Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Σε ο.ι με χρήση καταστήματος, εμβαδού 20τ.μ. έχει κατασκευαστεί (παράνομα) αρκετά αργότερα από την αποπεράτωση του κτιρίου μεταλλικό πατάρι 4τ.μ. με καθαρά βοηθητική χρήση (αποθηκευτικός χώρος), καθαρού ύψους 1,80μ. Υπολογίζω το πρόστιμο του με χρήση του μειωτικού συντελεστή δόμησης 5(2) του παραρτήματος Α; Ειδικά μετά την πρόσφατη τροποποποίηση του παραρτήματος εκτιμώ ότι στον συντελεστή 5 καταγράφονται μόνο οι χώροι με κύρια χρήση. Περιπτώσεις σαν τις δικές μου, πως υπολογίζονται;

Link to comment
Share on other sites

Ναι με μειωτικό συντελεστή. Θα πάρει την κατηγορία της ιδιοκτησίας που δηλώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση παταριού που κατασκευάστηκε πάνω απο την κοινόχρηστη είσοδο του κλιμακοστασίου, εξ΄αρχής είχε χρήση κατοικίας, δική του είσοδο (απο το κλιμακοστάσιο ) και καθαρό ύψος 2,70μ. Η Ο.Α δεν προέβλεπε κατασκευή παταριών πάνω απο τα καταστήματα του ισογείου. Μπορεί να μπει σαν βοηθητικός χώρος (εγκύκλιος 4) ή λόγω ύψους και χρήσης θα μπει σαν κύριος χώρος? Φυσικά δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο ιδιοκτησίας, χρησιμοποιείται απο τον εργολάβο εδώ και χρόνια με συναίνεση των συνιδιοκτητών...Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ..."εκτείνεται" και πάνω από τα καταστήματα του ισογείου.....

Δεν έχει χιλιοστά....

Έμπλεξε πολύ ο φίλος "εργολάβος"......

Θα του κοστίσει η ρύθμιση τόσο όσο ένα νέο διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία....

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο ΙΑΣΟΝΑ?δηλαδη πως θα βγει το προστιμο οταν δεν υπαρχουν χιλιοστα?

1/ εμβαδον αυθαιρετου/0   η

2/ εμβαδον αυθαιρετου/επιτρεπομενο ποσοστο δομησης(βασει χιλιοστων του καταστηματος) ?

 

 

συνηθως στα παταρια και στις αποθηκες δεν διναμε χιλιοστα

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Συντελεστής υπέρβασης δόμησης "max".... κ.λπ. (και ό,τι αυτό συνεπάγεται)!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, στην ίδια οικοδομή έχει στην κατοχή του κι ένα κατάστημα, δηλ. κάποιο ποσοστό, τα υπόλοιπα πατάρια που είναι και αυτά αυτόνομα δεν τα χρησιμοποιεί ο ίδιος (οι άλλοι εργολάβοι), δεν θα υπολογιστεί σαν κατηγορία 4? (το πατάρι είναι 20μ2 και το κατάστημα 100μ2)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καιρό να κάνω ρύθμιση και σκούριασε το μυαλό μου:

 

Χώροι δύο καταστημάτων έχουν ενωθεί σε έναν και κατασκευάστηκε πατάρι.

1) Για την παράβαση παταριού παίρνει το 50% έτσι;

2) Έχουμε και κάποιο 500άρικο γιατί κατεδαφίστηκε ο τοίχος και από δύο έγινε ένα το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει ξανατεθεί το ερώτημα αλλά όχι ακριβώς έτσι:

Ισόγειο κατάστημα διαθέτει εσωτερικό εξώστη (πατάρι) σύμφωνα με την οικ,άδεια και βρίσκονται όλα καλώς. Πάνω από την είσοδο του κτηρίου όμως και στην στάθμη του μεσοπατώματος έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα μια αποθήκη 5.00 τ.μ.(που αποτελεί ξεχωριστή οριζ. ιδιοκτησία με χιλιοστά)  που έχει πρόσβαση από το κλιμακοστάσιο και κατά συνέπεια καμία σχέση με το πατάρι του καταστήματος. Η παράβαση αυτή παίρνει ΥΔ με μειωτικό συντελεστή ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.