Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Έχει προκύψει μία περίπτωση συνεργασίας με εταιρεία που κατασκευάζει πισίνες προκάτ για την έκδοση ΕΕΜΚ.

Σχετικά με την άδεια μικρής κλίμακας για πισίνα, γνωρίζει κανείς τη διαδικασία;

Ποιες είναι οι ευθύνες του Μηχανικού; 

Ποια η ευθύνη της κατασκευάστριας εταιρείας;

Επιβλέπων ποιος θεωρείται;

Τεχνικός ασφαλείας;

Σε περίπτωση που γίνει ατύχημα κατά την κατασκευή ποιος ευθύνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

27 minutes ago, sikyonios said:

1. Ποιες είναι οι ευθύνες του Μηχανικού;  2. Ποια η ευθύνη της κατασκευάστριας εταιρείας;  3. Επιβλέπων ποιος θεωρείται;    4.Τεχνικός ασφαλείας;                                                                                                       5. Σε περίπτωση που γίνει ατύχημα κατά την κατασκευή ποιος ευθύνεται;

1. Τήρηση των μέτρων ασφάλειας

2. Ορθή τήρηση της μελέτης κ κατασκευής σύμφωνα με την ΕΕΔΜΚ

3. Ο μηχανικός του έργου που έχει αναλάβει την επίβλεψη

4. Νομίζω δεν απαιτείται (αν δεν έχει αλλάξει η νομοθεσία)

5. ΟΛΟΙ .... Ο επιβλέπων μηχανικός , ο ιδιοκτήτης και η εταιρεία.

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι,

έχω κάποιες απορίες για την περίπτωση λγ) πρόχειρες ξύλινες κατασκευές βοηθητικής χρήσης έως 8 τ.μ. και μεγίστου ύψους 2,50 μέτρων, που τοποθετούνται στον ακάλυπτο χώρο και θα χρειαζόμουν τη βοήθεια σας.

1. α)Η ξύλινη κατασκευή θα είναι με ξύλινο φέροντα οργανισμό ή μπορεί με μεταλλικό Φ.Ο και επικαλυψη με σανίδες, αφού σύμφωνα με το ΝΟΚ(Aρθρο 2 περ.75) Πρόχειρη είναι η κατασκευή που υλοποιείται με πρόχειρο τρόπο, από ασύνδετα ευτελή υλικά,όπως τσιμεντόλιθοι, λαμαρίνες, σανίδες? β)Μπορεί να είναι και ένα έτοιμο σπιτάκι κήπου ?

2. Επιτρέπεται να έχουμε βάση από μπετόν? Στην περίπτωση μας θα τοποθετηθεί σε υπάρχουσα βάση αποθήκης ιδίων τ.μ. η οποία αποξηλώθηκε.

3. Τέλος πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης για να προχωρήσουμε στην ΕΕΔΜΚ?Τι ισχύει για τις πρόχειρες κατασκευές?

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

1α. "Πρόχειρες ξύλινες" λέει... Ο μεταλλικός ΦΟ θεωρητικά δεν περνάει... 

1β. ..και φυσικά μπορεί! (βέβαια υπάρχουν και έτοιμα μεταλλικά...)

2. Πάλι δεν αναφέρεται κάπου, αλλά βοηθητική χρήση χωρίς κατάλληλο δάπεδο δε νομίζω ότι μπορεί να υφίσταται... Και στα στέγαστρα αυτό δε γίνεται;

3. Πάλι για πρόχειρες κατασκευές, δε νομίζω ότι χρειάζεται έλεγχος δόμησης - κάλυψης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Γεια σας συνάδελφοι!

Στο πλαίσιο ανακαίνισης διαμερίσματος ρετιρέ σε πολυκατοικία του '65 με τον πελάτη έχουμε καταλήξει σε πρόταση που 

Α | Θέλουμε διαπλάτυνση (κατά μήκος και καθ'ύψος) κάποιων ανοιγμάτων στην κύρια όψη

Β | Προτείνουμε αλλαγή θέσης εισόδου του διαμερίσματος (σε διαφορετικό τοίχο από αυτόν που βρίσκεται τώρα)

 

Προφανώς τα παραπάνω θα πρέπει να φαίνονται στην ΕΕΜΚ και ξέρω πως απαιτείται η συγκατάθεση του 67% των συνιδιοκτητών. Επειδή όπως ξέρετε θα είναι ακραία δύσκολο να συμφωνήσουν, θα μπορούσαμε να δώσουμε μια υπέυθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη που να επιβεβαιώνει τη συγκατάθεση. Ποια προβλήματα πιστεύετε ότι θα μπορούσαν να προκύψουν. Έχετε εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις και πώς τις αντιμετωπίσατε? 

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση!! 

Νέα συνάδελφος στο ελεύθερο επάγγελμα!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

   Το "67%" υπηρχε στο ΦΕΚ  Β 4520/18, εκτος εαν υπηρχε αλλη συμφωνια στον κανονισμο

[συνηθως οι κανονισμοι οριζουν αποφαση του 100% για τετοιες εργασιες]

 

   Στο ΦΕΚ Β 1843/20 στο αρθρο 3 παρ. στ'

ζηταει την συναινεση των συνιδιοκτητων, για εργασιες σε κοινοχρηστους χωρους, με θεωρημενο το γνησιο.....

  στ. Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακι-
νήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοι-
νόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέ-
δου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως
όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη. Η συναίνεση
αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες
δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρα-
κτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κ.λπ.).

Προφανως δεν ισχυει καμμια ΥΔ του πελατη σου.

 

 

                                                                                                                                                                                     

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από νομικής άποψης το κατανοώ, από εμπειρική άποψη ρωτάω αν γνωρίζει κανείς κάτι γιατί έτσι κι αλλιώς δεν προσπαθώ να αλλοιώσω με κάποιον τρόπο κάτι αξιόλογο. Η υπάρχουσα κάτοψη είναι τραγική και θα βελιωθεί αισθητά με την αλλαγή εισόδου, όπως και η διάνοιξη ανοιγμάτων θα φέρει πολύ φως στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Να ακολουθήσεις κατά γράμμα το νόμο και όχι τις επιθυμίες του ιδιοκτήτη. Και μπορείς όπως λες η διάνοιξη ανοιγμάτων να βελτιώσει τον φυσικό φωτισμό, αλλά αυτό το πάχος μπατικής τοιχοποιίας στις παλιές πολυκατοικίες παίζει σημαντικό ρόλο στην σεισμική συμπεριφορά τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, jbosdas said:

1α. "Πρόχειρες ξύλινες" λέει... Ο μεταλλικός ΦΟ θεωρητικά δεν περνάει... 

1β. ..και φυσικά μπορεί! (βέβαια υπάρχουν και έτοιμα μεταλλικά...)

2. Πάλι δεν αναφέρεται κάπου, αλλά βοηθητική χρήση χωρίς κατάλληλο δάπεδο δε νομίζω ότι μπορεί να υφίσταται... Και στα στέγαστρα αυτό δε γίνεται;

3. Πάλι για πρόχειρες κατασκευές, δε νομίζω ότι χρειάζεται έλεγχος δόμησης - κάλυψης.

οκ Ευχαριστώ!

Σχετικά με το 3 που μπορώ να βρω στη νομοθεσία για το ότι οι πρόχειρες κατασκευές δε μετράνε σε δόμηση και κάλυψη, γιατί ψάχνω άλλα δεν έχω βρει προς το παρόν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θέλω να ρωτήσω αδεία μικρής κλιμάκας για κατασκεύη πισίνας   κόμπακτ <50,00 μ2 μπορεί να εκδοθεί σε μη αρτίο και μη οικοδομησίμο αγροτεμάχιο εντός του οποίου βρίσκεται κτίσμα που εξαιρέθηκε απο την κατεδάφιηση  με το Ν 1337 /1983 και το Ν.4495/17 ? 

 

Η αποψή μου είναι όχι θα ήθελα την γνώμη καποίου συναδελφού που να έχει συναντησεί κάτι παρομοίο?

 

Ευχαριστώ εκ το προτέρον 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.