Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Καλημέρα, 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα από την συζήτηση μας και από τα σχόλια σας καταλαβαίνω πως μπορεί η απόσταση των 200μ. να είναι και εκατέρωθεν και σε ακτίνα 200μ. αφού ο επαρχιακός δρόμος έχει διακοπή. Θα πάρω βεβαίωση πως ο δρόμος είναι χαρακτηρισμένος και πως δεν έχει αποζημιωθεί η απαλλοτρίωση για να το προχωρήσω. Μπλεγμένη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 28/11/2021 at 12:28 ΠΜ, analysis said:

Συνάδελφοι η εγκύκλιος 472/14, αναφέρει για το άρθρο 51 Ν.4178/13 - γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας σε ΖΟΕ:

Αυτό αφορά τις χρήσεις ή και την αρτιότητα?

Δηλαδή στην περίπτωσή μου, έχω ελάχιστη αρτιότητα λόγω ΖΟΕ 10 στρέμματα και απαγορευόνται τα βιοτεχνικά.

  • Μπορώ να οικοδομήσω με χρήσεις προ ΖΟΕ (άρα και βιοτεχνικό)?
  • Μπορώ να οικοδομήσω και σε λιγότερα από 10 στρέμματα, βάσει των παρεκκλίσεων του Π.Δ.270/85? Και αν ναι, δεν ισχύει ο Ν.4759/20 (οσον αφορά τις αρτιότητες) στις ΖΟΕ, άρα δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο για εγκρίσεις δόμησης που προδιαγραφει το αρθρο 40 Ν.4759/20?

 

On 29/11/2021 at 6:47 ΜΜ, tetris said:

καθορισμένες χρήσεις "πριν", δεν υπήρχαν (κατά 99%)

όροι δόμησης "πριν", είναι αυτοί της εκτός σχεδίου δόμησης, όπως ισχύουν κάθε φορά (δηλ. σε περίπτωση άδειας τώρα, θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν και ο 4759)

 

On 30/11/2021 at 7:48 ΠΜ, tetris said:

ό,τι ανέφερα πιο πάνω για τους όρους δόμησης

δηλ. θεωρείς ότι, για τις περιοχές αυτές, δεν ισχύουν ΓΠΣ, ΖΟΕ κλπ

 

ξεθάβω παλιά ερώτηση για συνέχεια..

Όταν έχουμε πρόσωπο σε εθνικές οδούς εντός ΖΟΕ τότε πάμε με τις χρήσεις γης και του όρους δόμησης που ίσχυαν πριν τον χαρακτηρισμό των ΖΟΕ. Αυτό αφορά τόσο αρτιότητα, όσο και συντελεστές δόμησης και κάλυψης.

Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο πρέπει να ληφθεί υπόψη ο 4759 ή να πάμε το 270Δ/85...

Ο 4759/20 αναφέρεται σε γήπεδα που δεν υπάρχει καμιάς μορφής σχεδιασμός -->αλλά έχουμε ΖΟΕ  --> αλλά δεν λαμβάνουμε υπόψη τη ΖΟΕ λόγω προσώπου σε εθνική --> 4759 ή 270Δ;

Edited by cien
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

σε οικογενειακό γεωτεμάχιο θέλω να εκδόσω οικοδομική άδεια για ανέγερση κατοικίας. Το γεωτεμάχιο βρίσκεται εν μέρει εντός ΣΧΟΟΑΠ μιας Δημοτικής Ενότητας Α και εν μέρει ανήκει σε άλλη Δημοτική Ενότητα Β στην οποία δεν ισχύει ΖΟΕ, ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ. Το τμήμα που βρίσκεται εντός του ΣΧΟΟΑΠ εμπίπτει σε περιοχή Απολύτου προστασίας που απαγορεύει τη δόμηση. Η πολεοδομία μου λέει για να οικοδομήσω στο υπόλοιπο θα πρέπει να προσκομίσω γνωμοδότηση από την επιτροπή ΠΕΧΩΠ της ΔΑΟΚ της Περιφέρειας πως το γεωτεμάχιο δεν βρίσκεται σε Γεωργική Γη Υψηλής Παραγωγικότητας. Μου είπαν πως αν η γνωμοδότηση λέει πως είναι ΓΓΥΠ δεν μπορώ να βγάλω άδεια. Γίνεται αυτό; Είναι σωστό από τη στιγμή που η γνωμοδότηση της ΠΕΧΩΠ δεν αποτελεί διοικητική πράξη; Η ίδια η επιτροπή γράφει πως το έγγραφο αποτελεί απλή γνωμοδότηση και δεν υποκαθιστά άλλες διαδικασίες. Αν το βγάλει ΓΓΥΠ χάνει τελείως την αξία του. 

Είμαι σίγουρος πως αν είναι ΓΓΥΠ καθορισμένη με ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ επιτρέπονται μόνο οι καθορισμένες από το νόμο χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

- Ξεκινάς απο το άρθρο 51 του ν. 4178/13...οπως ισχυει μετα απο τροποποιήσεις

- και βλέπεις και εδω

Κωδικοποίηση για τη Γεωργική Γη Υψηλής Παραγωγικότητας

θα δεις και αυτο

Β) Στην  περίπτωση ιδιοκτησία ευρισκόμενης στο νησί της Σάμου ή της Ικαρίας, η  Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης  ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, διότι υπάρχει εγκεκριμένη Ζ.Ο.Ε. - ΣΧΟΟΑΠ αντίστοιχα.

απο εδώ

https://www.pvaigaiou.gov.gr/γεωργική-γη-υψηλής-παραγωγικότητας-δαοκ-πε-σάμου/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι καταλαβαίνω μπορεί η νομοθεσία περί γης υψηλής παραγωγικότητας να εφαρμοστεί και πριν χαρακτηριστεί με διοικητική πράξη ή ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

για γεωτεμάχιο που θέλουν να αγοράσουν πελάτες μου καλούμαι να τους κατευθύνω ως σύμβουλος. Το γεωτεμάχιο είναι εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Το τμήμα εντός ορίων οικισμού δεν πιάνει αρτιότητα καθώς στερείται προσώπου. Το γεωτεμάχιο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση με το ΦΕΚ270Δ. Η απόσταση του από επαρχιακό δρόμο είναι μεγαλύτερη από 200μ. και από κύρια δημοτική οδό μεγαλύτερη από 150μ. Το γεωτεμάχιο έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό(μη χαρακτηρισμένη) που διέρχεται εντός του οικισμού και συνεχίζει προς τις αγροτικές περιοχές προϋφιστάμενη του ΦΕΚ 181Δ/1985, στον οποίο δρόμο έχουν οικόπεδα(εντός του οικισμού) με οικοδομική άδεια πρόσωπο. Να υποθέσω μπορεί κατ εξαίρεση να οικοδομηθεί με χρήση κατοικία ακόμα και αν ειναι γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
ΦΕΚ181Δ/1985
Άρθρο7, παρ. 1

"1. Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν
μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν
έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται
ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που
αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή".

 

ΥΓ Αρκεί να προϋφίσταται της οριοθέτησης

Edited by SIGIO
*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έτσι όπως ειναι το όριο οικισμού το τμήμα που είναι εντός ορίων οικισμού στερείται προσώπου οπότε δεν μπορώ να οικοδομήσω με τους όρους δόμησης για εντός ορίων οικισμού. Το θέμα μου είναι αν επειδή θα ανοικοδομήσω με τους όρους δόμησης του ΦΕΚ270Δ πρέπει να περάσω από ΓΓΥΠ. 

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΓΥΠ από πού προκύπτει? 

συμπλ.

ισχύει η παρ. 11 του άρθρου 51 του 4178/13

οπότε, δεν οικοδομείται για κατοικία

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.