Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

@Faethon11

Εγώ συμφωνώ (αν και δεν έχει κ πολύ σημασία τι λέω εγώ με τέτοιο λεκτικό), εσύ συμφωνείς για τις νέες κατόψεις (όπως χρειάζονται κατά περίπτωση), γιατί δεν με το είχε σχολιάσει κανείς στο άλλο θρεντ;

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ αφού η ΗΤΚ ζητάει σχέδιο της υφιστάμενης κατάστασης....

 

Άντε να μαζευτούμε να ξεκινήσουμε κίνημα.... :) 

Edited by Faethon11
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2022 at 12:10 ΜΜ, aneida said:

1. Σε δικαίωμα υψούν, οι δύο ιδιοκτήτριες που θα πουλήσουν τα ποσοστά τους (από 25% έκαστη) μου έχουν αναθέσει την ΗΤΚ. Θα χρειαστώ συναίνεση από την τρίτη (άγνωστη) "συνιδιοκτήτρια" που έχει το 50%;

 

Η τρίτη συνιδιοκτήτρια, πέραν των δύο εντολέων μου, έχει πεθάνει και δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Οι συγγενείς δεν είναι συνεργάσιμοι ώστε να συνεννοηθώ μαζί τους. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεννοηθείς οπωσδήποτε με τον συμβολαιογράφο/δικηγόρο της υπόθεσης. Το ποσοστό της εκλειπούσης προφανώς θα πρέπει να καταχωριστεί για να δώσει 100% στο σύνολο των ιδιοκτησιών. Είτε θα πρέπει να γίνει πρώτα η αποδοχή, διαφορετικά νομίζω το σύστημα έχει και την επιλογή του "νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας"...Σε κάθε περίπτωση πρώτα συνεννόηση με συμβολαιογράφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα μου θυμιζει την περιπτωση οπου μια ΟΙ ή ενα αδομητο οικοπεδο, δεν εχουν καμμια αυθαιρεσια.

Τακτοποιηση δεν χρειαζεται, επομενως νομιμα εκδιδεται βεβαιωση νομιμοτητας για το ποσοστο.

Για την ΗΛΤΑ, πρεπει να ισχυει το ιδιο, αλλα να δουμε "πώς"

Κατα τα λοιπα, αναρωτιεμαι, ποιος ψαχνει να αγορασει "αερα" και μαλιστα ενα ποσοστό  απο αυτον,

και δη, οχι μονον εαν εχει εξαντληθει ο σδ...αλλα και αν δεν εχει εξαντληθει...

"τί" θα τον κανει;;;;

πυρσογιαννη

ακομα ψαχνω αυτο για τον νομεα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Faethon11 said:

Συμφωνώ αφού η ΗΤΚ ζητάει σχέδιο της υφιστάμενης κατάστασης....

 

Άντε να μαζευτούμε να ξεκινήσουμε κίνημα.... :) 

 

8 ώρες πριν, zazeng said:

Ευχαριστώ, είναι ο φόβος του πρωτάρη ακόμα, κοιτάω κ το παραμικρό :D

... αν μου απαντήσετε μια ερώτηση θα γίνουμε τρεις στο κίνημα:

Με ποιν τρόπο θα λάβουν θεώρηση οι κατόψεις που θα ανεβάσουμε σε αυτήν την περίπτωση???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM & @pirsogiannis Πιστεύετε ότι μπορώ να εισάγω στην ΗΤΚ μόνο τα στοιχεία των δύο ιδιοκτητριών που έχουν ποσοστό από 25% και να γράψω στα ποσοστά τους 50% με επεξήγηση στα σχόλια πως το ποσοστό αφορά στο 50% του υψούν; (αν γίνομαι κατανοητή!) εφόσον δεν θέλει κανείς κληρονόμος της ιδιοκτήτριας του υπόλοιπου 50%, που πέθανε, να προχωρήσει σε αποδοχή κληρονομιάς;

Link to comment
Share on other sites

@aneida Οι δύο συνιδιοκτήτριες είναι μεν οι "υπόχρεοι", αφού αυτές θα προχωρήσουν σε δικαιοπραξία - αν θυμάμαι καλά είχες μιλήσει για μεταβίβαση-, ωστόσο υπάρχει άλλο ένα 50% που αυτή την στιγμή είναι "ορφανό"...Θα πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθεί και αυτό το 50% "από κάποιον" και "κάπως". Γι'αυτό σε συμβούλεψα να ρωτήσεις συμβολαιογράφο-δικηγόρο. Αν θυμάμαι καλά - το ξαναανέφερα- στον 4495 (και νομίζω και στην ΗΤ) υπάρχει και η ιδιότητα "νομέας χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας" που θα μπορούσε να έχει αυτός-οί με το 50% της ιδιοκτήτριας που πέθανε και δεν προχωράει σε αποδοχή. Δεν έχω κάποιον ξεκάθαρο τρόπο χειρσμού όμως. Το θέμα γίνεται νομικό και τέτοιες γνώσεις δεν έχω.. Όμως, τί σόι δικαίωμα υψούν είναι αυτό που πρόκειται να μεταβιβαστεί κι όλας? Θέλω να πω, υπάρχει τόσο υπόλοιπο δόμησης που το καθιστά τόσο σημαντικό? Επίσης, αυτό το δικαίωμα υψούν έχει ξεχωριστά χιλιοστά στην σύσταση να υποθέσω?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.