Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

μια παρεμβαση στα ανω σωστα

 Εαν ο μηχανικος πρεπει να αναφερει και το ΚΑΕΚ,  αυτο το παιρνει ευκολα μεσω της πλαφορμας του ΕΚ.

Εαν απαιτειται να καταγραψει  τον αρ. πρωτ. περι υποβολης δηλωσης  στο ΕΚ,

αυτη η τελευταια αντικατασταθηκε προσφατα απο το πιστοποιητικο κτηματογραφουμενου...παιρνεται ηλεκτρονικα.

Να δουμε μηπως απαιτειται αυτο..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, The.Engineer said:

σχετικά με ΠΕΑ και ΗΤΚ.

Στην υπουργική απόφαση για τη διαδικασία συμπλήρωσης, δεν αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται το ΠΕΑ "εφόσον απαιτείται λόγω χρήσης", αλλά "εφόσον απαιτείται" (χωρίς το "λόγω χρήσης").    

On 7/4/2022 at 8:54 ΠΜ, da-mi said:

μπορεί να ολοκληρωθεί ΗΤΚ χωρίς τη σύνταξη ΠΕΑ εφόσον δεν απαιτείται?

Βεβαίως μπορεί, βάσει της σχετικής υπουργικής απόφασης.

Edited by John_Smith
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα αγροτεμάχιο με εγκατεστημένο Φ/Β σύστημα για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας και θέλω να εκδόσω το πιστοποιητικό πληρότητας (βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιων). Σύμφωνα με το ΦΕΚ 334/Β/21.1.2021 το αγροτεμάχιο δεν θεωρείται αδόμητο. Σε αυτή την περίπτωση το σύστημα της ταυτότητας μου ζητάει να καταχωρίσω "Επιφάνειες" και "Χρήσεις". Να εισάγω ως επιφάνεια το εμδαδόν του αγροτεμαχίου και ως Χρήση "Βιομηχανία-Βιοτεχνία" επειδή το πάρκο είναι σταθμός παραγωγής ενέργειας; Η να το δηλώσω ως αδόμητο, επεξηγώντας την επιλογή στην περιγραφή και να εκδώσω μετά βεβαίωση τύπου 1(νόμιμο);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το κοντέινερ των Η/μ (~15τμ συνήθως);;;

Η εεμκ τι χρήση λέει;

Τη χωροθέτηση των πάνελ την κοιτάμε σε αυτή την περίπτωση; (έλεγχος κάλυψης)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όντως μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν να δηλώσω μόνο τον οικίσκο σαν επιφάνεια και όχι τα πάνελ. Σαν χρήση να επιλέξω Βιοτεχνία-Βιομηχανία σύμφωνα με τον κτιριοδομικό. Στην ΕΕΜΚ δεν αναφέρεται είδος χρήσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την  ΗΤΚ.

1. Σε δικαίωμα υψούν, οι δύο ιδιοκτήτριες που θα πουλήσουν τα ποσοστά τους (από 25% έκαστη) μου έχουν αναθέσει την ΗΤΚ. Θα χρειαστώ συναίνεση από την τρίτη (άγνωστη) "συνιδιοκτήτρια" που έχει το 50%;

2. Είναι υποχρεωτικό να ανεβάζω Πίνακα Ποσοστών σε ΗΤΚ διαμερίσματος σε πολυκατοικία; Σε όσα έχω αναλάβει δεν υπάρχει.

3. Τα σχέδια που είναι απαραίτητα να ανέβουν είναι τοπογραφικό, κάτοψη, τομή, όψη; Σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχουν όψεις για παράδειγμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι εντολεις σου είναι αυτοί που μεταβιβάζουν, αυτοί είναι υπόχρεοι και παίρνεις συναίνεση από αυτούς. Η τρίτη συνιδιοκτήτρια ωστόσο θα δηλωθεί στην ταυτότητα κανονικά με το ποσοστό της. Πρέπει το συνολικό ποσοστό συνιδιοκτησίας να αθροίζει 100%.Εαν δεν βρίσκεις πίνακα ποσοστών διηρημένης ιδιοκτησίας, ανεβάζεις το συμβόλαιο της σύστασης.Το σύστημα της ΗΤΚ θέλει κατ ελάχιστον διοικητική πράξη (στέλεχος αδείας, πράξη υπαγωγής σε νόμο αυθαίρετων κλπ) και κάτοψη αποτύπωσης για να προχωρήσει. Από εκεί και έπειτα ανεβάζεις όσο το δυνατόν περισσότερα από τα αρχεία που θα βρεις (εκτός από τεύχη στατικών,ημ κλπ) ώστε η ταυτότητα να είναι πληρέστερη.Εαν για τον οποιονδήποτε λόγο ένα σχέδιο τομής ή όψης είναι κρίσιμο ( πχ γιατί αποτυπώνει μια αυθαιρεσία) καλό είναι να συνταχθει με την ανάλογη φυσικά αμοιβή αρχιτεκτονικής αποτύπωσης.

 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 @pirsogiannisΕυχαριστώ πολύ.

Μία ακόμη ερώτηση για το εάν είμαι υποχρεωμένη (εφόσον υπάρχει τακτοποίηση) να ανεβάσω και την τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου ή μελέτη στατικής επάρκειας. Μου ζητείται υποχρεωτικά να συμπληρώσω την αντίστοιχη καρτέλα αλλά δεν γνωρίζω αν είμαι υποχρεωμένη να αναζητήσω από τον μηχανικό που τακτοποίησε την έκθεση/μελέτη και να την ανεβάσω.

 

Επίσης, γνωρίζει κάποιος για διαμέρισμα υπογείου (κατοικία) που έχει δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή 0,50 στην τακτοποίηση Ν.4495/17, αν στην καρτέλα "Επιφάνειες" της ΗΤΚ θα το δηλώσω ως χώρο κύριας χρήσης ή βοηθητικής;

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

@aneida ο μηχανικός που έχει κάνει την τακτοποίηση πρέπει να έχει παραδώσει στον ιδιοκτήτη όλα τα απαιτούμενα έγγραφα της υπαγωγής, άρα και την τεχνική έκθεση στατικού έλεγχου ή την ΜΣΕ. Από αυτά που έχω καταλάβει βάσει της νομοθεσίας, πιστεύω πως πρέπει να την ανεβάσεις.

Κι εγώ είχα αυτή την απορία, αλλά νομίζω πως η βοηθητική χρήση όπως την ορίζουν οι νόμοι της τακτοποίησης δεν είναι ταυτόχρονα και χώροι βοηθητικής χρήσης όπως ορίζονται σε συμβόλαια και Ε9. Οπότε τείνω προς την δήλωσή τους ως χώρους ΚΧ

Edited by desptsouk
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τακτοποίηση του 4178 υποχρεούσαι να ανεβάσεις το δεδοτα και μάλιστα αν είχε βγει κατηγορία Υ είναι υποχρεωτική η μελέτη στατικής επάρκειας, για την οποία δηλώνεις αν θυμάμαι καλά σε τι φάση ειναι- αν έγινε, αν έβγαλε ενισχύσεις κλπ. Για νομιμοποίηση του 4495 υποχρεωτικό να ανεβάσεις τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου ή μσε αν απαιτούνταν. Και τα δύο τα αναφέρει το μανιουαλ της ητ που έχει το ΤΕΕ στην σελίδα της εφαρμογής. Για το υπόγειο, εφόσον είναι κατοικία σήμερα νομιμοποιημένη, ως κύρια χρήση θα δηλωθεί. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.