Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Όταν δημιουργούμε μία νέα αίτηση και υποχρεωτικά επιλέγουμε την ΥΔΟΜ αυτή η επιλογή μπορεί να αλλάξει; δηλαδή αν η υπόθεση δεν προχωρήσει , μπορούμε την ίδια καταχώρηση να την χρησιμοποιήσουμε για άλλη υπόθεση και φυσικά για άλλη ΥΔΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

το γράφουν πεντακάθαρα οι οδηγίες του ΤΕΕ

ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή της ΥΔΟΜ -ΑΝ δεν επιλέξεις την ορθή-ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ μπορεί να το πληρώσει ο μηχανικός αντί του ιδιοκτήτη μέσω e banking?

Ευχαρστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς αλλά αν στο banking εισάγεις αντί τα δικά σου στοιχεία τα στοιχεία του του οφειλέτη πληρώνεις χωρίς κανένα πρόβλημα οτιδήποτε (το έχω κάνει πολλές φορές και σε πρόστιμα και σε ανταποδοτικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... Αλλά καλό είναι να το αποφεύγετε γιατί σε περίπτωση που ελέγξει η εφορία τις κινήσεις του τραπεζικού μας λογαριασμού θα πρέπεινα μπορούν να αιτιολογηθούν...

Πλέον οι τραπεζικές κινήσεις μεταφέρονται αυτόματα στην εφορία για το "χτίσιμο του αφορολογητου"... Κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθούν για το "χτίσιμο" του τεκμηρίου....;)

Link to comment
Share on other sites

o.k  ppanag και σ' ευχαριστώ

αλλά τι μπορούν να μου πουν? Γιατί εξυπηρέτησα τον τάδε πληρώνοντας το πρόστιμο αυθαιρέτων ή το ανταποδοτικό ΤΕΕ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σχετικά με τις εσωτερικές διαρρυθμισεις, πότε θεωρούμε ότι θίγονται Η/Μ και πυρ. μελέτες; Πχ η μετακίνηση ενός τοίχου  μεταξύ λουτρού και υπνοδωματίου κατά μισό μέτρο εις βάρος του λουτρού προκειμένου να μεγαλώσει το δωμάτιο, ο οποίος περιέχει ένα σωλήνα παροχής νερού (οριζόντιο) και μία πρίζα ρεύματος, θεωρείται ότι πρέπει να δηλωθεί σα νέα διαρρύθμιση με ενημέρωση φακέλου κλπ;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η άδεια προσθήκης αυτοφερόμενης στέγης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, πιστεύω ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν κατηγορία 3. Κάποια άλλη άποψη?

Επί της διαδικασίας, επιλέγω από την αριστερή λίστα

ή βεβαίωση όρων δόμησης που μετά θα με πάει σε απευθείας κατάθεση όσων μελετών θεωρώ εγώ και επιλεκτικό έλεγχο του φακέλου εκ των υστέρων,

ή σε προέγκριση των μελετών που θα καταθέσω στο οποίο θα ελεγχθεί ότι καταθέσω, θα πάρω την έγκριση και μετά θα διαλέξω άδεια κατηγορίας 3 που καταθέτω τι?

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.