Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 13/10/2021 at 7:05 ΜΜ, AthAr said:

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να βγάλω μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε μονοκατοικία με ΟΑ του '48, της οποίας ο φάκελος δεν υπάρχει. 

Στις μελέτες παθητικής και ενεργητικής που μου ζητάει το σύστημα τι θα πρέπει να ανεβάσω; Πρέπει να γίνουν εκ νέου μελέτες ή μπορώ να ανεβάσω κάποιο ενημερωτικό σημείωμα ( το οποίο και πάλι σε ποιο κομμάτι της νομοθεσίας θα βασίζεται;);

 

On 13/10/2021 at 7:12 ΜΜ, tetris said:

Θα ετοιμάσεις ένα ωραιότατο pdf στο οποίο θα αναφέρεις ότι οι συγκεκριμένες μελέτες ΔΕΝ απαιτούνταν τη χρονική στιγμή έκδοσης της άδειας

Το ίδιο θα κανεις σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση (Η υπογράμμιση δική μου)

Με συγχωρείτε που αναμοχλεύω το θέμα, αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ για την παραπάνω απάντηση του έγκριτου συναδέλφου tetris, εφόσον ισχύει.

Μπορώ να καταλάβω σε ένα βαθμό ότι για την πυροπροστασία σε υφιστάμενο κτίριο δεν προκύπτει απαίτηση νέας μελέτης και υπάρχει εξάλλου και εκείνη η εγκύκλιος που ανέβασε ο φίλος zazeng που αναφέρει τις προϋποθέσεις σύνταξης της ή όχι.

Δεν έχω βρει ωστόσο ξεκάθαρη διάταξη π.χ. για τα μηχανολογικά-ηλεκρολογικά. Αν δηλ. ο κανονισμός κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας δεν απαιτούσε αντίστοιχες μελέτες, ποιά είναι η λογική (και η αναφορά στον νόμο) της μη σύνταξης μελέτης, όταν πρόκειται για προσθήκη τέτοιων εγκαταστάσεων σε υφιστάμενο κτίριο.

Επειδή πρόκειται για δημιουργία σήμερα των νέων εγκαταστάσεων, οι οποίες θα πρέπει να τηρούν τους σημερινούς κανονισμούς και οι οποίες κατ' επέκταση καταγράφονται και στα ψηφιακά στοιχεία του ακινήτου μέσω των μελετών τους, μου φαίνεται κάπως σαν "τσατσιά" να τη "γλιτώνουν" παλιά κτίρια, επειδή οι κανονισμοί ήταν κατά την ανέγερση -ας πούμε- πιο ελαστικοί, ενώ το ίδιο έργο/εγκατάσταση σε νέο κτίριο πρέπει να συνοδεύεται από μελέτη.

Με άλλα λόγια το ότι η οδηγία για τις ΕΕΜΔΚ γράφει για τροποποίηση μελετών μου φαίνεται σαν υπεκφυγή, όταν  νέα εγκατάσταση π.χ. ύδρευσης-αποχέτευσης ή θέρμανσης (σε κτίριο που κατά την ανέγερση του δεν απαιτούνταν οι αντίστοιχες μελέτες) να θεωρείται ότι επειδή δεν υπάρχει μελέτη στον φάκελο της Ο.Α. για να τροποποιηθεί, άρα δεν οφείλεται νέα όπου θα εμφανίζονται τα αποτυπωμένα υφιστάμενα στοιχεία και θα συμπληρώνονται τα μελλοντικά.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν λογικό επιχείρημα για τη μη απαίτηση μελετών είναι ότι είναι πρακτικά δύσκολο να γίνει μια μελέτη που πληρεί σύγχρονες προδιαγραφές για ένα κτίριο που σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε με χαμηλότερες απαιτήσεις σε παλιότερο χρόνο.

Και για να γίνω συγκεκριμένος, με ενδιαφέρει η αλλαγή χρήσης από χώρο αναφερόμενο ως αποθήκη στην Ο.Α. (και δεν έχει εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κάτι σαν κλειστή πυλωτή) σε κατοικία.

Μήπως κάνω λάθος σε όλο το σκεπτικό; Μήπως διαφοροποιείται η διαδικασία ανάλογα την περίπτωση; Μήπως απλά έτσι έχει καθιερωθεί στις επεμβάσεις στα υφιστάμενα; Παρακαλώ για τα σχόλιά σας...

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης (και συγκεκριμένα αυτή που αναφέρεις) δεν είναι το ίδιο με μικρής έκτασης εσωτερικές διαρρυθμίσεις, και απαιτεί όλες τις μελέτες (πλην στατικού ελέγχου, εφόσον η αλλαγή γίνεται στο ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Να υποθέσω λοιπόν ότι διαφοροποιείται η διαδικασία ανάλογα την περίπτωση/έκταση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων; Παραδείγματα για κατανόηση (πάντα σε κτίριο με Ο.Α. χωρίς απαίτηση μελέτης υδραυλικών-αποχέτευσης κατά την έκδοσή της):

- Αλλαγή στη θέση κουζίνας-wc σε κατοικία -> χωρίς κατάθεση νέας μελέτης, γιατί δεν αλλάζουν ουσιαστικά οι προδιαγραφές.

- Αλλαγή χρήσης (και διαρρυθμίσεις) από γραφείο που είχε κουζινάκι και wc σε κατοικία -> χωρίς κατάθεση νέας μελέτης, για τον ίδιο ίσως λόγο.

- Αλλαγή χρήσης από αποθήκη χωρίς διαρρυθμίσεις σε κατοικία -> με κατάθεση νέας μελέτης επειδή δεν είχε εγκαταστάσεις ο χώρος από την ανέγερση του κτιρίου.

Αν ισχύουν τα παραπάνω παραδείγματα, πώς γενικεύονται σε κανόνα, θα μπορούσες να τον διαμορφώσεις κάπως;

(Υποσημείωση: Η ΕΕΔΜΚ ονομάζεται κατά τίτλο βέβαια μικρής κλίμακας, αλλά στην παράγραφο ιζ αναφέρεται σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις γενικά και όχι μικρής έκτασης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για ΕΕΔΜΚ της περίπτωσης κα) (περιτοιχιση έως 1μ εντός οικισμού χωρίς σχέδιο), στα απαιτούμενα ειδικα δικαιολογητικά είναι και τοπογραφικό διάγραμμα ΕΓΣΑ στο οποίο και να αποτυπώνεται η περιτοιχιση.

Η βασική διαφορά του με το αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος είναι πως πρέπει να είναι απαραιτήτως σε ΕΓΣΑ και να έχει συνταχθεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Το ερώτημα μου είναι αν χρειάζεται σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος για την ΕΕΔΜΚ, ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και τοπογραφικό πρόσφατου συμβολαίου το οποίο είναι σε ΕΓΣΑ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Equalizer @venezia Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Παρόλα αυτά η "παρέμβαση" μου στο τοπογραφικό (σχεδίαση περιτοιχισης) δεν θα πρέπει να συνοδεύεται και από κάποιο υπόμνημα και υπογραφή μου πάνω στο ήδη υπάρχον τοπογραφικό;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Jamie Nikolaou said:

@Equalizer @venezia Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Παρόλα αυτά η "παρέμβαση" μου στο τοπογραφικό (σχεδίαση περιτοιχισης) δεν θα πρέπει να συνοδεύεται και από κάποιο υπόμνημα και υπογραφή μου πάνω στο ήδη υπάρχον τοπογραφικό;

Ευχαριστώ πολύ

Προφανώς και θα πρέπει να υπάρχει η θέση περιτοίχισης , σχετικό υπόμνημα και υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας συνάδελφοι για το παρακάτω! Θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για δύο όμορα καταστήματα 100τμ+100τμ. του ίδιου ιδιοκτήτη. Στην άδεια φαίνονται δύο, στη σύσταση φαίνονται δύο. Ο ενοικιαστής θέλει να δημιουργήσει ένα κατάστημα υγειον. ενδιαφέροντος χρησιμοποιώντας το ένα κατάστημα και τμήμα του άλλου. Άρα αντι για 2 καταστήματα 100τμ+100τμ. με το χώρισμα που θα βάλει θα γίνουν 130τμ και 70τμ. Να σημειωθεί ότι δεν θέλουμε να αλλάξουν οι οριζόντιες στη σύσταση διότι οταν φύγει ο ενοικιαστής με άδεια θα επανέλθουν τα καταστήματα στα αρχικά τους εμβαδά.

Η ερώτηση είναι: μπορώ να βγάλω  μία 1 μόνο ΕΕΔΜΚ με έναν τίτλο τύπου «ΕΕΔΜΚ για διαχωρισμό της οριζόντιας ιδιοκτησίας ΙΣ-2 και λειτουργική συνένωση της ορ.ιδιοκτ. ΙΣ-1 με τμήμα της ΙΣ-2»??? (περ. λστ & κζ)

Προφανώς θα καταθέσω όσες μελέτες τροποποιούνται.

(με προβληματίζει τι θα γίνει βέβαια μετά με τα ρολόγια της ΔΕΗ, το νερό κλπ...)

όλο αυτό γίνεται για να χρησιμοποιηθούν από το ΙΣ-1 , οι τουαλέτες του ΙΣ-2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.