Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση Μηχανικού για Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,
Για προσωπική μου χρήση ετοίμασα το παρακάτω αρχείο εξουσιοδότησης σε αντιστοιχία με το παλιό τουΝ4495.ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗΣ_ΗΤ.doc
Τα άρθρα κλπ τα πήρα από την απόφαση "Αποφ-7577/105/21 (ΦΕΚ-334/Β/29-1-21)" αρθρο 5. Αν έχει να προτείνει καποιος διορθώσεις ευχαρίστως.

Εγώ προσωπικά θα το ζητήσω με γνήσιο γιατί δυστυχώς έχουμε συναντήσει πολλάκις, όταν δεν εξαιρείται συμπεριλαμβάνεται...

 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 2:39 ΜΜ, Doctorbike said:

Πολύ σωστό αλλά χωρίς τραπεζικό λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα δεν γίνεται να πιστοποιηθεί το κινητό του τηλέφωνο (δεν μπορεί δηλαδή να ολοκληρωθεί η διαδικασία ούτε μέσω κωδικών taxis). 
Για αυτό ρωτάω περί υποχρεωτικότητας του γνήσιου υπογραφης. 

Θα μπορούσε ενδεχομένως να πιστοποιηθεί το γνήσιο της Υπογραφής στον Συμβολαιογράφο για δική σου χρήση, ή σε συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο να κάνει αναφορά στο συμβόλαιο ότι ενεργείς ως εξουσιοδοτημένος από τον πωλητή (εάν κατάλαβα καλά)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά. 

Συγνώμη για την ίσως ''χαζή'' ερώτηση, αλλά όταν έχουμε μεταβίβαση από τον ένα συνιδιοκτήτη (Α) σε έναν άλλο (Β) και ο πελάτης μας είναι ο Α, πρέπει να πάρω εξουσιοδότηση και από του δύο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσπαθούσα να πάρω εξουσιοδότηση και από τους 2 συνιδιοκτήτες. Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε από τον εντολέα μόνο.

Edited by pipakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για αρχή ζητάω από όλους τους συνιδιοκτήτες, αλλά καταλαβαίνω ότι επιτρέπεται να συντάξεις Ηλ.ΤΑ και με εξουσιοδότηση από έναν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους και καλή χρονιά.

Επειδή δεν έχω καταλάβει, σε μεταβίβαση ακινήτου, η εξουσιοδότηση για την ταυτότητα, ο υπόχρεος ιδιοκτήτης που βάζει τα στοιχεία του, είναι ο νυν ή ο επόμενος, αυτός που θα το αγοράσει;;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Alex Spanidis said:

Καλησπέρα σε ολους και καλή χρονιά.

Επειδή δεν έχω καταλάβει, σε μεταβίβαση ακινήτου, η εξουσιοδότηση για την ταυτότητα, ο υπόχρεος ιδιοκτήτης που βάζει τα στοιχεία του, είναι ο νυν ή ο επόμενος, αυτός που θα το αγοράσει;;;

Ο υπόχρεος αλλάζει μετά την μεταβίβαση. Έστω ότι εσύ είσαι ιδιοκτήτης ακινήτου και το πουλάς σε μένα. Υπόχρεος είσαι εσύ και εξουσιοδοτείς τον μηχανικό (εν προκειμένω θα έκανες αυτοεξουσιοδότηση). Εν συνεχεία, το αγόρασα και θέλω να το πουλήσω σε άλλον. Κάνω τροποποιητική την αρχική ΗΤ και βάζω τα στοιχεία μου ως υπόχρεος (ιδιοκτήτης) και καταχωρώ τα στοιχεία του συμβολαίου που το αγόρασα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.