Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, σε περίπτωση που η εσωτερική διαρρύθμιση της ιδιοκτησίας δεν συμφωνεί με τα σχέδια της άδειας ούτε της τακτοποίησης, θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας μέσω του άρθρου 42 του Ν.4495/17 ή ανεβάζω ενημερωμένη κάτοψη χώρις να γίνει ενημέρωση;

έχω ακριβώς ίδια περίπτωση. Τελικά τι έκανες? Εγω προσανατολίζομαι στο να υποβάλλω  στην ταυτότητα  καινούριο σχέδιο κάτοψης. Η συμβολαιογράφος το δέχεται. Προσπαθώ να σκεφτώ αν μπορεί να προκύψει μελλοντικά κάποιο θέμα αν δεν ενημερωθεί η φάκελος της αδείας. Πως το σκέφτεστε συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

@tatiani: Προφανώς διάβασες τα προηγούμενα, οπότε δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω.
Το ζήτημα των σχεδίων αφορά εσένα και όχι τη συμβολαιογράφο. 
Να είσαι σίγουρη ότι στην (όχι και τόσο πιθανή) περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα μελλοντικά, αναφορικά με το σχέδιο, αυτή θα σφυρίζει αδιάφορα.

Edited by Ρrometheus
  • Like 2
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 99:
Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν.4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,

και από την εγκ 2 με πιο πολύ σάλτσα:
Για την περίπτωση η) του άρθρου 99 έχει εκδοθεί η υπ’ αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/2-4-2018 Απόφαση (ΦΕΚ 1643Β) «Εφαρμογή της παρ. η του άρθρου 99 του ν.4495/2017 «Έλεγχος και προστασία του Δομημένου Περιβάλλοντος και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α167)». Για τις περιπτώσεις υπαγωγής στον ν.4178/2013, οι οποίες δεν μεταφέρονται στον νέο νόμο αλλά υποχρεούνται βάσει των διατάξεων του νόμου αυτού στη σύνταξη μελέτης στατικής επάρκειας, ο μηχανικός υποχρεούται μέχρι την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών του ν.4178/13 να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων στοιχείων στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η μελέτη στατικής επάρκειας. Για τις περιπτώσεις του ν.4178/13, οι οποίες δεν μεταφέρονται στον ν.4495/17, για τις οποίες καθίσταται υποχρεωτική η σύνταξη μελέτης στατικής επάρκειας από τις διατάξεις όμως του ν.4495/17, η μελέτη στατικής επάρκειας υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου.
Προϋπόθεση για τη μη απαίτηση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας είναι η ικανοποίηση μίας μόνο εκ των αναφερομένων περιπτώσεων της παρ. η) του άρθρου 99 και του άρθρου 2 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/2-4-2018 Υπουργικής Απόφασης.


Για την εσωτερική διαρρύθμιση και την κάτοψη συμφωνώ με @Prometheus.

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, tatiani said:

έχω ακριβώς ίδια περίπτωση. Τελικά τι έκανες? Εγω προσανατολίζομαι στο να υποβάλλω  στην ταυτότητα  καινούριο σχέδιο κάτοψης. Η συμβολαιογράφος το δέχεται. Προσπαθώ να σκεφτώ αν μπορεί να προκύψει μελλοντικά κάποιο θέμα αν δεν ενημερωθεί η φάκελος της αδείας. Πως το σκέφτεστε συνάδελφοι?

Είναι ακόμη θολό το τοπίο. Φαντάζομαι ότι σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι αιτήσεις στις ΥΔΟΜ για ενημέρωση αδειών και τότε θα διευκρινιστεί.

Το σίγουρο είναι ότι η ΗΤ θέλει κατόψεις που δείχνουν την πραγματική κατάσταση ακόμη και στην εσωτερική διαρρύθμιση. Θεωρώ ότι ανάλογα με την περίπτωση υπάρχουν οι εξής επιλογές:

1. Αν δεν έχει καμία αυθαιρεσία παρά μονάχα αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης.

Φτιάχνουμε νέο σχέδιο με την παρατήρηση ότι είναι ίδιο με της άδειας και δείχνει την αλλαγή διαρρύθμισης που δεν αποτελεί αυθαιρεσία κλπ.

Γίνεται πρώτα ενημέρωση της άδειας και μετά υποβολή στην ΗΤ (ως σχέδιο που περιέχεται στην άδεια πλέον)  ή   γίνεται υποβολή μόνο στην ΗΤ με μία παρατήρηση ότι είναι ταυτόσημο με αυτό που θα υποβληθεί στην ενημέρωση της άδειας (και όταν διευκρινιστεί το θέμα πράττουμε αναλόγως). 

2. Αν έχει ήδη γίνει ρύθμιση με σχέδια που δεν δείχνουν την πραγματική εσωτερική διαρρύθμιση.

Τότε θεωρώ ότι δεν έχει νόημα η ενημέρωση της άδειας. Θα είχε νόημα η ενημέρωση της ρύθμισης (αλλά αυτό δεν γίνεται). Επομένως και πάλι φτιάχνουμε σχέδιο αλλά μόνο για την ΗΤ.

3. Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 τις οποίες ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να ρυθμίσει.

Δύσκολο σημείο. Νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε ΗΤ. Φτιάχνουμε νέα κάτοψη όπου αναγράφονται οι αυθαιρεσίες κατ3 , με τις ανάλογες παρατηρήσεις ότι επιτρέπεται να δοθεί βεβαίωση κλπ. Καλό θα ήταν να πάρουμε και μία Υδ του ιδιοκτήτη ότι είναι ενήμερος για αυτές και ότι δεν επιθυμεί να κάνει ρύθμιση.   

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tatiani said:

έχω ακριβώς ίδια περίπτωση. Τελικά τι έκανες? Εγω προσανατολίζομαι στο να υποβάλλω  στην ταυτότητα  καινούριο σχέδιο κάτοψης. Η συμβολαιογράφος το δέχεται. Προσπαθώ να σκεφτώ αν μπορεί να προκύψει μελλοντικά κάποιο θέμα αν δεν ενημερωθεί η φάκελος της αδείας. Πως το σκέφτεστε συνάδελφοι?

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτε, αλλά μου φαίνεται ορθότερο η ενημερωμένη κάτοψη να προκύπτει από κάποια εκδοθείσα πράξη ήτοι ενημέρωση φακέλου βάσει του άρθρου 42, και όχι να μπαίνει έτσι χύμα στην ταυτότητα. Συμφωνώ δηλάδη με τον @prometheus

Edited by akis73
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 100 παρ 14

14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Διευκρινισμένο είναι παίδες, όταν καταλάβουν τι μλκία έχουν γράψει ελπίζουμε να τη διορθώσουν. Πιθανότερο μου φαίνεται να καταργηθεί στην πράξη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι συμβολαιογράφοι αποφάσισαν σήμερα έναν μήνα αποχή από τις μεταβιβάσεις λόγω αλλαγής στα ΤΑΠ και εμείς ακόμη δεν ξέρουμε αν αρκεί η ενημερωμένη κάτοψη στο σύστημα

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη ότι σε διαφορετική διαρρύθμιση θα πρέπει να γίνεται ενημέρωση της ΟΑ και μετά να συμπληρώνεται η ΗΤΚ. 
Αρκετά ξεκάθαρο από το άρθρο 100 του Ν4495. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, CivRun said:

Οι συμβολαιογράφοι αποφάσισαν σήμερα έναν μήνα αποχή από τις μεταβιβάσεις λόγω αλλαγής στα ΤΑΠ και εμείς ακόμη δεν ξέρουμε αν αρκεί η ενημερωμένη κάτοψη στο σύστημα

αυτή είναι συντεχνία!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ώρα, Τρίτη 5 Απρίλη 2022 και ώρα 7.15 το απόγευμα, αντιμετωπίζει κανένας πρόβλημα?
Εχω βρει το οικόπεδο μου στο σύστημα και τις ιδιοκτησίες που έχω κάνει καταχώριση σε αυτό. 
Αλλά όταν πατάω δεξί κλικ πάνω σε μια ιδιοκτησία που θέλω να δουλέψω, μου εμφανίζει πάνω της, καρτελάκι, μέσα στο οποίο γράφει "διαθέσιμες ενέργειες" με αχνά γράμματα, χωρίς να εμφανίζει καμία άλλη επιλογή.
Το αντιμετωπίζει κανένας άλλος ???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.