Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Καλησπέρα μια επιβεβαίωση, όταν βγαίνει άδεια σε οικόπεδο με αντιπαροχή και υπάρχει εργολαβικό στο πεδίο "κύριος του έργου" αν θυμάμαι μπαίνει ο κατασκευαστής ως νόμιμος εκπρόσωπος.

Χρειάζεται να αναγραφούν και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη; 

επίσης στις έγγραφα κυριότητας πιο κάτω εκτός από τους τίτλους ιδιοκτησίας και ΑΚΦ-ΑΚΔ υπάρχει κατηγορία να μπεί και το εργολαβικό; 

Το εργολαβικό το ανέβασα στα αρχεια ως τίτλο ιδιοκτησίας γιατί δεν βρίσκω άλλη κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Το εργολαβικό είναι προσύμφωνο, οπότε δε μεταγράφεται. Μπορείς να το ανεβάσεις είτε ως τίτλο είτε ως Ιδιωτικό συμφωνητικό.

Κύριοι του έργου μπαίνουν οι οικοπεδούχοι με τα ποσοστά τους και νόμιμος εκπρόσωπος ο εργολάβος (100%).

Επειδη στο εργολαβικό αναφέρονται οι τίτλοι των οικοπεδούχων, κάποιες ΥΔΟΜ δέχονται να ανεβάσεις μόνο αυτό. Με το κτηματολογικό φύλλο ή τα πιστοποιητικά ιδιοκτησίας επιβεβαιώνονται οι τίτλοι τους.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για μια β΄αναθεώρηση Ο.Α. για αλλαγή επιβλέποντα ΗΜ και διόρθωση πρόδηλου σφάλματος της προηγούμενης αναθεώρησης. Για την ακρίβεια, διαπίστωσα ότι έχω γράψει λάθος ένα ψηφίο στο Α/Α πράξης της Ο.Α. που αναθεώρησα.  Το λάθος αυτό υπάρχει στα πινακάκια, στην τεχνική έκθεση και στον τίτλο της αναθεώρησης (ας όψεται το copy-paste).  Το σύστημα με οδηγεί στο να επιλέξω "Αναθεώρηση ΟΑ χωρίς μεταβολή δόμησης, κάλυψης, όγκου (ν. 4759/2020)". Αυτό ισχύει; Γιατί πρόδηλο σφάλμα αναφέρεται μόνο στην προέγκριση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2023 at 2:31 ΜΜ, fani p_11 said:

Το σύστημα με οδηγεί στο να επιλέξω "Αναθεώρηση ΟΑ χωρίς μεταβολή δόμησης, κάλυψης, όγκου (ν. 4759/2020)". Αυτό ισχύει;

Ναι, αυτό θα επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος αν με βεβαίωση όρων δόμησης που έχει εκδοθεί στο όνομα κάποιου ιδιοκτήτη, μπορεί να εκδοθεί Ο.Α. στο όνομα άλλου ιδιοκτήτη, σε συνέχεια της εκδοθείσας βαβαίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι  , γιατί για την έκδοση της άδειας σε συνέχεια προηγούμενης πράξης , θα προκύπτει το όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, venezia said:

Μάλλον όχι  , γιατί για την έκδοση της άδειας σε συνέχεια προηγούμενης πράξης , θα προκύπτει το όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη.

Το θέμα είναι αν κατά την επεξεργασία στην πλατφόρμα μπορεί να αλλάξει ο κύριος του έργου.

Μου φαίνεται περίεργο να μην μπορεί αφού η βεβαίωση κανονικά ανήκει στο οικόπεδο, αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

όλα τα στοιχεία ιδιοκτήτη αλλάζουν πάντως. Θεωρώ οτι δύναται να βγεί σε άλλο όνομα αφού η βέβαιωση θεωρητικά συνοδεύει το ακίνητο και όχι τους ιδιοκτήτες και αρκεί να μπει το ΑΚΦ και το συμβόλαιο όπου θα φαίνεται ο νέος ιδιοκτήτης. Η ΥΔΟΜ τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω εκδώσει άδεια κατηγοριας 3 και εχω έχω σε εκκρεμότητα μεταγενέστερο έλεγχο φορολογικών.Έκανα αίτηση για ελεγκτή δόμησης και μου είπαν απο ΥΔΟΜ οτι σε 2-3 μέρες θα εχω ενημέρωση.Συνάδερφοι μου λένε οτι αν δεν ολοκληρωθεί ο ελεγχος φορολογικών δεν προχωράει η αίτηση του ελεγκτή.Πιστεύετε οτι το τεε θα τη γυρίσει πίσω?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.