Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος λογισμικών


Recommended Posts

Έχω μια απορία ένας μηχανικός που θέλει να κάνει σχέδια με (3ds max , revit , enscape, autocad) δίνει τον χρόνο 3-4κ ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ;  

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Να αγοράσει προγράμματα που δεν θα είναι της autodesk τα οποία για τις συνηθισμένες δουλειές μηχανικού κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και είναι πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2023 at 12:36 PM, stetr said:

Έχω μια απορία ένας μηχανικός που θέλει να κάνει σχέδια με (3ds max , revit , enscape, autocad) δίνει τον χρόνο 3-4κ ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ;  

Απλά αγοράζεις την AEC κ τα χεις όλα με τα μισά λεφτά. 

.Οι περισσότεροι δεν χρειάζονται κάτι περα απο το lt που χει κανα 500αρι

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και το πακέτο της AEC  έχει 3500 τον χρόνο , πχ για τα παραπάνω που αναφέρω ποια θα προτείνατε εναλλακτικά ως οικονομικότερα ? ( πως μπορεί κάποιος να δίνει τέτοια ποσά ? δεν θα μένει τίποτα😆)

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2023 at 4:05 PM, Didonis said:

.... και 

άλλοι τρόποι, δεν είναι καν επιτρεπτό να συζητηθούν ..... 

Ναι τους ξέρουμε αλλα ειναι απαραδεκτο ενας διαχειριστής να κλεινει το μάτι στα σπασμένα (αχ ναι δεν το ειπε με το ονομά τους, εγω το υποθέτω)

Επίσης ειναι απαράδεκτο να βγάζεις χρήμα χρησιμοποιώντας σπασμένα. Περαν από τον κίνδυνο να σε τσιμπήσουν και να σου κοστίσει ο κουκος αηδόνι υπάρχει και το δεοντολογικό του πράγματος. Να θες να κανεις τη δουλεια σου με τσάμπα/κλεμμένα εργαλεία θεωρω είναι ανήθικο.

Στο προκείμενο. Για ατομικά γραφεία το κόστος λογισμικών autodesk δεν ειναι λογικό για Ελλάδα. Σε εταιρίες/μεγάλα γραφεία μια χαρα τα πληρώνουν καθε χρόνο (αφου βεβαια τα τελευταία χρόνια πολλοι "μάγκες" την πάτησαν). To LT θα ήταν μια σκέψη αλλά δεν έχει lisp και άλλα στοιχειώδη οπότε δεν είναι ιδιαίτερα παραγωγικό για την τιμή του. Για CAD υπάρχουν μια χαρά εναλλακτικές με εφάπαξ αγορα και λογικότατη ετήσια συντήρηση (εγώ εχω το ZWCAD που είναι και απο τα ακριβα....)

Και downvote εννοείται αμα πουμε κακη κουβέντα για τα σπασμενα και τη λογικη του τζάμπα μάγκα.... 

Edited by cvlengnr
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Αν κάποιος αγοράσει το archicad μετά πρέπει να αγοράζει κάθε χρόνο ανανέωσή; Είναι όπως τα office που κάθε χρόνο σκας 100 ευρω; Μήπως κάθε χρόνο αγοράζεις υποστήριξη; Δεν μπορείς να το αγοράσεις μια φορα και να το χρησιμοποιείς χωρις να σκας λεφτα κάθε χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά τα Site? 

https://softwareshore.com/product/autodesk-autocad-lt-2024-windows-macos/

Είναι νόμιμες οι άδειες που δίνουν; 

Είχα πάρει από ένα παρόμοιο site μια άδεια χρήσης για το AdGuard (λογισμικό για ad block στο internet) και δουλεύει μια χαρά. Τι παίζει, ξέρουμε;

Τώρα βρήκα και αυτό από Ελλάδα. https://emake.gr/product-category/autodesk-suite/

Δευτέρα θα καλέσω Autodesk να ρωτήσω, να δείτε πως θα μου τα μασήσουν όπως κάποτε με την Micrososft.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.