Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio


Recommended Posts

@Panagiotis T. Στο τιμολόγιο που θα εκδώσεις πρέπει να αναγράφονται οι κρατήσεις επί της αξίας του. 
Το ποσό που πληρώνεις μόνος σου στον ΕΦΚΑ είναι άσχετο με το τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα @Πλήθων,

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Είναι λογικό ότι πρέπει να αναγραφούν οι κρατήσεις επί της αξίας του Τ.Π.Υ. 

Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση οι κρατήσεις αντιστοιχούν μόνο στους κλάδους σύνταξης και υγειονομικής περίθαλψης (9.22% επί της αξίας του Τ.Π.Υ.) ή συμπεριλαμβάνουν και κρατήσεις για τους κλάδους Επικουρικής Ασφάλισης κι Εφάπαξ Παροχής (ανάλογα με την επιλεχθείσα Ασφαλιστική Κατηγορία)?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@Panagiotis T.

Αναγράφεται το σύνολο των κρατήσεων (δηλαδή, όλα όσα αναφέρεις) που αντιστοιχούν στον ασφαλισμένο και παρακρατούνται από τον εργοδότη για να πληρωθούν μέσω ΑΠΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έκοψα ένα τιμολόγιο παροχής σε λάθος επιχείρηση στις 07.03.2023.

Διαπιστώθηκε χτες και μπήκα να κόψω πιστωτικό συσχετιζόμενο ωστόσο μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

Το πληρωτέο του πιστωτικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του συσχετιζόμενου παραστατικού

Η καθαρή αξία του πιστωτικού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη του συσχετιζόμενου παραστατικού

Καμία ιδέα τι κάνω; Η αξία του πιστωτικού δεν πρέπει να είναι ίδια; Έχω στείλει μήνυμα στο helpdesk της ΑΑΔΕ αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Link to comment
Share on other sites

@tirbouson η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί:

On 14/1/2022 at 5:09 ΜΜ, Βρασίδας said:

Εάν γίνει λάθος, μπορεί να εκδοθεί πιστωτικό.
Η διαδικασία περιγράφεται στο "myDATA/timologio: Οδηγίες για Αρτοποιούς" (16:35 – 18:35).

Μόλις αντληθούν τα δεδομένα του συσχετιζόμενου παραστατικού, δίπλα από τα ποσά υπάρχει κουμπί επεξεργασίας.
Δεν ισχυρίζομαι ότι το χρησιμοποίησες, αλλά τα μηνύματα που λαμβάνεις αυτό σημαίνουν.
Εκεί (στην ενότητα "Αγαθά/Υπηρεσίες") ελέγχεις εάν τα ποσά (καθαρή αξία και ΦΠΑ) έχουν μεταφερθεί σωστά.
Σε περίπτωση λάθους, υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης μέσω του κουμπιού επεξεργασίας.

Edited by Κέρβερος
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, μέσω του timologio προσπαθώ να εντοπίσω κάποιες ΑΠΥ που έκοψα σε συγκεκριμένο ΑΦΜ εντός του 2022-23. Στο πεδίο αναζήτησης βάσω το εν λόγω ΑΦΜ και δεν μου επιστρέφονται αποτελέσματα ενώ π.χ. έχω βάλει χρονικό εύρος αναζήτησης από Ιουν-22 έως Ιουν-23.

Μόλις ζητήσω αναζήτηση χωρίς συγκεκριμένο ΑΦΜ, μου εμφανίζει προφανώς λίστα με όλα τα παραστατικά που έχω κόψει και εκεί μέσα εντοπίζω και τα παραστατικά που αφορούν το συγκεκριμένο ΑΦΜ.

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει η αφορά κάποιο bug του συστήματος; Δηλ. να μην εμφανίζονται αποτελέσματα όταν γίνεται αναζήτηση παραστατικού με συγκεκριμένο ΑΦΜ; Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73

Κανονικά έπρεπε να βλέπεις τα παραστατικά όταν ψάχνεις με τον ΑΦΜ.
Παλιότερα, το χρονικό εύρος αναζήτησης έπρεπε να βρίσκεται εντός του ίδιου έτους.
Για το διάστημα που ψάχνεις θα έκανες δύο αναζητήσεις, μία από 6/22 έως 12/22 και μία από 1/23 έως 6/23.
Κάποιο προσωρινό πρόβλημα είναι, δεν κάνεις κάτι λάθος.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι  και λίγο για κλάματα η εφαρμογή.

Πριν λίγους μήνες που κατέβασα excel συνολικό , είχε φάει τις υποδιαστολές ( !! ) στα χρηματικά ποσά και για 1-2 sec φλέρταρα με το εγκεφαλικό !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.