Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Υπαρχει ασυμβιβαστο μεταξυ τακτοποιησης αυθαιρετου-2 ενεργειακων για εξοικονομηση-συμβολου εργου;

ΟΧΙ. Πρέπει να έχει απαντηθεί σε καμιά 100αρια ποστ εδώ μέσα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν εγώ όμως έκανα την προσθήκη μόνο από τον δεύτερο όροφο και πάνω και το εξοικονομά κατοίκων που θέλω να κάνω είναι στον πρώτο όροφο μπορώ να το κάνω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις

https://diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%911%CE%994690%CE%92%CE%A6-%CE%A1?inline=true

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%9C14690%CE%92%CE%A6-59%CE%A8?inline=true

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A94%CE%9F34690%CE%92%CE%A6-%CE%997%CE%9D?inline=true

και προμελέτες και τεύχη και προδιαγραφές και ΠΕΑ 

αν δεν είναι αυτό γιαννης κερνάει γιαννης πίνει, ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

εχει τυχει σε καποιον συναδελφο να βγαλει ΠΕΑ σε ακινητο που εχει συμμετασχει στην Οικοδομικη αδεια?

μεσα σε πανικο εγινε αυτο το λαθος, το ΠΕΑ δεν εχει καν παραδοθει στον ιδιοκτητη...

θελω να κανω ανακληση και να γραψω τον λογο , απλα με ανησυχει για το αν θα υπαρξουν συνεπειες σε αυτο.

ευχαριστω,...

Link to comment
Share on other sites

To δυσάρεστο είναι ότι το υπέβαλλες, αλλά το ευχάριστο ότι το αντιλήφθηκες να υποθέσω πριν παραδώσεις το ΠΕΑ σε τρίτους.

Είναι στην κρίση της Υπηρεσίας πως θα το χειριστεί πιστεύω, εσύ να επιμείνεις ότι έγινε απλά λάθος και ότι ευτυχώς το αντιλήφθηκες άμεσα και έκανες ανάκληση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το τυπωσαμε καν. δεν εχει δοθει κατι σε καποιον δλδ για να υπαρχει κινδυνος να χρησιμοποιηθει. απλα επειδη προφανως δεν εχει ξαναγινει τετοια βλακεια - λαθος ουτε απο εμας ουτε απο καποιο συναδελφο που να γνωριζω προσωπικα δεν εχω ιδεα για το αν θα υπαρχουν συνεπειες και ποιες.

για αυτο ρωταω και εδω...

εχω στειλει μειλ στην υπηρεσια αλλα ακομα δεν εχω λαβει απαντηση.

ευχαριστω συναδελφε για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε αδεια του 2010 χωρίς κενακ  στην οποία δεν είχα καμία σχέση είχα βγάλει ενεργειακό πιστοποιητικό για την ενοικίαση καταστήματος όταν ολοκληρωθηκε το 2012. Τώρα το υπόλοιπο κτίριο θέλει ρευματοδοτηση διότι είναι κατοικίες που πέρνουν χρόνια από το εργοταξιακό. Ο μηχανολόγος της αδείας , τον οποίο είχε βάλει ο πολιτικός μηχανικός ώς είθιστε , έχει συνταξιοδοτηθεί (νομίζω δεν έχει καταθέσει παραστατικά επίβλεψης) παρόλο που η επίβλεψη είχε πληρωθει εξ΄αρχης. Ο πολιτικός μηχανικός του λέει χρειαζόμαστε μηχανολόγο να κλείσει την άδεια. Και ο ίδιος είχε πληρωθει την επιβλεψη εξ΄αρχης, δεν την είχε περάσει και τωρα του λέει ότι δυστυχώς δεν έχει τα λεφτα να την κλείσει και θέλει και αυτός πάλι. Ο ιδιοκτήτης μου ζητά εμένα να υπογράψω επίβλεψη.

1. τι κινδύνοι συντρέχουν? διότι μου κάνει εντύπωση που ο πολιτικός μηχανικός  δεν βάζει κανέναν άλλον συνεργάτη του.

2. θα  δημιουργηθει έτσι ασυμβίβαστο για το ΠΕΑ που είχα βγάλει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.