Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ιάσονα πολλές φορές οι μηχανικοί δεν είναι "λαμόγια" άλλες φορές είναι νέοι, άλλες φορές δεν ξέρουν καλά του νόμους και τα τόσα άρθρα, τις τόσες περιπτώσεις, τις τόσες τροποποιήσεις άρθρων που μπορεί να υποπέφτουν σε κάποιο σφάλμα.
Φαντάζομαι εδώ το λάθος είναι ότι η μια δήλωση αναφέρει 2 ιδιοκτήτες, ενώ πραγματικά ας πούμε ότι είναι 4, ομοίως και στην άλλη. Τον βλέπω προβληματικό τον συμβολαιογράφο και ότι δεν κάθεται στην ουσία.
Σε τας περιπτώσεις όμως, τα αυθαίρετα έχουν δηλωθεί και τα πρόστιμα έχουν πληρωθεί.
Αν παραμείνεται σε αυτόν και κατά πως λέει ένας συνάδελφος πιο πάνω, δεν σας έγραψε ότι δεν έχει δικιο ο άνθρωπος. Βάλτε με μηχανικό μια δήλωση στο σύστημα σήμερα, ελπίζω να μην έχετε αυθαίρετα κατηγορίας 5 γιατί αυτά δεν ξέρω αν γίνονται δεκτά σήμερα.
Βάλτε μια νέα δήλωση, συμφωνήστε και με τον συνάδελφο την αμοιβή του και να την πληρώσετε. 
Να σας βάλει μια νέα δήλωση, ξαναδηλώστε τα ίδια αυθαίρετα, βάλτε και τα ποσά που έχουν πληρωθεί, νομίζω γίνεται δεκτό, δεν είμαι όμως σίγουρος. Αν υπάρχει κάποιο θέμα - πχ δεν το κάνει δεκτό το σύστημα, βάλετε άλλη μια αυθαιρεσία πχ αυθαίρετα κατηγορίας 3, μια λοιπή παράβαση, δηλαδή συνολικά για όλα θα υπολογιστεί ένα πρόστιμο περίπου 320€ υπολογίζω, ελπίζω με αυτόν τον τρόπο αφού και το σύστημα κάτι θα πάρει δεν το έχω ξανακάνει έτσι εγώ, θέλω να πιστευω ότι γίνεται, αρχίστε δοκιμές να κάνετε αυτό. Και ιδιοκτήτες αυτήν την φορά μην ξεχάσεις να γράψεις και τους 4,. Αν είναι 4, 4 θα γράψετε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Λυπάμαι Βασίλη, αλλά τα οφθαλμοφανή λάθη τέτοιου μεγέθους, ελέγχονται από κάθε εμπλεκόμενο και πάντα!!! Ουδείς αποδέχεται να συμμετέχει αμέσως ή εμμέσως (Στο παρόν ή και μελλοντικά) σε "εξυπνάδες" προηγούμενων εμπλεκομένων (εδώ μπαίνουν τα λαμόγια - "μηχανικοί") και να τους δώσει νόμιμη "περιβολή"....

Αυτές οι υποθέσεις αργά ή γρήγορα και κυρίως όταν οι κακόμοιροι ιδιοκτήτες αντιληφθούν πλήρως την κατάσταση που βρίσκονται, θα οδηγηθούν στα δικαστήρια (έχουμε αρκετές τέτοιου είδους υποθέσεις μέχρι σήμερα)... Κι εκεί υπάρχουν οι δικηγόροι, οι πραγματογνώμονες και οι δικαστές, που δεν χαρίζουν "κάστανα" ή που κάνουν τα στραβά μάτια όπως κάποιοι εδώ μέσα, για να μην τους χαλάσει η σούπα!!!

Καλημέρα φίλε μου...

 

Υ.Γ. Θέλω να πιστεύω ότι, υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι εδώ, που θέλουν να καθαρίσει η "κόπρος του Αυγεία".... 

φίλε ΙΑΣΟΝΑ

ούτε  λέω, ούτε  πιστεύω, ότι δεν υπάρχουν λαμόγια. Φυσικά και δεν θέλω να υπάρχουν και σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση, κατά τα όσα μας εξέθεσε η/ο αρχικά ερωτούσα/ων, μια Συμβ/φος   βρίσκει ως τεράστιο σφάλμα, το ότι 2 ζευγάρια, προσέλαβαν ως μηχανικό τους, το καθένα, τον έμπιστο και κολλητό τους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δεν θα δώσω άλλη συνέχεια στο θέμα.... Η απόφασή μου αυτή δεν έχει σχέση με εσένα, αλλά με το forum κι αυτούς που μας διαβάζουν...

Πολλοί δεν είναι ακόμα ώριμοι ν' ακούσουν και να υποστηρίξουν αλήθειες.... Γι' αυτό ως κλάδος είμαστε εκεί που είμαστε....

Αν θέλεις κάτι άλλο πάνω στο συγκεκριμένο, μπορούμε να τα πούμε κατ' ιδίαν... 

Ας παραμείνουμε στο να διαβάζουμε τις απαντήσεις που θα δοθούν εδώ και θα έχουν στόχο, τη βοήθεια ειδικών στο πρόβλημα ενός ιδιώτη....

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, iliasstav said:

-1).... άρα μιλάμε για 4 ιδιοκτήτες. Το οικόπεδο χωρίστηκε κοινή συναινέση ......

-2) .και σε αυτό κατασκευάστηκαν 2 ξεχωριστές κατοικίες. Και οι 2 πλευρές έχουν προχωρήσει σε τακτοποίηση των ακινήτων με τον 4495/17, με διαφορετικούς φακέλους υπαγωγής για κάθε οικία.  ....

Ερώτηση

-1) ο χωρισμός του Γηπέδου έγινε δια λόγου μόνο ή συντάχθηκε συμβολαιογραφική πράξη με Τοπογραφικό και να δείχνει τα 4 τμήματα ή όσα είναι?

-2) Οι δηλώσεις από τους 2 ιδιοκτήτες των κατοικιών πώς είχαν δηλώσει ο καθένας την ιδιοκτησία του και το Γήπεδο που του αναλογεί στο Ε9? Ως ξεχωριστές ή εξ αδιαίρετου

 

  • Έκαστος εκ των Μηχανικών που του είχε ανατεθεί η όποια υπαγωγή είχε ενημερωθεί αν είναι εξ αδιαιρέτου, διηρημένα ή άλλο?
  • Το ρωτάω αυτό διότι ο Μηχανικός έχει την ευθύνη για τον έλεγχο των πολεοδομικών παραβάσεων και δεδομένων και όχι για τους φερόμενους ιδιοκτήτες όπως και τους αναφέρει η υπαγωγή.

Σε κάθε περίπτωση έτσι γενικά όπως το αναφέρεις κάποια λάθη έχουν γίνει…. Που ήταν τα κενά ή τα σφάλματα χωρίς να υπάρχουν όλα τα δεδομένα δεν μπορούμε να δικάσουμε με υποθέσεις.

‘Όμως τα θέματα τα πολεοδομικά θα σας τα λύσουν ο/οι Μηχανικοί σας διότι για αυτό είναι αρμόδιοι και τα θέματα τα ιδιοκτησιακά και ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων οι συμβολαιογράφοι.

Και αρμόδιοι για την βέλτιστη λύση της τακτοποίησης των αυθαιρεσιών είναι οι Μηχανικοί και όχι οι συμβολαιογράφοι.

Αν υπάρχουν αμφιβολίες ή άλλο για την γνώση τους στις όποιες διαδικασίες μιλήστε και με άλλο Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών στην περιοχή σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περιπτωση βλάβης

Απαντάω εγω. Ο διαχωρισμος έγινε προφορικά χωρις σύσταση κάθετης κλπ.  Όμως εξ αδιαιρέτου χωρις σύσταση = ΑΔΙΑΙΡΕΤΟ και τα προφορικά γράφονται στο χίονι.....

Επομένως είστε ΟΛΟΙ συνιδιοκτήτες σε ΟΛΑ με το ποσοστό σας.

ΔΕΝ υπάρχει δικό μου, δικό σου. ΟΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Μόλις το χωνέψετε θα ξεκινήσετε να κυνηγάτε τα λαμόγια "μηχανικους" που τακτοποίησαν δήθεν ανεξάρτητες ιδιοκτησίες.

Καλή επιτυχία

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το + διότι βρέθηκε κι άλλος ένας που συμφωνεί μαζί μου, στην ύπαρξη λαμόγιων "μηχανικών"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,
είμαι ιδιώτης και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας, η οποία μοιάζει με το συγκεκριμένο θέμα.

Υπάρχει ένα ακίνητο, εκτός σχεδίου και χωρίς σύσταση, το οποίο ανήκε σε ποσοστό 50% στον πατέρα μου (πέθανε πέρσι) και ποσοστό 50% στην μητέρα μου (εν ζωή). Το ακίνητο αυτό περιλαμβάνει 2 (διπλανές) κατοικίες με μεγάλες αυθαίρετες κατασκευές (κατ.5), τις οποίες περιγράφει συγκεκριμένα ο πατέρας μου στην διαθήκη του, και τις οποίες αφήνει από μια σε μένα και στον αδερφό μου.

Η συμβολαιογράφος μας καθοδηγεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφηκε στο αρχικό post. Δηλαδή, από τη στιγμή που δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας, τότε θα πρέπει να γίνουν αποδοχές (σε ποσοστό 50% επί όλου του ακινήτου), έπειτα να τακτοποιηθούν όλες συνολικά οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν (με μια δήλωση για το 100% του ακινήτου), και τέλος, να γίνει σύσταση και διανομή σύμφωνα με την επιθυμία του πατέρα μου. Με άλλα λόγια, από τη στιγμή που ο πατέρας μου είχε στην κατοχή του ποσοστό, έπρεπε να αφήσει ποσοστό κι όχι συγκεκριμένα τμήματα του ακινήτου.

Εκτιμώ λοιπόν (χωρίς να είμαι ειδικός ή άνθρωπος του χώρου), ότι η συμβολαιογράφος που προτείνει στον φίλο @iliasstav πρώτα τακτοποίηση (με ό,τι αυτό συνεπάγεται από τη στιγμή που έχουν γίνει επιμέρους τακτοποιήσεις) και μετά σύσταση, ότι έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και έχει δίκιο. Οσο και αν ένας ιδιοκτήτης που (καλη τη πιστη ας δεχτουμε ότι) δεν οφειλει να ξερει σε βάθος τα θέματα αυτα, πέφτει απο τα συννεφα. Ολα αυτα ειναι πολυ πολυ συνηθισμένα. Ουτε κατι σπάνιο, ειδικό κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  Σαν ασκηση σε διαγωνισμα μοιαζει η ανω περιπτωση...

Και το ερωτημα ειναι το εξης:

 Ο αποβιωσας ειχε ποσοστο 50% εξ αδιαιρετου σε κτισματα με αυθαιρεσιες εκτος σχεδιου

 Δεν εχει γινει συσταση ΟΙ, αρα ηταν κυριος  εξ αδιαιρετου σε ολα κατα 50%, νομιμα και αυθαιρετα.

Το αλλο 50% το εχει η εν ζωη συζυγος του, η οποια εχασε την δικη της  προθεσμια .....

-  Αρα, μπορει ο αποβιωσας να τα "μοιρασε" με την διαθηκη,  αλλα αυτη η μοιρασια δεν ισχυει λογω μη υπαρξης συστασης,

  Επομενως, κατ' αρχας σωστη η σκεψη να  το πανε για αποδοχη του 50%, οπου δεν απαιτειται νε χει προηγηθει  τακτοποιηση.

Για την  συσταση και διανομη, υπαρχουν ενστασεις, αφου απαιτειται τακτοποιηση.

Αλλα.... εδω προκειται για κατ. 5,  για το δε 50% της συζυγου  η προθεσμια τακτοποιησης εχει ληξει.

 Οπότε γεννιεται  το εξης ερωτημα:

-  Για το κληρονομηθεν 50% ισχυει η παραταση της προθεσμιας της κατ. 5 ....

- Ομως για το αλλο 50%  εξ αδιαιρετου που ανηκει στην συζυγο,  αυτη  δεν εχει πλεον προθεσμια προς τακτοποιηση.

Και, προφανως δεν μπορει να γινει  μερικη  τακτοποιηση  για το 50% της κληρονομιας.

Επομένως;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

  Σαν ασκηση σε διαγωνισμα μοιαζει η ανω περιπτωση...

Και το ερωτημα ειναι το εξης:

 Ο αποβιωσας ειχε ποσοστο 50% εξ αδιαιρετου σε κτισματα με αυθαιρεσιες εκτος σχεδιου

 Δεν εχει γινει συσταση ΟΙ, αρα ηταν κυριος  εξ αδιαιρετου σε ολα κατα 50%, νομιμα και αυθαιρετα.

Το αλλο 50% το εχει η εν ζωη συζυγος του, η οποια εχασε την δικη της  προθεσμια .....

-  Αρα, μπορει ο αποβιωσας να τα "μοιρασε" με την διαθηκη,  αλλα αυτη η μοιρασια δεν ισχυει λογω μη υπαρξης συστασης,

  Επομενως, κατ' αρχας σωστη η σκεψη να  το πανε για αποδοχη του 50%, οπου δεν απαιτειται νε χει προηγηθει  τακτοποιηση.

Για την  συσταση και διανομη, υπαρχουν ενστασεις, αφου απαιτειται τακτοποιηση.

Αλλα.... εδω προκειται για κατ. 5,  για το δε 50% της συζυγου  η προθεσμια τακτοποιησης εχει ληξει.

 Οπότε γεννιεται  το εξης ερωτημα:

-  Για το κληρονομηθεν 50% ισχυει η παραταση της προθεσμιας της κατ. 5 ....

- Ομως για το αλλο 50%  εξ αδιαιρετου που ανηκει στην συζυγο,  αυτη  δεν εχει πλεον προθεσμια προς τακτοποιηση.

Και, προφανως δεν μπορει να γινει  μερικη  τακτοποιηση  για το 50% της κληρονομιας.

Επομένως;;;;;;

Οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ καλή η προσέγγιση που έχεις κάνει. Δεν είχαμε σκεφτεί καθόλου αυτή την παράμετρο.

Πέραν των λαθών που έχουν γίνει επί σειρά ετών, ένα ακόμη σημαντικό λάθος (κατά την προσωπική μου άποψη) ήταν κι αυτό του συμβολαιογράφου που συνέταξε την διαθήκη. Δεν καθοδήγησε με σωστό τρόπο τον πατέρα μου. Αυτό το αναφέρω διότι στην διαθήκη δεν υπάρχει πρόβλεψη για την μητέρα μου. Δικαιούται κι αυτή ένα ποσοστό με βάση την κείμενη νομοθέσια. Χωρίς να γνωρίζω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση, θεωρώ ότι μπορεί να συμπεριληφθεί κι αυτή στην αποδοχή του 50%, οπότε θα είναι κι αυτή δικαιούχος επί του ακινήτου και θα έχει την ίδια προθεσμία τακτοποίησης.

Ακόμη όμως κι αν δεν στέκει νομικά να συμπεριληφθεί στην αποδοχή του 50%, εκτιμώ ότι η πλατφόρμα θα δεχτεί την τακτοποίηση για το 100% όλου του ακινήτου στο όνομα ενός εκ των 2 παιδιών.

Προσωπικά, θα τοποθετούσα την συγκεκριμένη περίπτωση σ' αυτές της "αναγκαστικής" τακτοποίησης εξ αδιαιρέτου ακινήτων εκτός σχεδίου. Δηλαδή σ' αυτές τις περιπτώσεις όπου κάποιος τακτοποιεί το συνολικό ποσοστό όλων των ιδιοκτητών του ακινήτου, ακόμη και των ιδιοκτητών που δεν θέλουν να το τακτοποιήσουν την δεδομένη χρονική στιγμή, και μετά επανέρχεται για να διεκδικήσει τα οφειλόμενα.

Είδομεν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.