Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα μπει στο mydata καθολου και σημερα που μπήκα ειδα οτι έχουν καταχωρηθει αυτόματα τα τιμολόγια.

Το θεμα τωρα είναι μην γίνει μπέρδεμα με τον λογιστή και τα ξαναστείλει μεσω της δικης του εφαρμογης.

Δεν τους καταργούμε λεω γω σιγα σιγα τους λογιστές, σε λιγο δεν θα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο και να επιμένουν οι συνάδελφοι, όσο και να το σκεφθω, πιστεύω ότι δε μπαίνουν οι ασφαλιστικές εισφορές σε τιμολόγιο της εφορίας. Εξηγούμαι κιόλας.

Το εφαπαξ και η επικουρική είναι σταθερό ποσό και όχι ποσοστό. Εγώ αν κόψω ένα τιμολόγιο σήμερα, πόσο τμήμα αυτών να βάλω ότι θα μου κρατηθεί και που ξέρω αν θα κόψω και δεύτερο ή τριτο τιμολόγιο μέσα στο μήνα;

Δεύτερο παράδειγμα. κόβω τιμολόγιο σήμερα 30 του μηνός και πρεπει να το δηλώσω μέχρι τις 20 του επόμενου. Και αν δε το έχω πληρωθεί ακόμα μέχρι τότε; που θα ξέρω τι θα μου παρακρατήσει η εταιρεία και τι πράξεις θα κάνουν στο λογιστήριο; Γενικά δε κολλάει να αναφέρουμε ασφαλιστικές εισφορές στο τιμολόγιο.

Προσωπική μου άποψη μέχρι τώρα, ακόμα το ψάχνω αλλά κλίνω προς το να μη δηλώσω εισφορές, μόνο ποσό, ΦΠΑ και παρακράτηση, και ας μη συμφωνούν οι καταβολές με τα τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, giorgosv said:

Δεν τους καταργούμε λεω γω σιγα σιγα τους λογιστές, σε λιγο δεν θα χρειάζονται.

Ο καλός λογιστής είναι αναντικατάστατος (και εγώ δυστυχώς δεν έχω). Σκέψου αφού δυσκολευόμαστε σε ένα απλό θέμα σαν αυτό της απορίας σου, σκέψου τι γίνεται με τα πολύπλοκα..(όπως αυτό που τίθεται αμέσως πιο πάνω)

ΥΓ: Ίσως μόνο ο georgegaleos έχει την άνεση να το πει αυτό, αλλά και αυτός ακόμα είναι ταπεινός στις απόψεις του.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, tettris said:

Ο καλός λογιστής είναι αναντικατάστατος (και εγώ δυστυχώς δεν έχω). Σκέψου αφού δυσκολευόμαστε σε ένα απλό θέμα σαν αυτό της απορίας σου, σκέψου τι γίνεται με τα πολύπλοκα..(όπως αυτό που τίθεται αμέσως πιο πάνω)

ΥΓ: Ίσως μόνο ο georgegaleos έχει την άνεση να το πει αυτό, αλλά και αυτός ακόμα είναι ταπεινός στις απόψεις του.

Δεν το είπα απο υπεροψία. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πιο απλά ειδικα στην κατηγορια των ελ. επαγγελματιων.

Εμείς βασικά έχουμε έσοδα-εξοδα και χαρακτηρισμό παγίων ή μη. Θα μπορούσαν να γίνονται ολα αυτόματα αν το ήθελαν. Ηλεκτρονικά βιβλία εσόδων-εξόδων, τα έσοδα τα δηλώνουμε εμείς, τα έξοδα φαίνονται αυτόματα απο τις επιχειρήσεις που μας κοβουν τιμολόγια. Τα λοιπά έξοδα (δεη-τηλ-κοινοχρηστα) λογικό να τα περνάμε μόνοι μας.

Ετσι δεν θα χρειαζόταν ούτε δηλώσεις ΦΠΑ ούτε ΜΥΦ ούτε τιποτα.

Ολα αυτά θα μπορούσαν να γίνουν αν το ήθελαν.

Ο λογιστής για μενα χρειάζεται μονο στη φορολογικη δήλωση, εκεί πραγματικά βοηθάει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λες συμφωνώ. Εννοούσα ότι έτσι εχόντων των πραγμάτων είναι απαραίτητοι. Νομίζεις λίγες φορές έχω σιχτιρισει και εγώ για όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

O καλός λογιστής σου κάνει τόση οικονομία που πρακτικά είναι έσοδο όχι έξοδο (πέρα από το χρόνο που γλυτώνεις).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό το θέμα του φόρουμ.

Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος σχετικά με επιδοτήσεις και καταχώρηση στο mydata.

Ως γνωστόν για το 2021 οι περισσότεροι μηχανικοί δεν έχουμε υποχρέωση καταχώρησης και χαρακτηρισμού εξόδων στο mydata παρά μόνο εσόδων. Άρα θεωρώ ότι στην υποχρέωση μας αυτή συμπεριλαμβάνονται και οι διάφορες επιδοτήσεις ΕΣΠΑ όπως για Covid (μη επιστρεπτέες) ή Επανέκ (ενίσχυση πτυχιούχων) για τις οποίες δεν κόβουμε παραστατικό.

Από τους Liberal και Κέρβερος έγιναν 2 συνοπτικοί οδηγοί για την καταχώρηση εσόδων από παροχή υπηρεσιών ΤΠΥ και ΑΠΥ. Το θέμα είναι πως καταχωρούνται οι επιδοτήσεις ως έσοδο στο mydata.

Θα αναφέρω όσα κατάλαβα μέχρι τώρα και όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο επ’ αυτού ας συμπληρώσει ή διορθώσει τα όσα γράφονται:

Οι επιδοτήσεις φορολογούνται ως έσοδο το έτος που λήφθηκαν και πρέπει να καταχωρούνται στο βιβλίο εσόδων – εξόδων.

Στο Ε3 καταχωρούνται στο πεδίο 462 (Λοιπά συνήθη έσοδα) και στην συνέχεια στο αναδυόμενο παράθυρο είτε στο «71.03 Επιχορηγήσεις λοιπών εξόδων» είτε στο «71.01 Αποσβέσεις επιχορηγήσεων παγίων στοιχείων» στην περίπτωση που αφορούν επιδότηση παγίων με απόσβεση όχι 100% στο ίδιο έτος.

Το θέμα είναι τώρα πως καταχωρούνται οι επιδοτήσεις στο mydata.

Από απαντήσεις που βρήκα σε κάποια σχετικά σεμινάρια προτείνονται τα εξής:

τέτοιου είδους επιδοτήσεις διαβιβάζονται στο mydata επιλέγοντας ως Είδος & Τύπος Παραστατικού «Τιμολόγιο Πώλησης» με λήπτη το ΑΦΜ του φορέα δημοσίου ή 000000000

Στην προσθήκη χαρακτηρισμού επιλέγουμε Κατηγορία : «1.5 Λοιπά Έσοδα»  και είδος «Λοιπά συνήθη έσοδα (Ε3_562)»

Στην Σύνοψη του παραστατικού επιλέγουμε Συντ. ΦΠΑ «0%» και στην Αιτία εξαίρεσης ΦΠΑ «Λοιπές εξαιρέσεις»

Εκ πρώτης όψεως φαίνονται ορθά μιας και το πεδίο 562 του Ε3 είναι άθροισμα των 162+262+362+462.

1) Ερώτημα παραμένει, μιας και το 562 είναι γενικό πεδίο, το πως κατά την δήλωση Ε3 του 2021 θα μπορούμε να δηλώσουμε στο 462 συγκεκριμένα το ποσό και με βάσει το αναδυόμενο παράθυρο να πάει στο 17.01 ή 17.03 το ποσό που θέλουμε.

2) Ερώτημα είναι εάν οι μηχανικοί θα ήταν προτιμότερο να δηλώσουμε την επιδότηση ως Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών αντί για Τιμολόγιο Πώλησης λόγω του ότι συνήθως δεν έχουμε μπλοκ Τιμολογίων Πώλησης. Υποθέτω ότι δεν έχει σημασία τι από τα δύο θα δηλώσουμε αφού στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα από τα δύο, παρά ένας έμμεσος τρόπος να δηλώσουμε την επιδότηση ως φορολογητέο έσοδο.

3) Ερώτημα είναι τι δηλώνουμε στα στοιχεία παραστατικού. Το πιο πιθανό είναι ότι Σειρά & ΑΑ Παραστατικού βάζουμε 0, Ημερομηνία έκδοσης την ημερομηνία κατάθεσης στον επαγγελματικό λογαριασμό, Τρόπος Κατάθεσης «Επαγγελματικός λογαριασμός ημεδαπής» και ποσό το ποσό της κατάθεσης.

Αν κάποιος έχει ψάξει και γνωρίζει κάτι περισσότερο επί του θέματος ας διαφωτίσει/διορθώσει/συμπληρώσει.

Ευχαριστώ πολύ, και καλές γιορτές σε όλους!

 

Σημείωση : Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις όπου η επιδότηση δεν φορολογείται προτείνεται να επιλέξουμε στην προσθήκη χαρακτηρισμού (mydata) Κατηγορία : «1.95 Λοιπά πληροφοριακά Στοιχεία Εσόδων»  και είδος «χωρίς τύπο Ε3» ή «Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις (Ε3_596)» ή «Επιδοτήσεις – Επιχορηγήσεις για επενδυτικούς σκοπούς (Ε3_597)»

Link to comment
Share on other sites

@jhammer00 Στο myDATA διαβιβάζουμε παραστατικά εσόδων.
Χωρίς να αμφισβητώ την ορθότητα των σεμιναρίων στα οποία αναφέρεσαι, δεν προκύπτει υποχρέωση διαβίβασης ποσού ενίσχυσης αφού δεν έχει εκδοθεί παραστατικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τη διαδικασία για την ακύρωση διαβιβασθέντος παραστατικού στο myDATA? 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ακύρωσης για παραστατικό που εκδόθηκε και διαβιβάστηκε στο mydata, αλλά ούτε χρησιμοποιήθηκε ούτε η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε· έχει ως εξής:
Μετά την είσοδο στην ειδική φόρμα mydata, μεταβαίνουμε στην "αναζήτηση παραστατικών".
Στην συνέχεια, μέσω της "αναζήτησης" στο κάτω μέρος της οθόνης, εμφανίζονται τα παραστατικά που έχουμε διαβιβάσει.
Επιλέγουμε το παραστατικό που θέλουμε και στο κάτω μέρος της οθόνης υπάρχει η επιλογή "ακύρωση παραστατικού".

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.