Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ισόγειο κατάστημα που προβλεπόταν από την άδεια πατάρι 50% με πλάκα μπετόν αλλά τελικά έγινε λειτουργικά ανεξάρτητος χώρος και κατασκευάστηκε στο άλλο 50% για τις ανάγκες του καταστήματος άλλο ξύλινο πατάρι που ικανοποιεί τις απαιτήσεις του ΝΟΚ για τα πατάρια. Για τακτοποίηση λοιπόν του ξύλινου παταριού του καταστήματος θα βάλουμε μειωτικό συντελεστή 0,5  ;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Τυπική περίπτωση ισόγειου καταστήματος με πατάρι στο 50% της υποκείμενης επιφάνειας με ΓΟΚ 73. Έγινε προσθήκη κατ`επέκταση στο χώρο του μεσοπατώματος με αποτέλεσμα να καλυφθεί πλήρως η επιφάνεια του που εξακολουθεί και έχει πρόσβαση απο το κατάστημα,δλδ οχι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

=>Πως δηλώνεται? ΥΔ με μειωτικό στο πρόσθετο τμήμα και αλλαγή χρήσης του "νόμιμου τμήματος" πάλι με μειωτικό?Λογικά στο "νόμιμο" τμήμα έχω αλλαγή χρήσης λόγω του οτι πλέον μετράει στη δόμηση και δεν πάει με αναλυτικό.....σωστά?

2.Ίδια περίπτωση,όπου όμως ο χώρος του μεσοπατώματος έγινε ανεξάρτητη ιδιοκτησία με πρόσβαση απο το κεντρικό κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

1. Κατά τη γνώμη μου έχεις απλώς ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή στα τ.μ. της προσθήκης. Τίποτε άλλο.

2. Έχεις ΥΔ χώρου με μειωτικό συντελεστή σε όλα τα τ.μ. του παταριού (νόμιμα και αυθαίρετα) και μία λοιπή παράβαση για άνοιγμα πόρτας εισόδου κ.λπ. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος στο forum καθως και στην τακτοποιηση αυθαιρετων και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω ενα παταρι ύψους 2.20μ εμβαδου 16,5 μ2 (στην οικ. αδεια φαινεται 14,82μ2) το οποιο προοριζεται για βοηθητικη χρηση του καταστηματος. Η χρηση του σημερα εχει μετατραπει σε κυρια. Πρεπει να κανω τακτοποιηση για αλλαγη χρησης για τα 16.5 νομιμως υφισταμενα τμ και τα υπολοιπα 2 τετραγωνικα του παταριου τα τακτοποιω ως επιπλεον δομηση? Το υψος του παταριου ειναι ανασταλτικος παραγοντας για να τακτοποιηθει ως χωρος κυριως χρησης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

εχω ενα παταρι πανω απο καταστημα σε πολυκατοικια του 1958.

 

αν βαλω υπερβαση δομησης 100% εκτοξευεται το προστιμο. το θεμα ειναι οτι οι αδειες τοτε, δεν ειχαν συντελεστες δομησης.

 

ειχαν τα ορια απο τα γειτονικα, αριθμο οροφων, και μεσα εκανες οτι ηθελες...

 

αρα, μπορω να πω οτι δεν εχει υπερβαση δομησης??????

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι μπορούσες να κάνεις ότι θέλεις, αλλά υπήρχε και τότε πρόβλεψη ... άρα νομιμότητα :

 

ΓΟΚ55, άρθρο 31, παρ. 4

Εις περίπτωσιν κατασκευής ανοικτού εξώστου εντός του καταστήματος (πατάρι) τα ως άνω ελεύθερα ύψη αυξάνονται αντιστοίχως εις πέντε (5.00) μέτρα και τέσσαρα (4.00) μέτρα, ο
τοιούτος δε εξώστης δεν επιτρέπεται να καλύπτη πλέον των 2/3 της επιφανείας του καταστήματος. Το υπό τον ως άνω εξώστην ελεύθερον ύψος δεν επιτρέπεται να είναι έλασσον των 3.00 μέτρων (Σχ. 70).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

εχω ενα παταρι πανω απο καταστημα σε πολυκατοικια του 1958.

 

αν βαλω υπερβαση δομησης 100% εκτοξευεται το προστιμο. το θεμα ειναι οτι οι αδειες τοτε, δεν ειχαν συντελεστες δομησης.

 

ειχαν τα ορια απο τα γειτονικα, αριθμο οροφων, και μεσα εκανες οτι ηθελες...

 

αρα, μπορω να πω οτι δεν εχει υπερβαση δομησης??????

 

Ελέγχεις με ΝΟΚ 2012. Έχεις προφανώς Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι @nik,

ελέγχοντας, την άδειά του με αυτά που λέει ο ΓΟΚ55, ενδεχομένως να μην έχει καν αυθαρεσία ... (η ύπαρξή της ελέγχεται με την άδεια) ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω περίπτωση παταριού σε ισόγειο κατάστημα (ο.α.του 1976) που αναφέρεται ως ημιόροφος στην εγκεκριμένη κάτοψη (δεν περιλαμβάνεται στο Σ.Δ. ούτε αναφέρεται στο σχέδιο καλύψεως ) και καταλαμβάνει 30% του χώρου του καταστήματος.

Το υφιστάμενο έχει καταλάβει το 70 % και βρίσκεται σε άλλη θέση εκτός από ένα μικρό τμήμα του που συμπίπτει με το εγκεκριμένο.

Και για να το περιπλέξουμε ένα άλλο μικρό τμήμα του εγκεκριμένου έγινε αποθήκη και εξυπηρετεί άλλη ιδιοκτησία με είσοδο από το κλιμακοστάσιο βάσει σύστασης. Πως το διαχειρίζομαι?

 

α)κάνω εμβαδομέτρηση του εγκεκριμένου αφαιρώντας το τμήμα που χρησιμοποιείται από άλλο ιδιοκτήτη και τα αφαιρώ από το κατασκευασμένο για να βρω την υπέρβαση προσθέτοντας μια παράβαση για να δικαιολογήσω αλλαγή θέσης?

β)δηλώνω όλο το νέο πλην του τμήματος που συμπίπτει?

γ)δηλώνω όλο το νέο και δεν αφαιρώ τίποτα με την λογική ότι το κατασκευασμένο έχει καλύψει πάνω από το 50% που επιτρεπόταν?

 

Ως προς το ποσοστό υπέρβασης δόμησης περιλαμβάνω στα τετραγωνικά ιδιοκτησίας και το εμβαδόν του εγκεκριμένου ημιορόφου - παταριού ? (παρόλο που δεν ήταν  Σ.Δ. ήταν εγκεκριμένη δόμηση)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by dimitra@78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.