Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

1. μήπως μια ανασύσταση φακέλου κι αν δεν έχεις σχέδια παλιά και δεν υπάρχει αρχείο όπως λες θα ήταν πιο απλή και χρήσιμη? (δεν μπορεί να στην αρνηθεί η υδομ) 

2. δίκιο έχει ο faethon κι αν δεν υπάρχει αναθεώρηση επ' αόριστον γίνεται και τώρα νομίζω (βάσει των ισχυουσών τότε διατάξεων και βάσει της "ανασύστασης") αλλά επιπλέον υπάρχει -συνήθως- θέμα αναθεώρησης για αλλαγή επιβλέποντος αν δεν είναι "δικιά σου" η άδεια (όπως υποθέτω) 

3. βέβαια υπάρχει το θέμα της αποπεράτωσης των όψεων που ίσχυε και παλιά οπότε η υδομ μπορεί βάσει αυτού να σου ζητήσει άδεια αποπεράτωσης

4. "οικονομικός" τρόπος δεν υπάρχει δεδομένου ότι κρατήσεις κλπ έχουν πληρωθεί, ΙΚΑ θα πληρωθεί, άρα το "οικονομικό" αφορά τις αμοιβές σου και η "ανασύσταση" ή "αποπεράτωση" σημαίνει πλήρη(εις) μελέτη(ες) και ούτως ή άλλως νέες επιβλέψεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που αφορά την διαδικασία ενημέρωσης φακέλου. Έχουμε να κάνουμε μια μεταβίβαση [ το διαμέρισμα δεν έχει παρανομίες ως προς τα μέτρα , περίγραμμα κλπ, αλλά έχει μικρο-αλλαγές σε ότι αφορά την εσωτερική διαρρύθμιση - έχει φύγει μια τοιχοποιία ] και θέλω να ενημερώσω το φάκελο με την σημερινή κάτοψη . Κάποια ιδέα για το ποια είναι η καλύτερη λύση?

Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

δυο καταστηματα που παρεμεναν ημιτελη, δεν εχει γινει η μεταξυ τους τοιχοποιια (ειναι δλδη ενιαια)

και επιπλεον δεν εχουν κουφωματα, πατωματα, χρωματισμους κλπ

ενοικιαστηκαν ως ενα καταστημα πλεον και χρειαζεται να παρει αδεια για εμποριο

 

πρωτο βημα ενημερωση οπως καταλαβαινω:

ν. 4030-άρθρο 6 παρ. 9

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, "ανεξάρτητα από το χρόνο"(*) ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις: 
(...)
β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.
 
 
και στη συνεχεια ΕΕΜΚ για την ολοκληρωση των εργασιων?
ευχαριστω
Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα. Εχω μια αδεια του 2010, πηρα παραταση ισχυος απο την αρμοδια πολεοδομια. Με βαςη την ιςχυουςα οικοδομικη αδεια υπαρχουν καποιες διαφορες που αφορουν σε μικρη μετατωπιςη του κτηριου Και μιας εξωτερικης σκαλας που παει στο υπογειο ενω προκειται να γινουν και καποιες διαφοροποιησεις στον περιβαλλοντα χωρο και περιφραξη που δεν υπαρχουν στην οικοδομικη αδεια. Χρειαζομαι αναθεωρηση η απλα ενημερωση; Αλλαζει το διαγραμμα καλυψης;


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

 

Θα πάω σύντομα σε μια πολεοδομία για να βρώ κάποια σχέδια και τοπογραφικό για ένα διαμέρισμα. Τα χρειάζεται προφανώς ο Εν.Επ για την έκδοση του ΠΕΑ. Μου είπε ο μηχανικός οτι πρέπει να έχω τον αριθμό της οικοδομικής άδειας για να βρεθεί ο φάκελος και την ταυτότητα για να πάρω τα σχέδια να τα φωτοτυπίσω και μετά να μου βγάλουν επικυρωμένα. Θέλω απλά να ξέρω μήπως μου ζητήσουν τίποτε άλλο εκτός από τον αριθμό της άδειας για να βρεθεί ο φάκελος. Μήπως μου ζητήσουν κανέναν αριθμό οικοδομικού τετραγώνου ??

Link to comment
Share on other sites

Αριθμό άδειας και έτος.

Θα σε καθοδηγήσουν από την πολεοδομία για την υπόλοιπη διαδικασία.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω μια αδεια του 2010, πηρα παραταση ισχυος απο την αρμοδια πολεοδομια. Με βαςη την ιςχυουςα οικοδομικη αδεια υπαρχουν καποιες διαφορες που αφορουν σε μικρη μετατωπιςη του κτηριου Και μιας εξωτερικης σκαλας που παει στο υπογειο ενω προκειται να γινουν και καποιες διαφοροποιησεις στον περιβαλλοντα χωρο και περιφραξη που δεν υπαρχουν στην οικοδομικη αδεια. Χρειαζομαι αναθεωρηση η απλα ενημερωση; Αλλαζει το διαγραμμα καλυψης;

Αλλάζει το διάγραμμα κάλυψης οπότε αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Για ενημέρωση φακέλου αδείας (η άδεια έχει λήξει και το ακίνητο έχει ρευματοδοτηθεί), από τον ίδιο μηχανικό που έκανε τη μελέτη-επίβλεψη, χρειάζεται ανάθεση από τον ιδιοκτήτη ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.