Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μια διευκρίνηση για να είναι 100% σαφές αυτό που έγραψα:

Το HelpDesk απάντησε ότι αν θέλω να πάρω την έξτρα παράταση των 45 ημερών πρέπει να ακυρώσω την αίτηση και να κάνω σε άλλη τράπεζα.

Γενικά μιλώντας, αν ακυρώσεις την αίτηση έχεις 3 επιλογές: να επιλέξεις ιδία κεφάλαια και να προχωρήσεις για υπαγωγή, να κάνεις νέα αίτηση (στην ίδια ή σε άλλη τράπεζα), ή να ακυρώσεις εντελώς την αίτηση στο πρόγραμμα (βλ. Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων για την διαδικασία Δανειοδότησης παρ. 1.4).

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, 

Μου απάντησαν και μένα ότι η αίτηση πρέπει να γίνει σε άλλη τράπεζα..αυτό αφορά εμάς που θέλουμε να πάρουμε παράταση γιατί η προθεσμία λήγει αύριο, καθώς παράταση μπορεί να δοθεί μόνο με ακύρωση και επαναϋποβολή σε άλλη τράπεζα..τα συμπεράσματα δικά σας..

image.png

Edited by Artemiscv
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Artemiscv said:

Καλημέρα, 

Μου απάντησαν και μένα ότι η αίτηση πρέπει να γίνει σε άλλη τράπεζα..αυτό αφορά εμάς που θέλουμε να πάρουμε παράταση γιατί η προθεσμία λήγει αύριο, καθώς παράταση μπορεί να δοθεί μόνο με ακύρωση και επαναϋποβολή σε άλλη τράπεζα..τα συμπεράσματα δικά σας..

image.png

????

Πριν μερικές μέρες (ούτε εβδομάδα) έστειλα μέιλ στο helpdesk για την παράταση και δεν ανέφεραν ΤΙΠΟΤΑ για διαφορετική τράπεζα.

Εν τω μεταξύ έχω ήδη ακυρώσει την παλιά αίτηση που έληγε η προθεσμία της κι έχω αποθηκευμένη καινούρια έτοιμη να την υποβάλω, στην ίδια τράπεζα. Αν την προχωρήσω θα την απορρίψουν;

Μπήκα βασικά για να ρωτήσω για τους εγγυητές... Επειδή έχουν πει ότι η παράταση ΔΙΝΕΤΑΙ 1 ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ, και ήδη την έχω πάρει κάνοντας τη νέα αίτηση (χωρίς η τράπεζα να έχει δώσει κάποια απάντηση για την παλιά αίτηση) σκέφτηκα να βάλουμε εγγυητή ασχέτως αν τελικά χρειαστεί ή όχι, για να μη μας γυρίσουν την αίτηση πίσω λόγω έλλειψης εγγυητή και μετά δεν προλαβαίνουμε να την ξανακάνουμε.... Αλλά είδα αυτό στο εγχειρίδιο: 

Εγγυητές (συμπληρώνεται μόνο εφόσον απαιτείται)

Οπότε μπήκα να σας ρωτήσω αν μπορώ να βάλω την εγγυήτρια ή όχι.

Και βλέπω αυτό με την τράπεζα και παθαίνω το σοκ. Άλλη ΤΡΑΠΕΖΑ ή άλλο υποκατάστημα της ίδιας; 

Θα μας τρελάνουν τελείως. :( Πάρα πολύ άγχος με αυτό το %$&#πρόγραμμα..... 

EDIT - Στη δική μου αίτηση έχει ήδη δοθεί η παράταση (βλέπω την προθεσμία να είναι «ΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ» και 14/4/20) κι επίσης στην οθόνη των στοιχείων δανείου (δεν έχω υποβάλει ακόμα το νέο αίτημα, απλά το έχω αποθηκεύσει περιμένοντας να δω τι θα κάνω με εγγυητή) δε μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τράπεζα. Υποκ/μα μπορώ, τράπεζα όχι, έχει γίνει το πεδίο γκρι.

 EDIT 2 - Τώρα μόλις είδα ότι στο δεύτερο μέιλ που τους έστειλα μου απάντησαν μετά από μια μέρα (έλεγα ότι δεν θα ασχοληθούν και δεν το ξανακοίταξα - δεν πρόλαβα κιόλας) και στη δεύτερη απάντηση λένε για άλλη τράπεζα. Παρόλα αυτά, όταν ξεκίνησα να συμπληρώνω το νέο αίτημα δανείου και το αποθήκευσα, η παράταση δόθηκε. 

Μέιλ που μου έστειλαν 25/2: Σε περίπτωση επανυποβολής αίτησης δανείου, η προθεσμία δανειοδότησης παρατείνεται αυτοδίκαια κατά σαράντα πέντε (45) ημέρες. Η ανωτέρω αυτοδίκαιη παράταση δίνεται μία (1) φορά.

Μέιλ που μου έστειλαν 26/2: Σε περίπτωση επανυποβολής αίτησης δανείου,σε άλλη τράπεζα, η προθεσμία δανειοδότησης παρατείνεται αυτοδίκαια κατά σαράντα πέντε (45) ημέρες. Η ανωτέρω αυτοδίκαιη παράταση δίνεται μία (1) φορά.

Αρα είναι κάτι που ΠΡΟΣΘΕΣΑΝ. Απλά τώρα δεν μπορώ να την αλλάξω πια την τράπεζα.... ΡΙσκάρω να ακυρώσω πάλι το αίτημα; Κι αν χάσω την παράταση; Ή το προχωράω έτσι; Κι αν δεν το δεχτούν;

Τρέλα.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

ΕΝημέρωση: Κάλεσα σήμερα το helpdesk το τηλεφωνικό και μου είπαν ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο να γίνει το νέο αίτημα για δάνειο σε άλλη τράπεζα από το παλιό. Επίσης, μπορεί κανείς να βάλει εγγυητή από πριν, χωρίς απαραίτητα να έχει ζητηθεί από την τράπεζα. 

Ελπίζω η κοπελίτσα που μου τα είπε αυτά να μη με πήρε στο λαιμό της... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Εγώ είχα βάλει εξ αρχής εγγυητή και πέρασε από την πρώτη εβδομάδα που άνοιξε για δάνεια.

Το ρώτησα μόνο και μόνο γιατί στην αρχή του εγχειριδίου λέει «Εγγυητές (συμπληρώνεται μόνο εφόσον απαιτείται)». Το πιο λογικό είναι αυτό, αν υπάρχει άτομο διαθέσιμο για εγγυητής να μπαίνει στο σύστημα και ΑΝ απαιτηθεί, τότε να τον ενεργοποιούν. Αλλά όταν σου λέει ότι η παράταση δίνεται μόνο 1 φορά, φυσάς και το γιαούρτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα

έχω κάνει τακτοποίηση σε κατοικία που εντάχθηκε στο εξοικονομώ από άλλον συνάδελφο.

Τώρα παρατηρώ ότι έχω ξεχάσει να γράψω κάποια πράγματα στην ΤΕ . Σκεφτόμουν να ανοίξω τη δήλωση και να τα προσθέσω, θα είναι αυτό πρόβλημα για το πρόγραμμα σε οποιοδήποτε στάδιο? Δεν ασχολούμαι με το πρόγραμμα και δεν γνωρίζω. ευχαριστώ

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 11:13 ΠΜ, LESS said:

καλημέρα

έχω κάνει τακτοποίηση σε κατοικία που εντάχθηκε στο εξοικονομώ από άλλον συνάδελφο.

Τώρα παρατηρώ ότι έχω ξεχάσει να γράψω κάποια πράγματα στην ΤΕ . Σκεφτόμουν να ανοίξω τη δήλωση και να τα προσθέσω, θα είναι αυτό πρόβλημα για το πρόγραμμα σε οποιοδήποτε στάδιο? Δεν ασχολούμαι με το πρόγραμμα και δεν γνωρίζω. ευχαριστώ

Συνάδελφε η τακτοποίηση έγινε πριν ή μετά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.