Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Καλησπέρα, αυτά που δεν μετράνε στον ΣΔ τα δηλώνεις νομίζω στην καρτέλα "Διάγραμμα Κάλυψης" αυτά που ρωτάς νομίζω ότι συμπληρώνονται για στατιστικούς λόγους, ούτε είδα αν γράφει κάτι παραπάνω στο εγχειρίδιο του τεε. Προσωπικά δεν θα έβαζα αυτά που γράφεις δηλ. αυτά εκτός ΣΔ, αλλά ας τοποθετηθεί και κάποιος άλλος συν/φος πιο έμπειρος πάνω στο θέμα.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στις επιφάνειες και χρήσεις ορόφων αναγράφουμε όλα τα τ.μ.

Τις επιφάνειες μόνο που  μετράνε στο Σ.Δ. τις αναγράφουμε στο φύλλο διάγραμμα κάλυψης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, venezia said:

Στις επιφάνειες και χρήσεις ορόφων αναγράφουμε όλα τα τ.μ.

Τις επιφάνειες μόνο που  μετράνε στο Σ.Δ. τις αναγράφουμε στο φύλλο διάγραμμα κάλυψης.

Δηλαδή βάζουμε το ολικό εμβαδόν , μαζί με τις εσωτερικές σκάλες , τις θερμοπροσόψεις κλπ. Λογικό μου ακούγεται .

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, subrosaval said:

Δηλαδή βάζουμε το ολικό εμβαδόν , μαζί με τις εσωτερικές σκάλες , τις θερμοπροσόψεις κλπ. Λογικό μου ακούγεται .

Ευχαριστώ πολύ 

Ναι , γιατί μόνο στα φύλλα αυτά εμφανίζεται η πραγματική εικόνα τ.μ. των ορόφων .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eχω υποβάλλει αίτηση για έγκριση Σ.Α. αλλά έγινε λάθος στην επιλογή του Δήμου στην καρτέλα. Τώρα η αίτηση είναι σε κατάσταση υποβολής και δεν μπορώ ούτε να την αλλάξω, ούτε να την ακυρώσω.

Εαν επικοινωνήσω με το ΤΕΕ θα μπορούν να την επιστρέψουν σε κατάσταση επεξεργασίας ή θα πρέπει να την ακυρώσουν? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε από τη στιγμή που δεν έχει εκδοθεί η πράξει θεωρώ οτι γίνεται να το αλλάξουν απο το ΤΕΕ. Αυτό μου είχαν πει σε ερώτηση μου για περίπου ιδια περίπτωση. Αλλα εγώ είχα εκδώσει την πράξη και έτσι τα έκανα όλα από την αρχη, αφού πρώτα ζήτησα απο την ΥΔΟΜ να ακυρώσει την αρχική πράξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Αν εκδοθεί Βεβαίωση όρων δόμησης γίνεται μετά να εκδοθεί άδεια με προέγκριση ή πρέπει υποχρεωτικά να εκδοθεί αυτόματα με την υποβολή στοιχείων?

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομική άδεια εκδίδεται είτε σε συνέχεια της προέγκρισης είτε σε συνέχεια των όρων δόμησης.

Εννοείται πως δεν υπάρχει περιορισμός στο να τρέξεις και τις δύο διαδικασίες, αλλά θα πρέπει να επιλέξεις μία για να συνεχίσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ: https://tdm.tee.gr/e-adeies-erotoapantiseis-3/ , με ημερομηνία Οκτώβριος 2018
διαβάζω:
 

Quote

Στο νέο σύστημα e-Άδειες η ψηφιακή υπογραφή αποτελεί μια ακόμη «ρητή» επιβεβαίωση των ευθυνών που αναλαμβάνει ο μηχανικός, έτσι όπου αυτές καθορίζονται στο Ν.4495/17.

Επομένως οι μηχανικοί, από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του συστήματος, θα μπορούν να χρησιμοποιούν την ψηφιακή υπογραφή εκεί όπου προβλέπεται (βλέπε επόμενη ερώτηση).

Αναμένεται πολύ σύντομα η σχετική ανακοίνωση από το ΤΕΕ σχετικά με τις καταληκτικές προθεσμίες που θα ισχύσουν (αναμένεται να δοθεί μικρή παράταση), προκειμένου ΟΛΟΙ οι μηχανικού που εμπλέκονται στη διαδικασία οικοδομικών αδειών να εκδώσουν το κατάλληλο ψηφιακό πιστοποιητικό και να μάθουν να χειρίζονται τη ψηφιακή υπογραφή.

Διευκρινίζεται ότι όλα τα μέλη της ομάδας έργου καθώς και ο διαχειριστής θα πρέπει να έχουν ψηφιακή υπογραφή.

- Τι θα υπογράφεται με ψηφιακή υπογραφή
Η καταχώρηση των ψηφιακών πιστοποιητικών στο σύστημα ΤΕΕ θα είναι υποχρεωτική προκειμένου να επιβεβαιώνεται η νομιμότητα του διαχειριστή και των υπολοίπων συντελεστών να χρησιμοποιούν το σύστημα e-Άδειες.

Ωστόσο ο κύριος σκοπός της ψηφιακής υπογραφής – καθώς επέχει ρόλο τη φυσικής υπογραφής – είναι η πιστοποίηση της ανάληψης ευθύνης για το περιεχόμενο των εγγράφων που κατατίθενται στο σύστημα.

Σε πρώτο στάδιο επομένως θα υπογράφονται όλα τα αρχεία τα οποία υπογράφει ο μηχανικός (πχ τεχνική έκθεση, βεβαιώσεις, μελέτες, σχέδια κλπ.). Τα έγγραφα θα κατατίθενται σε μορφή pdf.

 

Αυτήν την στιγμή για τα αρχεία σχεδίων σε μορφή pdf που ανεβαίνουν στο e-adeies απαιτείται ψηφιακή υπογραφή?

 

Edited by Brasco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Brasco Όχι, αρκεί η ψηφιοποιημένη σφραγίδα/υπογραφή του μηχανικού στο pdf. Η χρήση της ψηφιακής υπογραφής είναι προαιρετική και απαιτεί επιπρόσθετα να αναγραφούν και τα στοιχεία του μηχανικού (π.χ. ΑΜ ΤΕΕ, ειδικότητα κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.