Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ptsounou

Άδεια αγροτικής αποθήκης

Recommended Posts

Λοιπόν: ο σύνδεσμος λειτουργεί για το έγγραφο σχετικά με τις αποθήκες, αλλά το έγγραφο έχει εξαφανιστεί από τη λίστα.......

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777&language=el-GR

Edited by OLINAPAL

Share this post


Link to post
Share on other sites

λες να επαληθευτεί? Για να δούμε.

 

 

Εικάζω ότι θα επανέλθουν με νεότερο έγγραφο κάποια στιγμή, το οποίο θα λέει διαφορετικά πράγματα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dimitris GM

 

Δημοσίευση Χθες, 13:48

αυτο που εμφανιζεται ειναι το 22928/22-9  προς Δημο Πυλαιας

 

αυτο που "απεσυρθη"  ηταν το 40468/23-9 ...

 

χτες  ηταν  και τα δυο το ενα πανω το αλλο κατω...

 

παει για "ορθη επαναληψη"

 

υγ1

οχι δεν θα ψαξω να βρω την "πατατιά" που εκαναν..

 

ΚΑΝΑ...

υγ2

ποιος ξερει....μπορει να  ηθελαν να αποσυρουν εκεινο το αλλο, το πιο  πανω.... για τις απαγορευμενες αγροτικες αποθηκες...

και απεσυραν λαθος εγγραφο. :smile: :-) :smile:

----------------------

παυλε

επαληθευθηκε...

άλλο ηθελαν να αποσυρουν ...άλλο απεσυραν :smile: :smile:

 

εδιτ

 

παντως προκειται για νεο ρεκορ  του υπουργειου......

 

"ανεβασαν" τρια εγγραφα....ακυρωσαν τα δυο..

 

 πανε  καλά  [?????]

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδιά το βρήκαμε μπροστά μας ,στην πολεοδομία Εορδαίας μου είπαν ότι δεν δικαιούμα αγρ.αποθήκη εντός σχεδίου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων και να την αλλάξω σε γενική αποθήκη βάση του γωστού εγγράφου, παρότι είχα βεβαίωση λειτουργικότητας από την γεωργική ανάπτυξη για ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ , έχουμε κάτι νεότερο ή θα μας ταλαιπωρήσουν μερικά χρόνια μέχρι να καταλάβουν την λαλακία τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 να τους πεις οτι το εγγραφο εχει αποσυρθει

κι αν θελουν

να μπουν στο ΥΠΕΚΑ

στην ενημερωση ΔΟΚΚ

οπου  δεν ειναι αναρτημενο.

 

Και ας ρωτησουν "υπερθεν"  τι πρεπει να κανουν...

 

δλδ επειδη καποιος εκτυπωσε  το εγγραφο τοτε που εμεινε  μερικες  ωρες στο σαιτ του υπουργειου...

τωρα το γραφειο στην Εορδαια   το  "ανεμιζει"   σαν τι  "ξερει"  αυτο.....  και δεν ξερει κανενας άλλος....

 

[δεν παει καλα ο κοσμος...] :mrgreen:

 

εδιτ

το αποσυρθεν  εγγραφο

 

Αναλυτικά το έγγραφο έχει ως εξής:

 

 

"ΘΕΜΑ: Σχετικά με αγροτικές αποθήκες εντός ορίων οικισμών (άρθρο 30 του Ν. 4269/2014) ΣΧΕΤ.: (α) Το με α.π. 155801/3078/28-7-2015 έγγραφο Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (α.π. ΔΠΣ και ΤΓ ΥΠΑΠΕΝ 34378/6-8-2015) (β) Το με α.π. 915/51470/3-6-2015 έγγραφο ΥΠΑΠΕΝ, Γεν. Δ/νση Βιώσιμης Αγρ. Ανάπτυξης (α.π. ΠΔΣ και ΤΓ 25878/12-6-2015)

Σε συνέχεια του (α) σχετικού εγγράφου σας με το οποίο διατυπώνετε την άποψη ότι οι αγροτικές αποθήκες μπορούν να εγκατασταθούν εντός ορίων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων ή και προϋφιστάμενων του 1923, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στο Ν. 4269/2014 (Α΄142), άρθρο 30, για τις περιοχές εντός των ορίων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων (ή και οικισμών προϋφιστάμενων του 1923) στους οποίους δεν έχουν καθοριστεί χρήσεις γης, επιτρέπονται μια σειρά από χρήσεις, μεταξύ των οποίων και τα επαγγελματικά εργαστήρια και οι εγκαταστάσεις αποθήκευσης χαμηλής όχλησης έως 600 τμ ανά γήπεδο.

Μετά από σχετικό ερώτημα που απευθύναμε στην αρμόδια θεματική Διεύθυνση του Υπουργείου σχετικά με το περιεχόμενο της έννοιας των αγροτικών αποθηκών, προέκυψε ότι η έννοια της αγροτικής αποθήκης δεν συνάδει με την εξυπηρέτηση του οικισμού αλλά έχει σχέση με την εξυπηρέτηση της λειτουργίας της αγροτικής εκμετάλλευσης.

Κατά συνέπεια έχουμε την άποψη πως στις αποθήκες χαμηλής όχλησης του άρθρου 30 του Ν. 4269/2014 δεν περιλαμβάνονται οι αγροτικές αποθήκες."

Ο προϊστάμενος Διεύθυνσης Θ. Ψυχογιός"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου απάντησαν ότι πρέπει να γίνει ακύρωση ή διευκρινηστική για το εγγράφο αυτό και ότι επικοινώνησαν με πολλές πολεοδομίες και έχουν την ίδια άποψη ,ότι δεν μπορείς να κάνεις αγρ.αποθήκη εντός σχεδίου ,  είπα στον πελάτη μου να την μετατρέψω σε αποθήκη με την γενική έννοια (ειδ.συντελεστής προυπολ.0.65)  και μου απάντησε ότι δεν μπορεί να βάλει στα έξοδα την αποθήκη αν δεν είναι αγροτική (40000 ευρώ!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου απάντησαν ότι πρέπει να γίνει ακύρωση ή διευκρινηστική για το εγγράφο αυτό και ότι επικοινώνησαν με πολλές πολεοδομίες και έχουν την ίδια άποψη ,ότι δεν μπορείς να κάνεις αγρ.αποθήκη εντός σχεδίου ,  είπα στον πελάτη μου να την μετατρέψω σε αποθήκη με την γενική έννοια (ειδ.συντελεστής προυπολ.0.65)  και μου απάντησε ότι δεν μπορεί να βάλει στα έξοδα την αποθήκη αν δεν είναι αγροτική (40000 ευρώ!).

 

 

δλδ  εννοουν οτι

"μιλησαν" με καποιες αλλες ΥΔΟΜ

 

και οτι ολες ή οι μισες ή μερικες συμφωνουν με την δικη τους ερμηνεια...

 

και γιατι  δεν τους λες  εκει στην ΥΔΟΜ,

 

Απο 25-9-15 που πρωτοδημοσιευθηκε αυτο το εγγραφο, μετα το απεσυραν  και δεν υπαρχει πουθενα.

Εχοντας ενα τετοιο περιεχομενο,

"Κατά συνέπεια έχουμε την άποψη πως στις αποθήκες χαμηλής όχλησης του άρθρου 30 του Ν. 4269/2014 δεν περιλαμβάνονται οι αγροτικές αποθήκες."

ειναι λογικο να εχετε και εσεις την  δικη σας   αποψη.

 

 Γιατι δεν ρωτατε κατ΄ ευθειαν στο Υπουργειο,  αν ισχυει ακομα το εγγραφο αυτο.

Εχουν περασει 6 μηνες και δεν ρωτησατε ακομα στο Υπουργειο???

 

Τι φοβουνται...μηπως οι "υπερθεν  σχετικοι" θυμωσουν???

 

Κανε εσυ  ενα τηλεφωνημα στο υπουργειο, ενα μειλ...

καποιος να αναλαβει τις ευθυνες..

 

τηλεφωνα,  μειλ, ονοματα ειναι ολα   εδω

ας στειλουν ολοι οι ενδιαφερομενοι...

 

http://www.michanikos.gr/topic/701-Άδεια-αγροτικής-αποθήκης/?p=810472

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου φίλε δημήτρη αύριο θα προσπαθήσω επικοινωνία με υπεκα ,Υ.Γ.  το ότι έχω δίκιο το αναγνωρίζουν αλλά "δεν μπορούν να κάνουν αλλοιώς".

Share this post


Link to post
Share on other sites

δλδ εκει,  σε μια αγροτικη περιοχη, οπου το θεμα το εχουν συναντησει  πολλες φορες  μεχρι τωρα,

 

ουτε ενας απο αυτους δεν εκανε ουτε ενα εγγραφο  ουτε ενα απλο τηλεφωνημα,

να ζητησει διευκρινησεις

ειδικα για ενα "εξαφανισμενο " εγγραφο

[τωρα να μπεις στο σαιτ του υπουργειου,  δεν υπαρχει...και αυτο που δεν υπαρχει....δεν ισχυει...]

τι περιμενουν και δεν ρωτανε οι ιδιοι και στελνουν τον πολιτη να ρωτησει αν ισχυει ενα "μη εγγραφο"

 

δεν το ειπες καλα   ....δεν σου ειπαν "δεν μπορούν να κάνουν αλλοιώς".

 

αλλα σου ειπαν

 

"δεν μπορω να κανω αλλοιως...λυπαμαι..."
 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και για να μην ξεχνάμε ποιά είναι η τυπική δεσμευτικότητα των εγγράφων του Υπουργείου σε σχέση με τις ΥΔΟΜ, απόσπασμα από την ΣΤΕ 3399/1992:

 

....

Επειδή με την κρινόμενη αίτηση, ..., ζητείται η ακύρωση: 1) της υπ' αριθ. 40265/30.10.1989 πράξεως του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων (ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.) με την οποία θεωρήθηκε ότι τα οικόπεδα που βρίσκονται στο ανοιχτό οικοδομικό τετράγωνο 99 του Δήμου Αμαρουσίου εμπίπτουν σε περιοχή εντός σχεδίου πόλεως και 2) της υπ' αριθ. 50/1990 αδείας του Γραφείου Πολεοδομικών Εφαρμογών του Δήμου Αμαρουσίου, με την οποία επετράπη στον Δ.Τ. να ανεγείρει πενταόροφη οικοδομή στο πιο πάνω οικοδομικό τετράγωνο.

......

Επειδή, κατά το άρθρο 27 του ν. 1577/1985 (Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού ΦΕΚ 210), «1. Αρμόδια αρχή για την εφαρμογή του παρόντος νόμου είναι η κατά τόπους πολεοδομική υπηρεσία. 2. Για κάθε αμφισβήτηση που ανακύπτει από την εφαρμογή των διατάξεων του νόμου αυτού ή των τυχόν ειδικών πολεοδομικών σχεδίων και κανονισμών αποφασίζει οριστικά ο Υπουργός Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων, ύστερα από γνώμη του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος». Κατά την έννοια των διατάξεων αυτών, που επαναλαμβάνουν διατάξεις των προϊσχυσάντων Γενικών Οικοδομικών Κανονισμών (αρθρ. 126 παρ. 1 και 2 ν.δ/τος 8/1973, άρθρο 80 παρ. 1 β.δ/τος 30.9.1955), καθιερώνεται ιεραρχικός έλεγχος νομιμότητας από τον Υπουργό Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων των ατομικών πράξεων όλων των οργάνων της πολεοδομικής υπηρεσίας που υπάγονται στη δικαιοδοσία του και όχι εξουσία του ως άνω Υπουργού να ερμηνεύει αφηρημένα τις διατάξεις της πολεοδομικής νομοθεσίας κατά τρόπο δεσμευτικό για τα αρμόδια όργανα. Επομένως η άσκηση της υπουργικής αυτής αρμοδιότητας προϋποθέτει την προηγούμενη έκδοση εκτελεστής πράξεως από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, για τη νομιμότητα της οποίας αποφαίνεται ο Υπουργός αυτεπαγγέλτως ή κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερομένου (ολ. ΣτΕ 772/1957, 1003/1962, 2784/1964, 1916/1974, 2762-3/1989 κ.α.). Εν προκειμένω, η ως άνω προσβαλλόμενη υπουργική πράξη δεν εκδόθηκε σε ενάσκηση ελέγχου νομιμότητας εκτελεστής πράξεως υφισταμένης του Υπουργού αρχής. Απλώς με την πράξη αυτή ο Υπουργός ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. εξέφρασε τις απόψεις του για το πεδίο εφαρμογής της διατάξεως του άρθρου 29 παρ. 2 του ν. 1577/1985 κατά τρόπο μη δεσμευτικό για την αρμόδια πολεοδομική αρχή (ΣτΕ 51/1981, 3255/1982, 4475/1985).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.