δουμε...

 

Παντως στο 1ο Εξοικονομω ισχυε μονο με ικριωματα...τωρα γιατι αλλαξε...ενας Θεος ξερει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.