Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αφού όταν υπάρχει ήδη  ΚΑΕΚ το σύστημα το καταλαβαίνει κατά το στάδιο "οριστικοποίησης" και όταν οριστικοποιήσεις μετά πληρώνεις. Εσύ πως τα κατάφερες και πλήρωσες πριν την ορισ/ση!

Με δεδομένο ότι το σύστημα υστερεί και όταν κάνεις αναζήτηση οικοπέδου ή οδού το μέγιστο που σου εμφανίζει είναι 50 καταχωρήσεις  δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα 

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας τι θα σου πει το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα, εκ παραδρομής καταχώρισα οικόπεδο που υπήρχε ήδη καταχωρισμένο χωρίς όμως οριστικοποιημένη ιδιοκτησία (πρόκειται για οικόπεδο με πολυκατοικία). Τώρα που πλήρωσα το 20€ και πήγα να οριστικοποιήσω Η.Τ.Κ. μου έβγαλε το σύστημα μήνυμα ότι  «το ΚΑΕΚ του οικοπέδου υπάρχει ήδη καταχωρισμένο». Πέραν του ότι έχω πληρώσει το τέλος έχω εισάγει και όοολα τα αρχεία...τι κάνω? Οριστικοποιώ και είμαι κομπλέ αφού ο συνάδελφος δεν έχει οριστικοποιήσει τη δική του οριζόντια ιδιοκτησία? Διαγράφω τη δική μου καταχώριση και πατάω στου συναδέλφου? Πώς γίνεται η διαγραφή άραγε, μέσω επικοινωνίας με το ΤΕΕ?

Ίδια απορία με τον Βασίλη έχω για το πως πρώτα πλήρωσες 20 Ευρώ και μετά οριστικοποίησες την ΗΤΚ. Διαγραφή ιδιοκτησίας δεν γίνεται παρά μόνο σε κατάσταση επεξεργασίας. Αφού λυθεί το μυστήριο για το πως πλήρωσες πρώτα και μετά οριστικοποίησες, εκτιμώ ότι η σωστή αντιμετώπιση είναι να προβείς σε τροποποιητική της αρχικής ταυτότητας.  Αν δεν μπορείς να εισάγεις τροποποιητική πάνω στο ήδη καταχωρημένο οικόπεδο που προυπήρχε, μια λύση θα ήταν να στείλεις mail για αρχειοθέτηση της ΗΤΚ σου και να κάνεις μια νέα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κατάσταση επεξεργασίας απλά επειδή ο RF φαίνεται όταν κάνεις προβολή στοιχείων, τον πλήρωσα για να μην καθυστερω. Τη δυνατότητα διαγραφής που λέτε που την βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

@Roukat Πηγαίνεις "υποθέσεις μου-επεξεργασία καταχωρήσεων". Βρίσκεις την η.τ που έχεις σε επεξεργασία και κάνεις κλικ πανω της ώστε να αλλάξει ελαφρώς χρώμα και να γίνει μπλε ανοιχτό. Πάνω έχει ένα κόκκινο "Χ" αν το πατήσεις αναφέρει ότι κάνει διαγραφή οικοπέδου. Αν συνεχίσεις χωρίς να το πατήσεις, αλλά πατήσεις στο κουμπί "διαχείριση ιδιοκτησιών οικοπέδου/γηπέδου" και στη συνέχεια κλικάρεις στην γραμμή της ιδιοκτησίας ώστε να γίνει μπλε, κάνοντας δεξί κλίκ σου δίνει μια από τις επιλογές να είναι η διαγραφή της ιδιοκτησίας.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πάντως αν δεν υπάρχει ανάρτηση κτηματολογίου σε μια περιοχή άρα ΚΑΕΔ είναι πολύ δύσκολο να βρεις αν υπάρχει άλλη εγγραφή του γεωτεμάχιου στην ΗΤΚ Αν είναι σε πόλη ...εντάξει με την οδό και αριθμό το βρίσκεις Αν είναι όμως εκτός σχεδίου ή σε οικισμό πάρε το αυγό και κούρευτο με την περιγραφή ..... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το βρίσκεις με δνση αν δοκιμάσεις τα παρακάτω

  1. Όλα κεφαλαία
  2. Όλα μικρά, με τονισμό
  3. Όλα μικρά, χωρίς τονισμό
  4. Πρώτο γράμμα κεφαλαίο και τα άλλα μικρά, με τονισμό
  5. Πρώτο γράμμα κεφαλαίο και τα άλλα μικρά, χωρίς τονισμό

Σύνολο 5 δοκιμές...

Γιατί? Γιατί δεν έβαλαν έναν έλεγχο να μετατρέπει τα μικρά σε κεφαλαία χωρίς τόνους!!!! προγραμματιστές του κώλου....

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Πολυκατοικία που ανήκει σε συγκρότημα 3 πολυκατοικιών, ανεγέρθηκε με Ο.Α. του 1970, στην οποία αναφέρονται οι τρεις οδοί που περικλείουν το οικόπεδο, χωρίς κάποια συγκεκριμένη αρίθμηση.

Σήμερα η μία εκ των τριών οδών έχει αλλάξει ονομασία και έχει συγκεκριμένη αρίθμηση.

Έχει γίνει καταχώρηση του οικοπέδου και έχει βγει ήδη ΗΤΚ για 3 οριζόντιες ιδιοκτησίες της συγκεκριμένης πολυκατοικίας και προηγούμενοι συνάδελφοι έχουν καταχωρήσει αυτές τις 3 οδούς που φαίνονται στο στέλεχος της Ο.Α., χωρίς την μετανομασία της μίας οδού.

Να προβώ σε συμπλήρωση στο οικόπεδο της υφιστάμενης ονομασίας οδού ή να ακολουθήσω και εγώ όσα ήδη έχουν καταχωρηθεί, βασιζόμενος στην Ο.Α.;; Ο λόγος της ΗΤΚ είναι το εξοικονομώ, οπότε δεν έχω την άποψη συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα αν δεν το κάνεις. Το οικόπεδο εντοπίζεται ορθά με το ΚΑΕΚ του και τις δ/νσεις των τριών οδών. Σε κάποιο επόμενο συμβόλαιο της οριζόντιας που ασχολείσαι, η συμβ/φος θα ζητήσει βεβαίωση ονοματοδοσίας και αριθμοδοσίας της οδού και τότε θα καταχωρήσεις την τροποποίηση της δ/νσης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το ζήτημα ξεκινάει από το ότι ο μηχανολόγος που έχει αναλάβει την αίτηση στο Εξοικονομώ, στο Α' ΠΕΑ που θα υποβάλλει, θέλει να κρατήσει μόνο τη μία οδό εκ των τριών, όπως αυτή έχει μετανομαστεί και αριθμηθεί σήμερα. Παράλληλα θα γίνει και υπαγωγή για κατηγορία 3 και μου ζήτησε να συμφωνεί η οδός σε όσα γίνουν (Α' ΠΕΑ, ρύθμιση με 4495, ΗΤΚ μεταγενέστερα). Προσανατολίζομαι στο να αναφέρω τις οδούς όπως το στέλεχος της Ο.Α., σημειώνοντας παράλληλα και την σημερινή ονομασία της οδού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

έχω ΗΤΚ σε κατάσταση υποβλήθηκε και θα ήθελα να κάνω διαγραφή οικοπέδου, γιατί υπάρχει ήδη καταχώρηση (στην αρχική αναζήτηση δεν μου εμφάνισε το οικόπεδο) για το συγκεκριμένο οικόπεδο με οριστικοποιημένες ιδιοκτησίες. Αν πάω στις υποθέσεις μου και επιλέξω την συγκεκριμένη ΗΤΚ και κάνω κλικ στο διαγραφή οικοπέδου μου αναφέρει "Δεν επιτρέπεται η διαγραφή Οικοπέδου/Γηπέδου λόγω καταχωρισμένων Ιδιοκτησιών"     τι πρέπει να κάνω για να κάνω διαγραφή οικοπέδου ; Δοκίμασα να διαγράψω την ιδιοκτησία, αλλά μετά δεν μου το εμφανίζει στις υποθέσεις μου και έτσι δεν υπάρχει καν η επιλογή της διαγραφής οικοπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.