Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, 

Ακολούθησα τα βήματα κι εμφανίστηκαν τα οριστικοποιημένα παραστατικά, αλλά αν επιλέξω το παραστατικό που θέλω να ακυρώσω, η εφαρμογή κάνει προβολή του παραστατικού, χωρίς να έχει πουθενά στο κάτω μέρος της οθόνης την επιλογή της "ακύρωσης παραστατικού". Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση που δεν έχω προηγουμένως ενεργοποιήσει? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακολουθώντας την διαδικασία που περιέγραψα, στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζεται η επιλογή "ακύρωση παραστατικού" με έντονους λευκούς χαρακτήρες σε κόκκινο φόντο, κάτω από τα "σύνολα παραστατικού" (καθαρή αξία, συνολική αξία).
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εμφανίζεται σ’ εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε, 

Δεν εμφανίζει σε εμένα τη συγκεκριμένη επιλογή στο myDATA κάτω από το σύνολο αξιών του παραστατικού.

Υλοποιείς την τιμολόγηση μέσω της εφαρμογής "timologio" ή μέσω προγράμματος παρόχου/ERP? 

Κάνω τη συγκεκριμένη ερώτηση καθώς εγώ τιμολόγησα μέσω της εφαρμογής "timologio", επικοινώνησα με το support της ΑΑΔΕ και μου ανέφερε ότι τη συγκεκριμένη επιλογή την έχουν μόνοι οι πάροχοι κι όσοι τιμολογούν μέσω ERP κι όχι όσοι έχουν διαβιβάσει παραστατικό μέσω του "timologio", οπότε να επαληθεύσουμε την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καταχώρηση μέσω της ειδικής φόρμας. Ούτε με πάροχο ούτε με timologio.

Edited by Κέρβερος
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2021 at 12:47 ΜΜ, Ψυχίατρος said:

@jhammer00 Στο myDATA διαβιβάζουμε παραστατικά εσόδων.
Χωρίς να αμφισβητώ την ορθότητα των σεμιναρίων στα οποία αναφέρεσαι, δεν προκύπτει υποχρέωση διαβίβασης ποσού ενίσχυσης αφού δεν έχει εκδοθεί παραστατικό.

Καλημέρα, ευχάριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Γνωρίζει και κάποιος άλλος αν όντως ισχύει το ότι δεν έχουμε υποχρέωση να διαβιβάσουμε μέσω mydata ποσά επιδοτήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Κάπου άκουσα ότι αν κάποιος κόβει λίγα τιμολόγιο κάθε έτος, δικαιούται να εκδίδει έντυπα δελτία. Ξέρω ότι μάλλον δεν ισχύει αυτό, απλά ρωτώ αν έχετε ακούσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όπως ενημερώθηκα από τον φίλο @Ιουλιανόςστην αρχή της σελίδας 17:

«Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση της εφαρμογής timologio.
Μπορεί να συνεχιστεί η διαβίβαση των παραστατικών μέσω της ειδικής φόρμας καταχώρησης myDATA, εφόσον δεν ξεπερνιούνται τα όρια τιμολογίων (50) και ακαθάριστων εσόδων (50.000€).
»

Δηλαδή να συνεχίσεις να κόβεις και απλά να τα καταχωρείς.

Το δικό μου θέμα είναι πως μου ζητάνε από τη δουλειά τη διάταξη που το αναφέρει, έφαγα σχεδόν 2 ώρες να ψάχνω αλλά δε βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αντώνη, 

Λογικά αναζητείς την Υπουργική Απόφαση A.1138/2020 - ΦΕΚ 2470 /Β/22-06-2020 - Άρθρο 4, Παρ. 6γβ). 

Μπορείς να δεις επίσης και τη FAQ 11: https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-04/FAQs_myDATA_a1138_2020.pdf 

Edited by Panagiotis T.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α) Εννοείς αυτό που παραθέτω κατωτέρω;

β) Αν ναι, σημαίνει ότι μπορούμε να εκδίδουμε το παραστατικό σε έντυπη μορφή, και μετά να το σκανάρουμε και να το ανεβάζουμε μέσω της εφαρμογής που βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο; https://www.aade.gr/epiheiriseis/mydata-ilektronika-biblia-aade/eidiki-forma-katahorisis-diabibasi-parastatikon

γ) Το Νο.4 στην παρακάτω εικόνα, είναι η εφαρμογή "timologio";

δ) Μήπως αυτή η Υπουργική Απόφαση (που είναι του Ιουνίου 2020), έχει πάψει να ισχύει, και έχει αντικατασταθεί από άλλην (δεν ξέρω - ρωτώ) ;

1584787098_.png.2704049c0193d9fbf880aa959fbf55f2.png

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gp1 said:

α) Εννοείς αυτό που παραθέτω κατωτέρω;

β) Αν ναι, σημαίνει ότι μπορούμε να εκδίδουμε το παραστατικό σε έντυπη μορφή, και μετά να το σκανάρουμε και να το ανεβάζουμε μέσω της εφαρμογής που βρίσκεται στον ακόλουθο σύνδεσμο; https://www.aade.gr/epiheiriseis/mydata-ilektronika-biblia-aade/eidiki-forma-katahorisis-diabibasi-parastatikon

γ) Το Νο.4 στην παρακάτω εικόνα, είναι η εφαρμογή "timologio";

δ) Μήπως αυτή η Υπουργική Απόφαση (που είναι του Ιουνίου 2020), έχει πάψει να ισχύει, και έχει αντικατασταθεί από άλλην (δεν ξέρω - ρωτώ) ;

1584787098_.png.2704049c0193d9fbf880aa959fbf55f2.png

Δεν σκανάρεις κάτι συνάδελφε. Τα περνάς στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.