Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση (ηλεκτροδότηση πηγαδιου όπως γράφω και σε προηγούμενο μήνυμα) , θεωρώ πως λόγω του ότι στην περίπτωση των αρδευτικών εγκαταστάσεων αναφέρετε μόνο σε στοιχεία νομιμότητας κατασκευής (και όχι γενικότερα όλης της ιδιοκτησίας) αρκεί η νόμιμη απόδειξη χρήσης της αρδευτικής εγκατάστασης μόνο.

Προσωπικά και στον προσδιορισμό των γεωχωρικών δεδομένων, λέω να κυκλώσω μόνο το σημείο υδροληψίας και όχι όλο το γήπεδο (γράφει "τα στοιχεία της κατασκευής και τα γεωχωρικά δεδομένα για τον εντοπισμό της")

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

εννοείται να είναι καταγεγραμμένη στο ΕΜΣΥ ως ενεργή με άδεια χρήσης. Και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου. Τώρα είδομεν, ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα,
έχω 2 γειτονικές ιδιοκτησίες του ίδιου ατόμου, τις οποίες κατέχει ως εξής:
το ένα με συμβόλαιο και για το άλλο βρίσκεται στη διαδικασία αποδοχής κληρονομιάς χωρίς να έχει ολοκληρωθεί.
Ο ιδιοκτήτης θελει να παρει 1 ρολόι και για τα δυο. 
Μπορεί να βγει 1 βεβαίωση συνδεσης?
Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

η απόφαση σύνδεσης αναφέρεται: 

αα) υπεύθυνη δήλωση του κυρίου του έργου ή του έχοντος το νόμιμο δικαίωμα,   για την ανάθεση της διαχείρισης της αίτησης σε εξουσιοδοτημένο μηχανικό ή τεχνική εταιρεία,

Επομένως εφόσον πάρεις Υ.Δ από τον έχοντα το νόμιμο δικαίωμα, μπορείς. Πρέπει όμως πρώτα να πάρεις την θεώρηση της Ο.Α  και για τις 2 ιδιοκτησίες από την ΥΔΟΜ και να τις ανεβάσεις στο σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η βεβαίωση θα αφορά το ένα ακίνητο ... Το τι θα ρευματοδοτήσει ο ιδιοκτήτης είναι δικό του θέμα όπως και η ευθύνη για αυτό !!! Η ρευματοδότηση για να είναι νόμιμη θα πρέπει να συμφωνεί και με την ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου.

Σαν μηχανικός σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλω να ενημερώνω τον πελάτη ότι αυτό που προτείνει είναι παράνομο, παράτυπο και επικίνδυνο σε πολύ μεγάλο βαθμό !!!

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2023 at 11:17 AM, ΚΑΝΑ said:

Επομένως εφόσον πάρεις Υ.Δ από τον έχοντα το νόμιμο δικαίωμα, μπορείς. Πρέπει όμως πρώτα να πάρεις την θεώρηση της Ο.Α  και για τις 2 ιδιοκτησίες από την ΥΔΟΜ και να τις ανεβάσεις στο σύστημα. 

Επομένως @ΚΑΝΑ θεωρείς ότι με ημιτελή τίτλο μπορεί να γίνει 1 βεβαίωση σύνδεσης και για τα δυο?

 

On 7/14/2023 at 4:19 PM, ppanag said:

Εννοείται ότι η βεβαίωση θα αφορά το ένα ακίνητο ... Το τι θα ρευματοδοτήσει ο ιδιοκτήτης είναι δικό του θέμα όπως και η ευθύνη για αυτό !!!

Έχω ενημερώσει σχετικά κι εγώ. Η γνώμη σου @ppanag είναι ότι πρέπει να βγουν 2 βεβαιώσεις άρα και δύο ρολόγια?

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 12:00 ΠΜ, eleni_civil said:
 
έχω 2 γειτονικές ιδιοκτησίες του ίδιου ατόμου, τις οποίες κατέχει ως εξής:
το ένα με συμβόλαιο και για το άλλο βρίσκεται στη διαδικασία αποδοχής κληρονομιάς χωρίς να έχει ολοκληρωθεί.
Ο ιδιοκτήτης θελει να παρει 1 ρολόι και για τα δυο. 
Μπορεί να βγει 1 βεβαίωση συνδεσης?

Γεια σου Ελένη. Εννοείς ότι ο ιδιοκτήτης έχει δυο κτίρια στο ίδιο οικόπεδο ή έχει δυο όμορα-αυτοτελή-οικόπεδα, εντός των οποίων βρίσκεται και από ένα κτίριο. Αν έχω αντιληφθεί σωστά, μάλλον έχεις την δεύτερη περίπτωση. Οπότε, θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο @ppanag αναφορικά με την απαίτηση δυο βεβαιώσεων. Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις ελέγξει νομιμότητα στα δυο ακίνητα. Να επισημάνω ότι χωρίς την πράξη αποδοχής κληρονομιάς δεν μπορείς να προχωρήσεις σε καμία ανάθεση. Είναι το ίδιο που λέμε τόσα χρόνια και στην τακτοποίηση αυθαιρέτων. Πρώτα ολοκληρώνεται η αποδοχή και μεταγράφεται και μετά έχεις τον νόμιμο ιδιοκτήτη που αναθέτει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο και σ'ευχαριστώ!

Σωστά έχω τη δεύτερη περίπτωση..Ναι και τα δύο βρίσκονται σε στάσιμο οικισμό και είναι προ του 1983..

Οπότε θα προχωρήσουμε με την 1 βεβαίωση σύνδεσης . Όταν ολοκληρωθεί το δευτερο συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς, θα πρέπει να γίνει διόρθωση/ενημέρωση στη ΔΕΗ όσον αφορά τα τετραγωνικά και να ηλεκτροδοτηθούν και τα δύο με την αρχική παροχή.

Link to comment
Share on other sites

  Καθε οικοπεδο παιρνει ξεχωριστη παροχή.

 Και ξεχωριστο ρολοι  παρνει ανα μια ΟΙ

  Και χρεωνεται ΤΑΠ για τυχον υπολοιπόμενα τμ.  με βαση τον σδ.

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.