Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Anastasia

Recommended Posts

Συνάδελφοι παρακολουθώντας την συζήτηση στο opengov για το θέμα πείστηκα ότι είμαστε άξιοι της τύχης μας.

 

Υποτίθεται ότι η πλειοψηφία ήταν κατά της κατάργησης των ελαχίστων για λόγους προφανείς.

Υποτίθεται ότι θα'πρεπε σε αυτή την ας την πούμε διαβούλευση να προασπίσουμε τα οικονομικά μας συμφέροντα , τις τσέπες μας , και να πείσουμε την κοινή γνώμη για το δίκαιο των θέσεών μας .

 

Και αντί να επιχειρηματολογήσουμε πάνω σε αυτά είδαμε όλους να βάλουν εναντίον όλων .........για τα επαγγελματικά δικαιώματα......

 

Αρχιτέκτονες , Πολιτικοί, Τοπογράφοι , Μηχανολόγοι , Ναυπηγοί , Πτυχιούχοι ΤΕΙ , όλοι , μόνο η κουτσή Μαρία έλειπε.

 

Τους πτυχιούχους να ζητάνε την κατάργηση του συστήματος γιατί λέει πληρώνουν το ΤΕΕ στο οποίο δεν ανήκουν αντί να δουν ότι τα ίδια φράγκα μας εξασφαλίζει το υπάρχον σύστημα.

Τους διπλωματούχους να καταφέρονται κατά της "μάστιγας" των ΤΕΙ και άλλα τέτοια.

 

Και όλα αυτά να διατυπώνονται όχι μόνο ατομικά αλλά και από συλλογικά όργανα.

Και όλα αυτά σε νομοσχέδιο που δεν αφορούσε επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να μας πάρει σαν κλάδο σοβαρά υπ'όψη ο κάθε Παπακωνσταντίνου ? Με τέτοια διαλυμάρα ?

Εμείς το "διαίρει και βασίλευε" μας το εφαρμόσαμε από μόνοι μας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο Παπακωνσταντίνου δεν πρόκειται να τα δει

κοινώς ό,τι γραφεται, γράφεται εκει που δεν πιάνει μελάνι

 

κατα τα άλλα συμφωνώ πως γινόμαστε ρεζίλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, το ακούσατε το άλλο το "κουλό" ??? Αυτό μου έρχεται σε συνέχεια του zavi που έδωσε τη κάρτα του....

Θα θεωρούμαστε "ΥΠΟΠΤΟΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ" αν δηλώνουμε εισόδημα <25000€!!!!! και θα μας γίνεται ... φορολογικός έλεγχος!!!!!!!!!!

 

Είναι ολοφάνερο αυτό που πάει να γίνει.

Από την μία οι ελάχιστες αμοιβές μετατρέπονται σε μέγιστες (εξαιτίας του υπολογισμού των εισφορών βάσει των συμβατικών αμοιβών ή της πραγματικής εαν αυτή είναι μεγαλύτερη) και από την άλλη μπαίνουμε στο στόχαστρο να δηλώνουμε εισοδήματα με βάση "αντικειμενικά" κριτήρια. Δηλαδή το κράτος βάζει ξεκάθαρα τους ελεύθερους επαγγελματίες στο στόχαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο avgoust αλλά πώς να μην εκμεταλλεύεται κανείς κάθε ευκαιρία μετά από τον εμπαιγμό δεκαετιών; Δηλαδή, αν έστω συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι π.χ. στις αμοιβές, θα γίνει κάτι καλύτερο με τα δικαιώματα των ΤΕ; Οχι βέβαια!!!

Καταλαβαίνεις ότι αποφοίτησα το 1992 και έχουμε 2011;

Καταλαβαίνεις ότι πρέπει να ζητιανεύω την υπογραφή ενός ΠΜ για κάτι (αρχιτεκτονικά) που κάνω χρόνια για 20 ΠΜ και κατασκευαστές; και δεν εννοώ σχεδίαση, εννοώ μελέτη και ΓΟΚ και σχέδια επί άδειου οικοπέδου... και πιστεύω με αρκετή επιτυχία.. αφού ξανάρχονται :)

 

Το ζήτημα είναι ότι συνυπάρχουμε ως ελ.επαγγελματίες και ζούμε τα ίδια δράματα στη δουλειά μας και στις υπηρεσίες. Δυστυχώς όμως είμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα εκ των πραγμάτων - όχι ως άτομα αλλά ως σύλλογοι - αφού εμείς μόνο να πάρουμε έχουμε και όχι να δώσουμε... λογικά λοιπόν και εσείς μόνο να δώσετε μπορείτε και αυτό δεν το θέλετε...

 

Με τις παραπάνω συνθήκες, δεν υπάρχει ελπίδα για κοινό μέτωπο και δεν το θέλει και το ΤΕΕ...

 

Μη συνεχίζουμε τη καραμέλα του συναδελφισμού σε επίσημο και συλλογικό επίπεδο γιατί δεν υπάρχει... δεν γίνεται...

Γιατί και μεταξύ μας να τα βρούμε ως ΠΜ με Δομικούς, θα τα χαλάσουμε με τους Αρχιτέκτονες... φτάνει που τους εξαφανίζει ο ΠΜ... για φαντάσου να προστεθούμε κι εμείς...

 

Δεν τους αδικώ και δεν σας αδικώ, οι ευθύνες είναι καθαρά και μόνο του κράτους για τη βλακεία του, του ΤΕΕ για την αδιαλαξία τους και της ΕΕΤΕΜ για την απραξία τους...

 

Μη κοιτάς το σύνολο... δες μόνο τους ΤΕ για να καταλάβεις ότι είμαστε για τα μπάζα!!!

Εδώ ολόκληρο ΠΔ θάψανε στα συρτάρια και πάνε και για δεύτερη φορά και ούτε πεζοδρόμιο δεν κάναμε κατάληψη... όχι να κάνουμε και κίνημα προς τη κυβέρνηση!

 

Υ.Γ. αποφάσισα να μην είμαι πια ******** Τειτζής που θέλω να γίνω μηχανικός... Αλλαξα την υπογραφή μου... Τώρα είμαι πράγματι Δομικών Εργων και δίνω νέο νόημα στο Τ.Ε. !

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι πρέπει να ζητιανεύω την υπογραφή ενός ΠΜ για κάτι (αρχιτεκτονικά) που κάνω χρόνια για 20 ΠΜ και κατασκευαστές;

καταλαβαίνεις τώρα γιατί δε θα τα βρούμε ποτέ μεταξύ μας

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνεις τώρα γιατί δε θα τα βρούμε ποτέ μεταξύ μας

 

Θα αναγκαστούμε να τα βρούμε ή θα δουλέψουμε αμφότεροι σκλάβοι σε μεγάλες εταιρείες για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Εγώ τα δείγματα σας τα έχω δώσει αλλά κανείς δεν με δέχθηκε ως προφήτη:

 

1.Για τα ΤΕΙ φωνάζω από την πρώτη μέρα ότι πρέπει να εξισωθούν

2.Για την κατάργηση των ελαχίστων λέω ότι από τη στιγμή που δεν τηρούνταν λόγω αγοράς, το μέτρο ήταν εντελώς δυσμενές

3.Για τα τεκμήρια κ τις αποδείξεις που αναγκαστικά θα πρέπει να κόβουμε το είπα κ γελάγατε μαζί μου, νάτα που εφαρμόστηκαν

4.Για τα 4 πακέτα μέτρων εντός του 2010 ενώ όλοι πίστευαν ότι θα ήταν μόνο 2

5.Για την κάρτα του πολίτη που έρχεται κ δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κανείς ούτε τσίχλες χωρίς πόθεν έσχες το έχω πει, αλλά η εφαρμογή του θα ξεκινήσει εντός του 2012.

6.Για το ΕΣΠΑ που θα γινόταν η εκταμίευση εντός του 2010 κ μόνο ο ssouanis πήρε το μέρος μου (να πως φαίνονται οι πληροφορημένοι άνθρωποι!!:lol:)

 

Πολλά σας λέω αλλά κανείς δεν δίνει σημασία, ή αντιδράτε λες κ εγώ εφαρμόζω τα μέτρα.

 

Όλα αυτά τα μαθαίνω απευθείας από το υπουργείο προπαγάνδας του Μαξίμου (ομάδα παραγωγής δελτίου ειδήσεων Mega Channel), ακόμη κ στην καρέκλα της Τρέμη έχω καθίσει,έχω πειστήρια κάτι καταπληκτικές φωτό :lol:, αλλά φαίνεται ότι εδώ μέσα κάποιοι τρώνε κουτόχορτο κ δεν προετοιμάζονται γι' αυτά που λέει ο zavi.Ειδικά ο achille κάθε φορά που λέω κάτι θέλει ένα σωρο αποδείξεις.Τί αποδείξεις ρε achille, πόσες φορές ακόμη πρέπει να επιβεβαιωθώ ώς προφήτης για να με πιστεψεις επιτέλους???:lol:Κάνεις λες κ τα βγάζω από το μυαλό μου, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, από του Μαξίμου τα βγάζω κ στα δίνω μασημένα, αλλά ακόμη κ μασημένα εσύ δεν μπορείς να τα καταπιείς!!!:lol:Μόνο στο χρόνο ερχομού της δραχμής έπεσα έξω, αλλά αυτό ήταν ''classified'':lol::lol:

 

Καλά λοιπόν, αγνοήστε το zavi κ σας έρχεται........

 

Όσο για τα ΤΕΙ, αυτό που θα έπρεπε να γίνει σε μια κατεύθυνση με κέρδος για όλους, είναι η εξίσωση των δικαιωμάτων, κ καλά κάναν avgoust στη ''διαβούλευση'' κ έθιξαν περισσότερο αυτό το θέμα γιατί είναι για το καλό όλων μας.Αν θέλετε το πιστεύετε.......

 

P.S:ο zavi ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ να το παίζει εξυπνάκιας!!!:lol:

P.S.2:η αλήθεια είναι ότι μέσα σε ένα χρόνο έχουμε φάει τέτοιο skullfuck που έχουμε αρχίσει να ζαλιζόμαστε.......το παράκαναν!!Νταξ, θα τη βρούμε την άκρη, είμαστε πιό έξυπνοι από τους μηχανισμούς του ''Κράτους''.Εκτός κ αν στις επόμενες εκλογές υπάρχουν ακόμη βλήματα που θα ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ!!!:lol:Αλλά τα polls αυτό λένε, δυστυχώς.......βέβαια είναι ακόμα νωρίς, όταν θα κοντεύουμε, θα σας ενημερώσω......;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο εργατης έχει κατώτατο μεροκάματο και ο μηχανικός όχι?

Δεν αυξάνεται το κόστος της εργασίας? Δεν θα παρέμβει το ΔΝΤ?

 

ο υπάλληλος εχει κατώτατο προστατευόμενο μισθο ?

ΝΑΙ

Το τεε θα έχει?

ΝΑΙ

Ο μηχανικός θα έχει?

ΟΧΙ

 

Πηγαίνεται να ψηφίζεται σπιρτζή και πασοκ στις εκλογές και θα φατε πολλά ΟΧΙ ακόμη.

 

 

Και επειδή τα παλικάρια από τα τει, κατεε κλπ μας εχουν πρήξει από την εμμονή τους να γίνουν μηχανικοί και την ερηστικότητά τους εδώ μέσα, ας πάνε και στα πολυτεχνεία κανα δυο χρονάκια -όπως πολλοί συναδελφοί τους- και ας γίνουν μηχανικοί. ευκολο είναι.

Οταν περασαν σε αυτές τις σχολές δεν τους είπε κανείς πως θα γίνουν κατι διαφορετικό από τεχνολόγοι - εργοδηγοί (που τόσο πολύ έλειπαν από τα έργα τα τελευταί χρόνια και οι εταιρείες έπαιρναν ρώσσους, πολωνούς και ρουμάνους).

Τι κανουν τώρα σαν γεροντοκόρες σαν το φιλο παραπάνω που περιμένει από το 92 να γίνει μηχανικός στα χαρτιά λες και εαν τον κάνουν ****** η φοράδα στο αλώνι -μετά συγχωρησεως δηλαδή μα μια ζωή ολόκληρη να περιμένεις τους πολιτικούς!!

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

 

Link to comment
Share on other sites

Zavi μήπως είσαι ο Πάγκλαλος?

Λαγός στην κούρσα εξαγγελιών της κυβέρνησης.

 

(Απόδειξη: Δεν έχει φωτό στο avatar επειδη δε χωράει...)

:) :) :)

 

+1 στην κάρτα του πολίτη.

Αναρωτιέμαι εάν θα υποχρεούνται και οι βουλευτές να εκδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.