Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εσύ δείχνεις στο τοπογραφικό σου την πραγματικότητα. Απλά πρέπει να περάσεις στο αντίστοιχο layer τα όρια του κτηματολογίου(PST KAEK νομίζω). Από το πόσο διαφέρει η πραγματικότητα από το κτηματολόγιο(εμβαδό, σχήμα, αποστάσεις πραγματικών από κτηματογραφημένα όρια) κρίνεις εάν χρειάζεσαι ΔΓΜ. Εφόσον εσύ κάνεις ΔΓΜ ούτως ή άλλως τότε σε συνεννόηση με κάποιο δικηγόρο συνήθως συμπεριλαμβάνεις και τις υπόλοιπες αλλαγές στα σύνορα(ο δικηγόρος χρειάζεται γιατί γίνεται δικαστήριο για τη διόρθωση των ορίων).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H επιφάνεια γηπέδου(μετά την θέαση οφχ)  δειχνει  3257 τμ ενώ η  μέτρηση στο σχέδιο (dwg) μου βγαζει 3284 τμ.γιατί να συμβαίνει αυτό μηπως και η αλλαγή στην επεξεργασία γεωτεμαχίου να διορθώσει την κατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

@KOKARADI προφανώς τα σημεία στο σχέδιο (dwg) έχουν διαφορετικό υψόμετρο, οπότε λανθασμένα εμβαδομετρείς επιφάνεια που δεν είναι οριζόντια.

tip: με την εντολή Pline (polyline) στο autocad μπορείς γρήγορα να κάνεις περίγραμμα, το οποίο είναι πάντα στη στάθμη 0.00, οπότε έχεις πραγματικά οριζοντιογραφική εμβαδομέτρηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Αντιμετωπίζετε προβλήματα στην πλατφόρμα το τελευταίο διάστημα? Μου κολλάει στη Θέαση Διαγράμματος και μετά από ώρα βγάζει τη σελίδα αλλά χωρίς χάρτη και επιλογές.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος/α?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι  στην υποβολή   μου  έδειξε το παρακάτω.τι εννοει ? Πρόκειται για γήπεδο(ελαιοπερίβολο) ,αδόμητο ,χωρίς δρόμο κτλ.

33.JPG

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

όχι ενα είναι το  γεωτεμαχιο ,τελικά παρόλες  τις παρατηρήσεις  χρειάστηκε  μόνο απλη συμπλήρωση των στοιχείων του γεωτεμαχίου(!!....)

 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

{"error":"invalid_request","error_description":"Invalid state"}

εδώ και 2 μέρες μπαινοντας για ανάρτηση διαγράμματος μου βγάζει (συνέχεια)το παραπάνω

δοκίμασα και απο άλλους υπολογιστές και διαφορετικές συνδέσεις  .Κανείς το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω ένα θέμα και ήθελα τη γνώμη σας.

Πρόκειται να μεταβιβαστούν δυο ακίνητα διαφορετικών ιδιοκτήτων σε μια εταιρία.

Η συμβολαιογράφος μου λέει οτι θέλει να κάνει πρώτα τη μια μεταβίβαση και στο δεύτερο ακίνητο θέλει να το μεταβιβάσει στην εταιρία αλλά με το ίδιο συμβόλαιο να κάνει συνένωση των δυο και να το περιγράψει ως ένα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να βγάλω ένα τοπογραφικό με το ΚΗΔ του για το πρώτο ακίνητο για να γίνει η πρώτη μεταβιβαση και στο δεύτερο ακίνητο να εμφανίσω τοπογραφικό με τα δυο ακίνητα στο TOPO_PROP και το συνολικό στο TOPO_PROP_NEW με νεο ΚΗΔ φυσικα.

Σωστά το σκέφτομαι;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νομίζω τα σκέφτεσαι. Αν βρίσκεσαι σε περιοχή με κτηματολογικό γραφείο μάλλον θα χρειαστείς και ΔΓΜ ταυτόχρονα στο δεύτερο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.