Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1 ώρα πριν, nzerman said:

Σ' αυτή την περίπτωση που περιγράφεις συνάδελφε δεν είναι ευθύνη του μηχανικού να υποβάλει ΗΤΚ παρά μόνο όταν είναι επιβλέπων σε «ανοικτή» άδεια.  

Δε θα διαφωνήσω. Όταν όμως ο πελάτης αντιληφθεί ότι η τακτοποίηση που πλήρωσε δεν ισχύει γιατί δεν έχει γίνει η ΗΤΚ, τότε τι θα του πούμε; «Πλήρωσε κι άλλα;» Αυτός (και με το δίκιο του, αν θέλετε τη γνώμη μου) συμφώνησε με έναν μηχανικό για την τακτοποίηση, τον πλήρωσε, πλήρωσε και το πρόστιμο και πήρε «περαίωση». Και ξαφνικά θα βρεθεί ξεκρέμαστος;

Link to comment
Share on other sites

Παλιά και εγώ έτσι σκεφτόμουν. Η συμβουλή μου είναι να ξεκαθαρίζεις στον πελάτη πως εμείς δεν υποκαθιστούμε την πολιτεία ούτε είμαστε μηχανές δωρεάν πληροφόρησης. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nzerman said:

Σ' αυτή την περίπτωση που περιγράφεις συνάδελφε δεν είναι ευθύνη του μηχανικού να υποβάλει ΗΤΚ παρά μόνο όταν είναι επιβλέπων σε «ανοικτή» άδεια.  

Στην περίπτωση της τακτοποίησης έχει ευθύνη ο μηχανικός όταν θα δώσει (ή όχι) Βεβαίωση Μηχανικου για να γίνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη. Αν δεν έχει γίνει ΗΤ, δεν ισχύει η τακτοποίηση άρα δεν είναι νόμιμο το ακίνητο και δε μπορεί να δωθεί η Βεβαίωση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι έτσι είναι αλλά αυτό ισχύει λόγω των παράλογων παρατάσεων της χρήσης της βεβαίωσης. 

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, janna said:

Τελικά από ποια ημερομηνία  ισχύει ότι προκειμένου να έχει περατωθει  η υπαγωγή χρειαζεται να εκδοθεί η ΤΚ 

1-10-2021

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, a.petroulaki said:

Στην περίπτωση της τακτοποίησης έχει ευθύνη ο μηχανικός όταν θα δώσει (ή όχι) Βεβαίωση Μηχανικου για να γίνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη. Αν δεν έχει γίνει ΗΤ, δεν ισχύει η τακτοποίηση άρα δεν είναι νόμιμο το ακίνητο και δε μπορεί να δωθεί η Βεβαίωση.

Συγγνώμη, αλλά αυτό από που προκύπτει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, akis73 said:

Συγγνώμη, αλλά αυτό από που προκύπτει;

Ν. 4495/2017, άρθρο 102, παρ. 1 τελειώνει λέγοντας "Στις περιπτώσεις αυτές, η καταχώριση της ταυτότητας του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο του άρθρου 62 του παρόντος αποτελεί όρο για την επέλευση των συνεπειών της υπαγωγής."
 
-29/01/2021 – Έναρξη Ταυτότητας Κτιρίου: Με την έκδοση της προβλεπόμενης Υπουργικής Απόφασης για την έναρξη λειτουργίας του Ηλεκτρονικού Μητρώου Ταυτότητας Κτιρίου, από την 1η.2.2021 τίθενται σε πλήρη ισχύ οι διατάξεις των άρθρων 52 έως 61 του ν. 4495/2017. Μετά την 1η/2/2021 θα εξακολουθήσει η δυνατότητα έκδοσης βεβαιώσεων μεταβίβασης μέσω του συστήματος των αυθαιρέτων, εφόσον η ημερομηνία αυτοψίας είναι μέχρι και 31/1/2021.
 
-όταν έδιναν παράταση με ημερομηνία αυτοψία Ιανουάριο του 2021 η ανακοίνωση ήταν "Σύμφωνα με την παράγραφο 9 του άρθρου 118 του Ν. 4819 (ΦΕΚ A’ 129/23.07.2021), ο χρόνος ισχύος των βεβαιώσεων της παρ. 1 του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 (Α’ 167) με ημερομηνία αυτοψίας από 1ης.1.2021 έως και 31η.1.2021 παρατείνεται από τη λήξη της έως και την 30ή.9.2021, με δυνατότητα υπαγωγής ρύθμισης και μετά την 1η Φεβρουαρίου 2021, χωρίς υποχρέωση καταχώρισης στοιχείων ταυτότητας κτηρίου/διηρημένης ιδιοκτησίας."
 
-όταν δόθηκε παράταση τον Οκτώβριο η ανακοίνωση είναι "Με το τρίτο εδάφιο του άρθρου 62 του ν. 4495/2017, το οποίο προστέθηκε με το άρθρο 76 του Ν. 4843/2021, από την 1η Οκτωβρίου 2021 έως και την 31η Δεκεμβρίου 2021 δύναται, αντί των οριζομένων στο κεφάλαιο Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτηρίου, για κάθε δικαιοπραξία εν ζωή περιλαμβανομένης και της δωρεάς αιτία θανάτου, που έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ή και σε ακίνητο χωρίς κτίσμα, να επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 83. Οι βεβαιώσεις εκδίδονται με ημερομηνία αυτοψίας από 1η Οκτωβρίου 2021 και έχουν δίμηνη ισχύ, σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 83 του ν. 4495/2017, και δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν μετά την 31η Δεκεμβρίου 2021, ακόμα κι αν δεν έχει λήξει η ισχύς τους."
 
Άρα, έχει γίνει έναρξη της ΗΤ και κατά συνέπεια έχει ενεργοποιηθεί το άρθρο 102, ακόμη η τελευταία παράταση της Βεβαίωσης Μηχανικού  δεν κάνει κάποια αναφορά παράτασης σε ΗΤ-τακτοποίηση όπως οι προηγούμενες. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, με όσο το δυνατόν λιγότερους πονοκεφάλους !

Λόγω των ημέρων, προσπάθησα να κλείσω μερικές δηλώσεις μου στο Ν.4495 και μετά από συζήτηση με συνάδελφο άρχισα να ψάχνω το φορουμ. Νομίζω ότι η κατάσταση είναι λίγο μπερδεμένη για εμάς, για τους συμβολαιογράφους είναι ξεκάθαρη. Οπότε οι δύο βασικές απορίες μου είναι :

1) Από που προκύπτει ότι σε μια δήλωση σε περαίωση θα πρέπει να γίνει ΗΤΚ ; Δεν το έχω βρεί σε νομοθεσία. Για να δοθεί βεβαίωση και να γίνει συμβολαιογραφική πράξη, ναι το λέει η νομοθεσία. Όμως εάν ένας πελάτης απλά θέλησε να τακτοποιήσει για να είναι νόμιμος ή έστω και να έκανε συμβολαιογραφική πράξη παλαιότερα (πχ το 2019), γιατί να πρέπει να γίνει υποχρεωτικά ΗΤΚ από τον μηχανικό ? 

Ρωτάω γιατί αρκετές δηλώσεις μου τις έχω σε κατάσταση περαίωσης και ας μην χρειάστηκε ποτέ να γίνει συμβολαιογραφική πράξη.

2) Επίσης πως προκύπτει ότι η ΗΤΚ σε δήλωση του 4495 είναι υποχρέωση του μηχανικού ;
Το εάν θα μπορεί σε τακτοποιημένη ιδιοκτησία να κάνει ή όχι συμβολαιογραφική πράξη είναι άλλο θέμα. Το να θεωρείται όμως τακτοποιημένη ιδιοκτησία πχ σε οριστική υπαγωγή δεν μπορεί να εξαρτάται από το εάν έχει γίνει ΗΤΚ ή όχι, με την έννοια ότι δεν μπορεί ούτε η πολεοδομία να προβεί σε πρόστιμο αυθαίρετης δόμησης όσο υπάρχει δήλωση σε υπαγωγή, οριστική και περαίωση.

Άλλωστε ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να δώσει σε έναν μηχανικό την τακτοποίηση και σε έναν άλλον την ΗΤΚ. Η ΗΤΚ είναι νέα υποχρέωση για όλα τα ακίνητα, νομίμως υφιστάμενα και μη. Δεν αναιρεί όμως τα προηγούμενα... Είναι απαραίτητη για μεταβιβάσεις/συστάσεις/αγοραπωλησίες από 01/01/2022 και αντικαθιστά την βεβαίωση μηχανικού που δίναμε μέσα από τον Ν.4495/17.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής μηχανικός μιας δήλωσης υπαγωγής ενός ακινήτου στο Ν.4495 που θα προβεί στην περαίωση της συγκεκριμένης δήλωσης ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος από κανέναν νόμο να προβεί ταυτοχρόνως και στην έκδοση της ΗΤΑ, η έκδοση της οποίας είναι αντικείμενο άλλης μελλοντικής συμφωνίας με τον ιδιοκτήτη του ακινήτου (όρος που προφανώς ενυπάρχει στην αρχική σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης του έργου της υπαγωγής). 

Καλή και τυχερή χρονιά!

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.