Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση Η.Τ.Κ σε διαμέρισμα με μη τακτοποιημένες αυθαιρεσίες κατηγορίας 3


Recommended Posts

Καλημέρα ,

μία μονοκατοικία με υπόγειο πρόκειται να ενταχθεί στο εξοικονομώ.

Έλεγξα το κτίριο κι έχει παραβάσεις της κατηγορίας 3 όπως διαφορετικά ανοίγματα και αύξηση διαστάσεων <5%.

Σκέφτομαι πως μπορώ να κάνω ΗΤΚ και να εκδώσω πιστοποιητικό πληρότητας με εξαιρέσεις.

Όταν όμως αργότερα χρειαστεί να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για θερμομόνωση πως θα την εκδώσω που θα έχω δηλώσει στην ΗΤΚ τις αυθαιρεσίες; 

Για να βγει ΕΕΔΜΚ πρέπει το κτίριο να είναι νόμιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα οφείλεις να ρυθμίσεις τις αυθαιρεσίες και μετά η έκδοση Πιστοποιητικού ΗΤΑ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά  δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις εξαιρέσεις του άρθρου 82 για έκδοση ΗΤΚ γιατί μετά ο μόνος δρόμος είναι η τακτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Την βεβαίωση μπορείς να την βγάλεις σύμφωνα με την 83,2θ εξαιρέσεις. Ξεκάθαρο. Ανεβάζεις και την σωστή κάτοψη αποτύπωσης και ορίζεις τις εξαιρέσεις. 

Το πρόβλημα όμως είναι στην ΕΕΔΜΚ (επειδή στις ΥΔΟΜ - αδικαιολογήτως - δεν δέχονται υπαγωγές με εξαιρέσεις και μπορεί σε ενδεχόμενο έλεγχο να έχεις πρόβλημα). Πριν την έκδοση της, λοιπόν, μπορείς να ρυθμίσεις με 4495 και να προχωρήσεις. 

Το αρθ23 πάντως λέει: " Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :  ...  ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων. " Αρα τον έλεγχο της νομιμότητας τον παραπέμπει στο αρθ81 και αυτό με την σειρά του λαμβάνει υπόψη του τις εξαιρέσεις στο αρθ82...

Τελος καταλαβαίνεις οτι η αναίμακτη οδός είναι 4495->ΗΤΚ->ΕΕΔΜΚ, και δεν τραβάς προσοχή ως άλλο μαύρο πρόβατο.

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα ερώτημα. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει γίνει αλλαγή ανοιγματων (καταργηση παραθύρων και δημιουργία νέου) και αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης ( το wc είναι μικροτερο κατα 1 τμ) μου ζητάνε να εκδώσω ΗΤΚ. Το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει ξανα μεταβιβαστεί  το 2015 και ο μηχανικός είχε δώσει βεβαίωση νομιμότητας. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής : 

α) εγώ μπορώ να εκδώδω ΗΤΚ και να αναφέρω στα σχόλια ότι υπάρχουν οι συγκεκριμένες παραβάσεις οι οποίες θα πρεπει να τακτοποιηθούν?

β) από την στιγμή που έχει δωθεί ήδη μια φορά βεβαίωση ότι ήτανε νόμιμο , μπορώ εγώ τώρα να κανω τακτοποίηση αν χρειαστει ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@Lydia Grammenou

α) Μπορεί να εκδοθεί πιστοποιητικό πληρότητας και να γίνει αναφορά στις αλλαγές των ανοιγμάτων.
β) Ναι.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κτίριο με παραβάσεις "αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων κτιρίου <2%" προφανώς μπορώ να εκδώσω ΗΤΚ. Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να συντάξω νέες κατόψεις για την ταυτότητα ή ανεβάζω αυτές τις αδείας και γράφω στα σχόλια ότι υπάρχουν αποκλίσεις <2%. Οι αποκλίσεις είναι μεγάλες πχ σε πλευρά 20 μ., απόκλιση της τάξης των 0,40 μ.

Link to comment
Share on other sites

ανεβαίνουν οι εγκεκριμένες κατόψεις και μπορεί να γίνει μια αναφορά στην ΤΕ. Μην ξεχνάμε οτι στο κείμενο της βεβαίωσης του πιστοποιητικού πληρότητας αναφέρει ήδη για το 2% απλα στην ΤΕ μπορεί να μπει πιο λεπτομερής περιγραφή των αποκλίσεων 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα ανεβάσω τις κατόψεις που αποκλίνουν 2% από την υφιστάμενη κατάσταση; 

Αν οι αποκλίσεις είναι λίγα εκατοστά μου φαίνεται λογικό. Στην περίπτωσή μου όμως είναι 40 εκ. Και σε πιο μεγάλα κτίρια μπορεί να είναι και περισσότερο.

Τι εμβαδόν κτιρίου θα γράψω στην ταυτότητα; Αυτό που λένε οι εγκεκριμένες κατόψεις ή το υφιστάμενο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί ότι θα αναρτήσεις τις κατόψεις της άδειας.
Τιμή εμβαδού για την ηλεκτρονική ταυτότητα θα χρησιμοποιήσεις, και πάλι, της άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.