Jump to content

Recommended Posts

On 26/9/2022 at 11:43 ΠΜ, deget said:

Καλημέρα, θα ήθελα την άποψή σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Στην κάτοψη που έχω επισυνάψει το κόκκινο περίγραμμα είναι αυτό της άδειας (άδεια του 1978) ενώ το μπλε έχει προστεθεί, πιθανόν από την κατασκευή. Έγινε μεταβίβαση προ 3 μηνών με ΠΠΗΤ, και ο μηχανικός που την υπέγραψε θεωρεί πως δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Θεωρείτε πως μας καλύπτει η νόμιμη απόκλιση σε διαστάσεις και εμβαδόν; Η σημερινή ιδιοκτήτρια μου ανέθεσε την ανακαίνιση του διαμερίσματος και είναι ένα θέμα που προέκυψε καθώς συζητούσαμε φιλικά για το διαμέρισμα. Από όσο γνωρίζω θα πρέπει να γίνει επανάληψη συμβολαίου, με ότι συνέπειες θα προκύψουν, επίσης αν το θέμα καταλήξει στα δικαστήρια ίσως χρειαστεί πραγματογνώμονας από ΤΕΕ, έχει ασχοληθεί κάποος με τέτοιες διαδικασίες να μου δώσει τα φώτα του;

Σαχλαμάρες σου λέει ο "συνάδελφος"! Απαιτείται υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση αυθαιρεσιών και στη συνέχεια ακύρωση συμβολαίων κ.λπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2022 at 10:09 AM, Aenor said:

Καλησπέρα,

σε περίπτωση μεταβίβασης κατά την αυτοψία έχω ως αλλαγή σε σχέση με την κάτοψη της άδειας τη μη κατασκευή ενος εσωτερικού τοίχου ( μήκους 1 μέτρου). Προχωράω σε ΗΤΚ, θα πρέπει να κάνω ενημέρωση στο eadeies και μετά ΗΤΚ ή επειδή η αλλαγή είναι πολύ μικρή μπορώ να πω στην τεχνική περιγραφή οτι πρόκειτια για διαφορετική διασκευή, να αποτυπώσω την αλλαγή στο σχέδιο της άδειας, να το σφραγίσω και να προχωρήσω σε ΗΤΚ?

Στην §14 του άρθρου 100, διευκρινίζεται ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, δεν θεωρείται αυθαιρεσία, υπάρχει ωστόσο υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Arche said:

Υποχρέωση ή .......

....αν ήθελε?

από πότε οι νόμοι περιλαμβάνουν το ¨αν ήθελε" ..... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η υποχρέωση αφορά τον ιδιοκτήτη. Ο μηχανικός βλέποντας ότι υπάρχει διαφορετική διαρρύθμιση Ο.Ι θα προβεί στις ενέργειες που απαιτεί ο νόμος κατ΄εντολή του. Παλαιότερα αν θυμάστε, μέσω του φόρουμ, προτείναμε, να μπαίνει ως παράβαση, ώστε να υπάρχει επικαιροποιημένη κάτοψη για κάθε μελλοντική νόμιμη χρήση. Αν αυτή η κάτοψη που αποτυπώνει την υφιστάμενη κατάσταση, δεν υπάρχει, θα πρέπει να περάσει μέσα από την ενημέρωση της Ο.Α ή αν μια δήλωση Ν. 4495 είναι ακόμα ανοιχτή, θα μπορούσε να περάσει σαν παράβαση και μέσα από το νόμο υπαγωγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να οριστεί η διαφορά μεταξύ "εσωτερικής διαρρύθμισης (αρθ29)" και "μικρής έκτασης διασκευές (αρθ30)".

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζει η εγκεκριμένη διαρρύθμιση ενός διαμερίσματος, νομίζω ότι από την τεχνική ματιά του μηχανικού είναι ξεκάθαρο. Η "πατέντα" περί διασκευών, μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στην αξιοπιστία της δουλειάς μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Είναι σαφές από τη νομοθεσία ότι στην περίπτωση που έχω διαφορετική διαρρύθμιση πρέπει να προηγηθεί ενημέρωση ή τακτοποίηση και εν συνεχεία ΗΤΚ.

Το ερώτημά μου κυρίως έχει να κάνει με το κατά πόσο θεωρείται μια τόσο μικρή αλλαγή διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση. Στην πράξη σε διαμέρισμα ορόφου μια εσωτερική πόρτα περίπου 1μ. έχει καταργηθεί από ένα τοίχο και έχει κατασκευαστεί σε ενα άλλο. Για μια τέτοια εργασία δεν θα απαιτούνταν άδεια και επομένως θεωρώ οτι θα μπορούσε να θεωρηθεί διασκευή (το είχε αναφέρει εδώ μέσα παλαιότερα κάποιος συνάδελφος). Σε αυτή την περίπτωση πιστευω δεν θα χρειαζόταν να γίνει ενημέρωση, θα έπρεπε ωστόσο να αποτυπώσω την παραπάνω τροποποίηση στην κάτοψη του διαμερίσματος και να την αναρτήσω στο πεδίο αποτύπωση της ΗΤΚ και προφανως βάσει αυτής να πραγματοποιηθεί και η όποια διακιοπραξία.

Ωστόσο έχω αμφιβολία με το κατά πόσο είναι σωστό να υπάρχει ως τελικό σχέδιο "χύμα" ένα σχέδιο αποτύπωσης σφραγισμένο μεν από μηχανικό, χωρίς τη σφραγίδα όμως κάποιας δημόσιας αρχής κλπ.

 

15 λεπτά πριν, jbosdas said:

Το θέμα είναι να οριστεί η διαφορά μεταξύ "εσωτερικής διαρρύθμισης (αρθ29)" και "μικρής έκτασης διασκευές (αρθ30)".

Ακριβώς αυτό εννοούσα, όταν έγραφα την απάντησή μου δεν είχα δει την ανάρτησή σας.

 

12 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Όταν αλλάζει η εγκεκριμένη διαρρύθμιση ενός διαμερίσματος, νομίζω ότι από την τεχνική ματιά του μηχανικού είναι ξεκάθαρο. Η "πατέντα" περί διασκευών, μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στην αξιοπιστία της δουλειάς μας.

Επομένως Παύλο θεωρείς ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνεται ενημέρωση φακέλου, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή της θέσης μίας πόρτας δεν μπορεί να είναι διαφορετική διαρρύθμιση σε καμία περίπτωση. Αρα αρθ30.

Για την κάτοψη θεωρώ ότι δεν υπάρχει υποχρέωση αποτύπωσης αφού η μόνη διαφορά της παλαιάς με την νέα κάτοψη ειναι οι εργασίες που προκύπτουν από το αρθ30.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

didonis από τότε που κάποιος νόμος δεν θυμάμαι ποιός και έλεγε, ότι όσο αφορά μια εργασία δεν θυμάμαι, ίσως την διαφορετική διαρύθμιση ότι ο Μηχανικός αν θέλει ο ιδιοκτήτης δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έλεγε, έλεγε πως κάτι σαν αν έχει γίνει διαφορετική διαρύθμιση σε ιδιοκτησία και δεν έχει γίνει τροποποίηση όσο αφορά τις Η/Μ εγκαταστάσεις κάπως το έλεγε πως ο Μηχανικός αν ήθελε μπορούσε να κάνει ενημέρωση, ενημέρωση του φάκελου της Οικ. Αδειας..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.