Μετάβαση στο περιεχόμενο

'Εκπτωση προστίμων του Ν.4495/2017 φέρνει το αναπτυξιακό ν/σ


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Γιατί δεν μπορώ να βρω στο κείμενο του link (3ο pdf- άρθρο 99) την έκπτωση που αναφέρετε;Βλέπω μόνο την συμπλήρωση του 102 για υπαγωγές των 116 και 117 του 4495.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, terry said:

@venezia αν υπάρχει σε κάποιο νοπμοσχέδιο ρωτάω.

Το να προμοτάρουμε την κατάργηση την εκτός σχεδίου δόμησης, ενώ εκκρεμούν ΓΠΣ, έχουν παγώσεις Πράξεις Εφαρμογής, δεν έχουν καθοριστεί ορθά τα όρια των οικισμών, δεν υπάρχει καν σκέψη για επεκτάσεις σχεδίων κτλ κτλ, είναι τουλάχιστον αστείο.

terry    Η κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης δεν είναι πρόταση δική μου ούτε την προμοτάρω. Στο προηγούμενο post απάντησα στο ερώτημα αν προβλέπονται αλλαγές στις αρτιότητες και συμπλήρωσα την γνώμη μου εννοώντας ότι το σε μελλοντικό νομοσχέδιο να περιμένουμε και την πλήρη   κατάργηση . Είναι κρυφή ατζέντα άλλωστε η πλήρης κατάργηση και ας θυμηθούμε το τι έγινε με την Μπατζελή-Natura  , αλλά ας μην ανοίξουμε τώρα αυτή τη συζήτηση . Προσωπικά  είμαι από τους ΄΄πληττόμενους΄΄ όταν στο παρελθόν επένδυσα κάποιες οικονομίες για τα παιδιά μου σε αγροτεμάχιο , αλλά ήρθε η Natura .... και τώρα μάλλον θα φυτέψω πατάτες .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπου υπάρχουν ΣΧΟΟΑΠ και ΓΠΣ οι παρεκκλίσεις των παρόδιων γηπέδων προυφιστάμενων του 78 ή των γηπέδων εντός ζώνης 500 μ έχουν  γενικώς καταργηθεί με ελάχιστη αρτιότητα τα 4.000 τμ . Σε περιοχές νατούρα και εκεί η ελάχιστη κατά παρέκκλιση (μετά τον τότε ξεσηκωμό του 2010-2011) αρτιότητα είναι στα 4.000 τμ και κατά κανόνα στα 10.000 τμ. Γενικότερα η εκτός σχεδίου δόμηση δέχεται πιέσεις περιορισμού τα τελευταία χρόνια. Ενδεικτικά αναφέρω και το Ν. 3212/03 μέσω του οποίου εισήχθη η υποχρέωση προσώπου 25 τουλάχιστον μέτρων σε αναγνωρισμένο κοινόχρηστο δρόμο, στα προκύπτοντα μετά την έναρξη ισχύος του εν λόγω νόμου, γήπεδα. Είμαι και ο ίδιος πληττόμενος από ΣΧΟΟΑΠ η περιοχή ανάπτυξης του οποίου βρίσκεται εν μέρει και σε περιοχή νατούρα.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής μετά από επισταμένη αναζήτηση στο αναρτημένο pdf της βουλής  fake news οι παράγραφοι 4 & 5 του άρθρου 101 του Ν. 4495/2017 αντικαθίσταται ως εξής:Αυξάνεται το ποσοστό έκπτωσης στο 30% για την εφάπαξ καταβολή του προστίμου. Στο 20% η έκπτωση για προκαταβολή του 30% του προστίμου.

image.thumb.png.03adfa784fb7e9021c0d2b8278bca350.png

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν ισχύει η έκπτωση στο τωρινό νομοσχέδιο  και αναφέρεται στο νομοσχέδιο που ήταν να περάσει η έκπτωση το 2019 και τελικά δεν την έβαλαν μέσα ας διαγραφεί το post από τις ειδήσεις να μην έχουμε λάθος πληροφόρηση .

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, panti82 said:

Εάν δεν ισχύει η έκπτωση στο τωρινό νομοσχέδιο  και αναφέρεται στο νομοσχέδιο που ήταν να περάσει η έκπτωση το 2019 και τελικά δεν την έβαλαν μέσα ας διαγραφεί το post από τις ειδήσεις να μην έχουμε λάθος πληροφόρηση .

Όπως αναφέρω και παραπάνω καλό είναι να ελέγχουμε τι αναδημοσιεύουμε, η εν λόγω υποτίθεται φρέσκια είδηση είναι από τον 9/19 και είναι τουλάχιστον παλιά σάπια σταφύλια...   

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 8:43 ΜΜ, venezia said:

terry    Η κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης δεν είναι πρόταση δική μου ούτε την προμοτάρω. Στο προηγούμενο post απάντησα στο ερώτημα αν προβλέπονται αλλαγές στις αρτιότητες και συμπλήρωσα την γνώμη μου εννοώντας ότι το σε μελλοντικό νομοσχέδιο να περιμένουμε και την πλήρη   κατάργηση . Είναι κρυφή ατζέντα άλλωστε η πλήρης κατάργηση και ας θυμηθούμε το τι έγινε με την Μπατζελή-Natura  , αλλά ας μην ανοίξουμε τώρα αυτή τη συζήτηση . Προσωπικά  είμαι από τους ΄΄πληττόμενους΄΄ όταν στο παρελθόν επένδυσα κάποιες οικονομίες για τα παιδιά μου σε αγροτεμάχιο , αλλά ήρθε η Natura .... και τώρα μάλλον θα φυτέψω πατάτες .

@terry  Αν και άσχετο με το θέμα της ενότητας , σε συνέχεια της υπόθεσης για τους φόβους μου περί κατάργησης της δόμησης εκτός σχεδίου :

https://www.skai.gr/news/environment/freno-sta-aythaireta-epistrefei-i-metafora-syntelesti-domisis

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.