Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, ΚΑΝΑ said:

τι περισσότερο εξασφαλίζει αυτή η διαδικασία

Ξεχνάς βασικά πράγματα! την επαφή του μηχανικού με το επιμελητήριο του δεν την υπολογίζεις! 😂 

Η 4μηνία ειναι υποχρέωση του ιδιοκτητη. Βέβαια αν περάσει τετραμηνία δε μας λένε τι προβλέπεται... Θολά τα νερά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια "εξυπνάδα" του ΤΕΕ είναι λεβέντες, που βαριέται να φτιάξει σωστά το σύστημά του (Πιστοποιητικά ΗΤΑ) και νομοθετεί ασυστόλως και χωρίς εντροπία!!! Κι εμείς ως "άκακα τετράποδα" χορεύουμε στο ρυθμό που βαράνε τα όργανα, απλώς και μόνο γιατί μας βολεύει....

 

Υ.Γ. Οι διαδικασίες των νόμων αγαπητοί φίλοι, χρήζουν ιδιαίτερης πρόβλεψης κι "απαιτούν τον μανδύα" αν όχι του ίδιου του νόμου, έστω μιας ΚΥΑ (Κοινής Υπουργικής Απόφασης)!!! Ειδικά όταν αφορούν σε καθοριστικά ζητήματα! Δεν αναγράφονται σε ερωταπαντήσεις.... 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ συμφωνώ μαζί σου! (αυτό ήθελα να πω σχετικά με την αρχειοθέτηση μέσω μαιλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της Ο.Α πριν τη σύνταξη ΗΤΚ σε περίπτωση που στη κάτοψη τακτοποίησης του Ν. 4495/17 είχε αποτυπωθεί η διαφορετική διαρρύθμιση. Για τη διαφορετική διαρρύθμιση δεν έχει χρεωθεί παράβαση, ως μη όφειλε. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, CK1 said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της Ο.Α πριν τη σύνταξη ΗΤΚ ...

Αν και δεν βρήκα να αναφέρεται κάπου ρητά στο νόμο , γνώμη μου είναι να κάνεις ενημέρωση πριν την ΗΤΚ, έστω και αν στα σχέδια κάτοψης της τακτοποίησης που θα ανεβάσεις στην ΗΤΚ , αποτυπώνεται ορθά η υφιστάμενη κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση

Σε διώροφη οικοδομή με πυλωτή οι εξωτερικές και εσωτερικές διαστάσεις κατασκευής και αρχιτεκτονικών σχεδίων συμφωνούν απόλυτα μεταξύ τους.

Όμως τα εμβαδά των χώρων (πυλωτής -α΄ορόφου και β' ορόφου) που αναγράφονται στις κατόψεις και στο Δ.Δ είναι κατά πολύ μικρότερα από τα ορθά βάσει διαστάσεων.

Την οικοδομή την ρύθμισε συν/φος χωρίς να αντιληφθεί τα παραπάνω. 

Τώρα εγώ καλούμε να συμπληρώσω την Η.Τ.Α.

Τι να  κάνω?? 

1. Να ξανασυντάξω τους υπολογισμούς εμβαδομέτρησης ή

2. να προχωρήσω βάσει εμβαδομέτρησης Ο.Α?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις πριν οτιδήποτε άλλο τον συμβολαιογράφο που θα κάνει τα συμβόλαια... Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια!!!

Καλημέρα Βασίλη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Στην ΗΤΑ να αναγράψεις τις ορθές επιφάνειες και να περιγράψεις στην Τ.Ε. τις διαφορές που εντόπισες .

Μα είναι δυνατόν να καθόμαστε να ελέγχουμε τις εμβαδομετρήσεις Ο.Α?

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να ρωτήσεις πριν οτιδήποτε άλλο τον συμβολαιογράφο που θα κάνει τα συμβόλαια... Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια!!!

Καλημέρα Βασίλη!

Η συμβολαιογράφος τι να μου πει φίλε μου! (επίσης με την καλημέρα σου!)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.