Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος από εσάς που έχει υπαχθεί στο πρόγραμμα και παράλληλα διαθέτει και εργοληπτικό πτυχίο;

Γιατί στο πληροφοριακό έντυπο του προγράμματος αναφέρει τα εξής:

"Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών"

 

Εμένα, με αφορμή αυτήν την υποσημείωση, ενώ ΔΕΝ είχα ποτέ εργοληπτικό πτυχίο και φυσικά δεν είμαι σε μητρώο εργοληπτών, αλλά εκ παραδρομής είχε βάλει ο λογιστής ένα ΚΑΔ "κατασκευή δρόμων, λιμένων,αεροδρομίων κλπ.", αρνούνται να μου καταβάλουν την τελευταία δόση και θα συντάξουν λέει απορριπτική απόφαση που θα λέει ότι κακώς έγινα αποδεκτός από την αρχή και θα μου ζητάνε τα λεφτά πίσω...

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα δικαιολογητικά που τους υπέβαλα από την αρχή για την ένταξή μου στο πρόγραμμα. Είναι τα ίδια δικαιολογητικά με τα οποία έγινα δεκτός και στην έναρξη του προγράμματος και στην Α΄δόση. Τώρα που ήταν για τη Β' δόση, η υπάλληλος εκεί του ΟΑΕΔ μου έδειξε αυτήν την παράγραφο και λέει κακώς έγινες δεκτός κλπ. Μα της λέω, δεν είμαι γραμμένος σε μητρώο εργοληπτών - επέμενε αυτή επικαλούμενη το ΚΑΔ...

Με λίγα λόγια, μου λένε ότι είμαι εργολάβος και με απορρίπτουν εκ των υστέρων, και μπορεί να μου ζητήσουν και αναδρομικά με τόκο την επιχορήγηση, ενώ ΔΕΝ είμαι - ούτε κατα διάνοια.

Η πλάκα είναι ότι και στη βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας του τσμεδε που έχει στα δικαιολογητικά της, γράφει ότι δεν είμαι στο μητρώο εργοληπτών...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο απολα τα δικαιολογητικα???

Μονο το εντυπο της εναρξης μπορει να το αναγραφει...(δεν θυμαμαι αν γραφει τα ΚΑΔ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο έντυπο της έναρξης τα γράφει...Και πήγα και στην εφορία και έσβησα και το άχρηστο ΚΑΔ, αλλά δε δέχονταν αναδρομική διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/12 πήρα και την οριστική έγκριση αλλά πρέπει τώρα να πάω να καταθέσω ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα, να κόψω τιμολόγιο και να τους δώσω αριθμό λογαριασμού. Υπήρχε κανένας που έωσε αριθμό λογαριασμού σε τράπεζα εκτός από ΕΤΕ? Γιατί μου είπαν ότι θα καθυστερήσουν λόγω του συστήματος ΔΙΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έδωσα αριθμό λογαρισμού από την αγροτική και μου είπαν ότι η μόνη διαφορά είναι ότι θα καθυστερίσουν τα χρήματα 2 με 3 μέρες όχι παραπάνω. Ας ελπίσουμε οτι θα είναι αλήθεια. Την άλλη εβδομάδα περιμένω να τα βάλουν. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπήρχε στο φάκελο.

 

www.docman.gr/Download/4203.aspx

 

^^ Το αρχικό ΦΕΚ πάντως, που είναι ο νόμος του κράτους και με βάση το οποίο συμφώνησα να ενταχθώ, δεν αναφέρει πουθενά αυτήν τη μπαρούφα δήθεν περι εξαίρεσης εργολάβων - που δεν είμαι κιόλας.

 

ait.oaed.gr/files/πληροφοριακο%20επιστημονες%202009.doc

 

Και τι πάει να πει "Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος" ; Αυτό ποιος το καθορίζει; Ο ΟΑΕΔ δηλαδή είναι υπεράνω του νόμου και ερμηνεύει αυθαίρετα και αναθεωρεί, χωρίς καν να μου κοινοποιήσει τη μεταβολή και έστω να με καλέσει να αποδείξω αν συντρέχει λόγος εξαίρεσής μου; Και μάλιστα με αναφορά σε στοιχεία που έχουν οι ίδιοι θεωρήσει και αποδεχτεί με την έγκρισή μου 2 φορές; Αποφασίζουν και διατάζουν εκεί πέρα;

 

Άσε που πρέπει ο δημόσιος οργανισμός να αποδείξει το λόγο για τον οποίο με απορρίπτει. Με είδαν γραμμένο στο ΜΕΚ ή ΜΕΕΠ; Έχει το ΙΚΑ ΑΜΟΕ στο όνομά μου; Είδαν στα βιβλία μου τιμολόγιο κατασκευής; Θα τρελαθούμε σε αυτήν τη χώρα...όλοι σάπιοι...

Link to comment
Share on other sites

ait.oaed.gr/files/πληροφοριακο%20επιστημονες%202009.doc

 

 

Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος όπως π.χ. μηχανικοί οι οποίοι ως δευτερεύουσα δραστηριότητα δηλώνουν Εργολάβοι, Υπεργολάβοι Οικοδομικών εργασιών

 

-----

Occultist μα το λεει και στο παράδειγμα

και σε προηγούμενες επιδοτήσεις το διευκρίνιζε

--------------

κατ' εμέ αν σε απορρίψουν κάνε ένσταση και πες

προς διευκόλυνση δική σου

αλλά και επειδή η υπηρεσια δεν σε ενημέρωσε εγκαίρως

και επειδή αδύνατεις να επιστρέψεις το ποσό που είναι τόσο κρίσιμο για τη βιωσιμότητα της επιχείρησής σου

και επειδή ειναι ένας κωδικός που δεν χρησιμοποίησες ποτέ

και επειδή άνοιξες βιβίλα με αφορμη την επιδότηση

και επειδή ως μηχανικός δεν έχεις τις παροχές όλων των υπολοίπων κάδων όταν είσαι άνεργος

θα μπορούσε η υπηρεσία να δεκτεί έστω και εκ των υστέρων τη διαγραφή του κωδικού

 

διότι ουσιαστικά απλά είχες τον κωδικό αλλά δεν ασκούσες ποτε τησυγκεκριμένη δραστηριότητα

και οι καιροί ειναι δύσκολοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.