Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος λογισμικών


Recommended Posts

Το γνωρίζω, διατηρούμε όμως το δικαίωμα να αγοράζουμε από όπου θέλουμε. Συγκεκριμένα αγοράζω από AutoDesk απευθείας μεσω site. Για αυτό θέλω να τους ρωτήσω.

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Μήπως είχες τελικά κάποια ενημέρωση για την αγορά προιόντων Αutodesk από ενναλακτικά Site όπως της emake;

Γιατί μίλησα με την emake και μου είπαν ότι θα δημιουργηθεί ένας λογαρισμός με το όνομα μου στην autodesk με τον οποίο θα ενεργοποιήσω το πρόγραμμα και θα κόψω τιμολόγιο σε αυτούς.
Στην ερώτηση μου για το εάν θα μου δώσουν κάποιο αποδεικτικό γνησιότητας για το πρόγραμμα σε περίπτωση ελέγχου, μου απάντησαν όχι και ότι ούτε η Αutodesk δίνει. Στον έλεγχο θα δείξεις τον λογαρισμό που θα έχεις και το τιμολόγιο αγοράς από εμάς.

Γνωρίζει κανείς εάν είμαστε καλυμένοι σε περίπρωση ελέγχου με τα παραπάνω;

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω, δεν μου εμπνέουν όμως αρκετή εμπιστοσύνη ώστε να αγοράσω από αυτούς. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Autodesk αν αγοράσεις δεν σου δίνει ένα τιμολόγιο αγοράς, εξάλλου το περνάς στα επαγγελματικά σου έξοδα οπότε το αποκλείω πολύ ότι δεν δίνουν.
Β) Αν πάρουμε ένα άλλο πρόγραμμα, οχι το Autocad, ας πούμε εμείς οι Αρχιτέκτονες το είδα πρόσφατα σε έναν συνάδελφο το Archicad με το οποίο μπορείς από τις πρώτες γραμμές να στήνεις το κτίριο σου σε 3Dκαι ανά πάσα στιγμή να το βλέπεις 3σδιάστατα το κτίριο σου, να βλέπεις σχήματα, εξώστες κλπ να βλέπεις ταυτόχρονα το κτίριο σου και σαν σχήμα με 3 διαστάσεις στον χώρο, σου επιτρέπουν να πάρεις μια έκδοση, δεν ξέρω το 23, το 24, το 25, ποιό είναι τώρα το τελευταίο, αλλά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από το πρόγραμμα πχ το δουλεύεις να φτιάξεις κυρίως 2D σχέδια και σπάνια 3D, αγοράζεις ας πούμε αυτό το Archicad το 23. Η εταιρεία σε αναγκάζει να αγοράζεις κάθε χρόνο και όποια νέα ενημέρωση, αλλαγή βγει?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arche said:

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Autodesk αν αγοράσεις δεν σου δίνει ένα τιμολόγιο αγοράς, εξάλλου το περνάς στα επαγγελματικά σου έξοδα οπότε το αποκλείω πολύ ότι δεν δίνουν.

 

On 3/15/2024 at 8:33 AM, cendroid said:

Γιατί μίλησα με την emake και μου είπαν ότι θα δημιουργηθεί ένας λογαρισμός με το όνομα μου στην autodesk με τον οποίο θα ενεργοποιήσω το πρόγραμμα και θα κόψω τιμολόγιο σε αυτούς.

 

On 3/15/2024 at 8:33 AM, cendroid said:

Στον έλεγχο θα δείξεις τον λογαρισμό που θα έχεις και το τιμολόγιο αγοράς από εμάς.

Ποιός δεν κόβει τιμολόγιο; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2024 at 8:33 ΠΜ, cendroid said:

Γιατί μίλησα με την emake και μου είπαν ότι θα δημιουργηθεί ένας λογαρισμός με το όνομα μου στην autodesk με τον οποίο θα ενεργοποιήσω το πρόγραμμα και θα κόψω τιμολόγιο σε αυτούς.
Στην ερώτηση μου για το εάν θα μου δώσουν κάποιο αποδεικτικό γνησιότητας για το πρόγραμμα σε περίπτωση ελέγχου, μου απάντησαν όχι και ότι ούτε η Αutodesk δίνει. Στον έλεγχο θα δείξεις τον λογαρισμό που θα έχεις και το τιμολόγιο αγοράς από εμάς.

Καλημέρα, μάλλον ανοίγουν κάποιο είδος εκπαιδευτικού λογ/σμού ο οποίος σε ενδεχόμενο έλεγχο, προφανώς δεν θα πληροί τα ελεγχόμενα, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αυτό με το τιμολόγιο δεν το κατάλαβα, τι τιμολόγιο θα κόψεις δηλ. εσύ σε αυτούς;

Για μένα απλά χαμένος χρόνος αν προμηθευτείς λογισμικό της Autodesk έτσι, απλά συνεχίζεις να είσαι παράνομος σε περίπτωση ελέγχου. Άξιο απορίας πάντως πως η εν λόγω εταιρία δεν κυνηγά και αυτές που πουλάνε τα λογισμικά της σε ύποπτα χαμηλές τιμές.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, akis73 said:

......Άξιο απορίας πάντως πως η εν λόγω εταιρία δεν κυνηγά και αυτές που πουλάνε τα λογισμικά της σε ύποπτα χαμηλές τιμές.

σιγά μη τους κυνηγήσει αφού της "παράγει" πελάτες...... τσάμπα προβολή του ονόματος και των προγραμμάτων της και εκμάθηση αυτών από τεράστιο αριθμό ανθρώπων χωρίς επιπλέον κόπο και κόστος για την ίδια  κλπ κλπ κλπ ......

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2024 at 8:33 AM, cendroid said:

Γνωρίζει κανείς εάν είμαστε καλυμένοι σε περίπρωση ελέγχου με τα παραπάνω;

πολυ προσοχη γιατι οι φτηνες αδειες δεν σε καλυπτουν στους ορους χρησης...εχεις δεν εχεις τιμολογιο.

πχ απαγορεύεται η χρηση student ή Home version σε εταιρικό περιβάλλον..

Edited by GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2024 at 8:33 AM, cendroid said:

Καλημέρα,

Μήπως είχες τελικά κάποια ενημέρωση για την αγορά προιόντων Αutodesk από ενναλακτικά Site όπως της emake;

Γιατί μίλησα με την emake και μου είπαν ότι θα δημιουργηθεί ένας λογαρισμός με το όνομα μου στην autodesk με τον οποίο θα ενεργοποιήσω το πρόγραμμα και θα κόψω τιμολόγιο σε αυτούς.
Στην ερώτηση μου για το εάν θα μου δώσουν κάποιο αποδεικτικό γνησιότητας για το πρόγραμμα σε περίπτωση ελέγχου, μου απάντησαν όχι και ότι ούτε η Αutodesk δίνει. Στον έλεγχο θα δείξεις τον λογαρισμό που θα έχεις και το τιμολόγιο αγοράς από εμάς.

Γνωρίζει κανείς εάν είμαστε καλυμένοι σε περίπρωση ελέγχου με τα παραπάνω;

Ειχα μιλήσει μαζί τους : 

-Ειναι educational ή buisness ?

-Εεεεε κάτι ανάμεσα, βασικα educational αλλά δουλεύουν και όλες οι άλλες λειτουργίες

-Τιμολόγιο εκδίδετε ?

-Θα σας κόψει κάποια εταιρία με έδρα Αγγλία....

 

Για να μην πέσετε απο τα σύννεφα σε πιθανό έλεγχο......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η διαφορά τιμής με την επίσημη αντιπροσωπία είναι τεράστια και μάλλον κάπως έτσι δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.