Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Εφόσον το οικόπεδο είναι ένα, δεν μπορούν να συνταχθούν δύο ταυτότητες. Θα συνέτασσα μία ταυτότητα με βάση πού είναι το μεγαλύτερο τμήμα του και που το "χαρακτηριζει" πχ εντός και άρτιο και οικοδομήσιμο με βάση τους όρους δόμησης για εντός οικισμού και στην περιγραφή θα περιέγραφα και το τμήμα του που είναι εκτός.

Ιδιοκτήτης είναι ο κάθε ένας που έχει ποσοστό επί της ιδιοκτησίας. Υπόχρεος είναι αυτός που "κινεί" την σύνταξη της ταυτότητας. πχ ιδιοκτήτες μπορεί να είναι τρεις με ποσοστό 33,33%, αλλά υπόχρεος ο ένας αφού αυτός θέλει να κάνει μια δικαιοπραξία και να μεταβιβάσει το ποσοστό του στο παιδί του. Κάπως έτσι το έχω καταλάβει.

Για τα ΠΕΑ, όπου από τον νόμο (κενακ-τοτεε) δεν απαιτείται ΠΕΑ λόγω χρήσης (αποθήκη, συνεργείο, ναός κλπ) τότε δεν υποβάλλουμε ΠΕΑ. Σε όλες τις άλλες υποβάλλουμε ακόμη κι αν από την δικαιοπραξία δεν απαιτείται (πχ γονική παροχή) ή ακόμη κι αν το σύστημα το βγάζει ως προειδοποίηση και συνεχίζει και χωρίς αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/4/2022 at 8:54 ΠΜ, da-mi said:

Καλημέρα! Σε ιδιοκτησία που δεν πρόκειται να γίνει καμιά δικαιοπραξία ή ενοικίαση, μπορεί να ολοκληρωθεί ΗΤΚ χωρίς τη σύνταξη ΠΕΑ εφόσον δεν απαιτείται?

 

10 ώρες πριν, The.Engineer said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται να εκδόσω την πρώτη μου ΗΤ ακινήτου, σε οικόπεδο με 3 κάθετες (εκ των οποίων μόνο στη μία υπάρχει ρυθμισμένο κτίριο κατοικίας) για το σκοπό σύνταξης πράξης τροποποίησης σύστασης καθέτων. Όσον αφορά, την κάθετη με το κτίριο, είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ?

Από όσο διαβάζω υπάρχει μια διαφωνία στους συναδέλφους σχετικά με την υποχρεωτικότητα του ΠΕΑ. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να χρειάζεται για λόγους πληρότητας της ΗΤΚ, αλλά από την στιγμή που δεν θα γίνει ενοικίαση ή πώληση ή ανακαίνιση, και το σύστημα επιτρέπει την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας χωρίς υποβολή ΠΕΑ, γιατί να μπει ο ιδιοκτήτης σε αυτό το επιπλέον έξοδο? Η ισχύει πλέον ότι η σύνταξη της ΗΤ ακινήτου αποτελεί έναν επιπλέον λόγο έκδοσης ΠΕΑ?

Ευχαριστώ!

Στις κατοικίες απαιτείται ΠΕΑ, όπως και σε πολλές άλλες χρήσεις. Η ΗΤΚ οφείλει να παραδίδεται πλήρης και ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να τη χρησιμοποιήσει, όπως αυτός επιθυμεί.

Άπαξ και εκδοθεί μπορεί να τη χρησιμοποιήσει και για πώληση (άσχετα αν είχε πει πως δεν θα κάνει καμία δικαιοπραξία). 

Η ΗΤΚ εκδίδεται για το ακίνητο, χωρίς να αναγράφει κάπου ότι ισχύει μόνο για γονική παροχή ή ότι δεν ισχύει για δικαιοπραξίες... Αντιθέτως ισχύει για κάθε νόμιμη χρήση.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το σημείο να εφιστήσω την προσοχή στους συνγράφοντες ότι το πιστοποιητικό ΗΤΚ τυπώνεται μαζί με την βεβαίωση Μηχανικού, η οποία ξέρουμε ότι έχει ισχύ 2 μήνες, οπότε χρειάζεται προσοχή πότε προχωράει ο μηχανικός την διαδικασία να δημιουργήσει την ΗΤΚ ενός ακινήτου γιατί νομίζω το πιστοποιητικό έχει ισχύ 2 μήνες. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαβάζω τον 4495/2017 και το ΦΕΚ334β/2021 και αναζητώ κάποιες διευκρινήσεις.
Αναφέρει στα δικαιολογητικά, άρθρο54, παρ.1:
1) Μελέτη προσβασιμότητας ΑΜΕΑ εφόσον απαιτείται: Αν μιλάμε για κτίρια κατοικίας (διαμέρισμα) τότε αν είναι κατασκευασμένο προ του ΝΟΚ θεωρώ ότι δεν απαιτήσει. Για τα μετά του 2012?
2) ΠΕΚ (πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής), εφόσον έχει εκδοθεί: νομίζω πως με ένα νόμο του 2011 πρέπει να εντάχθηκε στην νομοθεσία αυτό, οπότε για κτίρια με Ο.Α. μετά του 2011 θα πρέπει να ανεβάσουμε και ΠΕΚ? που μπορώ να το βρω αυτό?
3) Πίνακας χιλιοστό και μελέτη δαπανών: Αυτά τα βρίσκω από τον κανονισμό της πολυκατοικίας? τρέχα γύρευε δηλαδή...

Τέλος για να τοποθετηθώ και στα παραπάνω ερωτήματα, θεωρώ πως το ΠΕΑ είναι απαραίτητο (εφόσον προφανώς απαιτήται να εκδοθεί ΠΕΑ) και επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκδίδεις την ΗΤΚ και μετά εκδίδεις ξεχωριστά Πιστοποιητικό Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου, που αυτό χρειάζεται ο συμβολαιογράφος και έχει ισχύ 2 μήνες και αντικαθιστά της βεβαιώσεις. Δηλαδή, βγάζεις εσύ την ταυτότητα, μετά βγάζεις και το πιστοποιητικό, και αν αργήσει το συμβόλαιο και λήξη, μετά θα βγάλεις απλά άλλο πιστοποιητικό με άλλη ημερομηνία αυτοψίας, και όχι εξ αρχής νέα ταυτότητα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με έχει μπερδέψει και είμαι σε ένα περίεργο μήκος κύματος, γιατί καθώς εκρεμεί να ετοιμάσω την ΗΤΚ ενός ακινήτου και είμαι στο σημείο να δηλώσω την ημ/νια αυτοψίας, στέκομαι και λεω! Και αν έχει ισχύ 2 μήνες?
Ξέρουμε πως η βεβαίωση μηχανικού έχει ισχύ 2 μήνες και ακόμα σε γραφείο συμβολαιογράφου που συνεργάζομαι είδα 2 πολυσέλιδα τα σχετικά με την ΗΤ ενός ακινήτου και παρατήρησα ότι στο πρώτο 4 σέλιδο και στο δεύτερο 8 σέλιδο, σε ένα φύλλο βρισκόταν η βεβαίωση μηχανικού. 
Οπότε αφού λέω και όταν αφορά μεταβίβαση ακινήτου πιστευω και το πιστοποιητικό και η βεβαίωση 2 μήνες θα έχουν ισχύ όταν θα πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σε συμβόλαιο εφόσον τυπώνονται μαζί.
Η ΗΤ μου ζητήθηκε για συμβόλαιο και καθώς θέματα άσχετα με την ρύθμιση του ακινήτου και την ΗΤ καθυστερούν και δεν ξέρω ούτε γω, ούτε η συμβολαιογράφος, ούτε ο πωλητής πότε θα γίνει το συμβόλαιο, δίστασα, δεν έχω δηλώσει ακόμα την ημ/νια αυτοψίας. Και περιμένω να μου πει η συμβολαιογράφος πότε θα γίνει το συμβόλαιο να γίνει η τελική αυτοψία στο ακίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΚ (πιστοποιητικό ελέγχου κατασκευής) αφορά τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί με τον Ν4030/2011, δηλαδή μετά την θεσμοθέτιση του ελεγκτή δόμησης. Σε αυτή την περίπτωση το ΠΕΚ θα υπάρχει στην ΥΔΟΜ, στον φάκελο της αδείας κλπ. Ο πίνακας χιλιοστών και η κατανομή δαπανών δεν είναι κάτι το εξεζητημένο... Και με τις νομιμοποιήσεις του Ν4495/2017 που κάνουμε εδώ και χρόνια, ένα από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε είναι να ζητάμε την σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας (αν φυσικά υπάρχει). Δύσκολα θα βρεθεί ιδιοκτήτης που να μην ξέρει αν έχει κάνει σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας στο ακίνητο του.. Ακόμη κι αν δεν βρεθεί ο πίνακας, μπορεί κάποιος να ανεβάσει στην ΗΤΚ την σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας. Με την ημερομηνία αυτοψίας κινδυνεύει να γίνει μια παρανόηση: στην ΗΤΚ υπάρχει η δυνατότητα της "τροποποίησης", οπότε ακόμη κι αν λήξει το δίμηνο, μπαίνουμε , τροποποιούμε και επανεκδίδουμε. Δεν καταχωρίζουμε νέα ταυτότητα κτιρίου-ιδιοκτησίας... Δεν είναι αυτή η λογική. Κάθε κτίριο / ιδιοκτησία θα έχει την ταυτότητα του, η οποία και θα τροποποιείται κάθε φορά που εκδίδεται μια νέα Ο.Α/ΕΕΔΜΚ για το ακίνητο ή γίνεται μια νέα δικαιοπραξία κλπ. Η ημερομηνία αυτοψίας , αν δεν κάνω λάθος, είναι συγκεκριμένη και είναι αυτή της οριστικής υποβολής της ταυτότητας. Οπότε αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το αν θα προλάβει το συμβόλαιο ο συμβολαιογράφος, ας εκδόσει μετά από συνεννόηση για να μην παρέλθει το δίμηνο. Ωστόσο, όπως προείπα , γίνεται τροποποίηση και επανέκδοση ακόμη κι αν κάποιος χάσει αυτό το διάστημα.

Edited by pirsogiannis
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Σε αδόμητο οικόπεδο αναγράφεται ο ΚΑΕΚ στην ΗΤΚ. Γνωρίζετε αν πρέπει να επισυνάπτονται και τα επίσημα έγγραφα του κτηματολογίου με αναγραφόμενο τον ΚΑΕΚ? Επίσης χρειάζεται να επισυνάπτονται τα συμβόλαια του ακινήτου στα "Γενικά έγγραφα" ή κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

1.αν έχει γίνει η ανάρτηση συμπληρώνεις το ΚΑΕΚ

2. μόνο αριθμ Συμβ -ημερ και συμβ/φο

image.png.503c43da713624571e13a65b348b21f4.png

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους συναδέρφους για τις απαντησεις τους σχετικά με ΠΕΑ και ΗΤΚ. Ήσασταν ξεκάθαροι!

Όσο για το downvote δεν το καταλαβαίνω.. Όποιος πειράχτηκε τόσο πολύ από την ερώτηση μου είναι ευπρόσδεκτος να το συζητήσουμε.

Ευχαριστώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.