Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Εξαρταται απο τους ιδιοκτητες . Θελουν οι θεσεις σταθμευσης στο υπογειο να εχουν χιλιοστα ή οχι ; Αν θελουν τοτε το εμφανιζεις στον πινακα χιλιοστων με τα αντιστοιχα χιλιοστα (συνηθως η καθε θεση σταθμευσης εχει ποσοστο 1/1000 με μεγιστο 5/1000) . Αν δεν θελουν να εχουν χιλιοστα οι θεσεις σταθμευσης και ειναι πολλοι οι ιδιοκτητες της οικοδομης (ή και οι μελλοντικοι ιδιοκτητες π,.χ. τεκνα των τωρινων ιδιοκτητων ) τοτε θα σου προτεινα να τα δειξεις σαν προσαρτηματα σε καποια απο τα διαμερισματα σου , υστερα απο συνεννοηση μαζι τους και με το συμβολαιογραφο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποιός γνωρίζει να μου πει για το ποιος μηχανικός υπολογίζει τους ψήφους σε έναν πίνακα διαπανών και ψήφων; Και γιατί και αυτό (αν έχει αυτόνομη θέρμανση αερίου) πρέπει να το κάνει ο αρχιτέκτονας; Και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Εγω τουλαχιστον δεν εχω βρει νομοθεσια για το πω βγαινουν αυτα. Μοιραζω λοιπον ποσοστα και ψηφους οπως θελω. Απλα χρησιμοποιω τη λογικη μου και αισθημα δικαιου.

 

Πχ αν εχω δυο διαμερισματα με ποσοστο συνιδιοκτησιας 50% εκαστο , το λογικο θα ειναι να εχουν απο 5 ψηφους το καθενα σε συνολο 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Έχει ανοίξει ένα θέμα στο γραφείο μου με τους συνάδελφους μηχανικούς για τα ποσοστά. Συγκεκριμένα αφορά το αν ένας ιδιοκτήτης μπορεί, αν το επιθυμεί, να δώσει μεγαλύτερο ποσοστό οικοπέδου από αυτό που προκύπτει από τα εμβαδά, σε ένα π.χ. κατάστημα.

Παράδειγμα 5όροφη οικοδομή με κατάστημα, όλοι οι όροφοι ίδια τετραγωνικά. 'Ενα κατάστημα και οροφοδιαμερίσματα. Ας πούμε οτι έχουμε οικόπεδο 500μ2. Αναλογικά κάθε ιδιοκτησία θα έχει από 100μ2 στο οικόπεδο. Αν θεωρήσω ότι ιδιοκτήτης είναι ένας σε όλο το κτίριο, κατά τη σύσταση δε μπορεί να δώσει άλλα ποσοστά στο οικόπεδο? π.χ. Κατάστημα 150μ2, λοιποί όροφοι 350μ2.

Ποιός το απαγορεύει ή ποιος το επιτρέπει?

Ποιά η γνώμη σας? Αν κάποιος ξέρει και νόμο θα το εκτιμούσα δεόντος.

Άποψή μου είναι ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να δώσει ότι ποσοστό θέλει.

 

Επίσης μπορώ σε οικόπεδο με 2 κάθετες 50% έκαστη να δώσω κατά τη σύσταση το 70% της δόμησης στη μια κάθετη και το 30% στην άλλη? Τα ποσοστά είναι τυχαία. Συμβολαιογράφος μου έχει πει ναι. Άλλος συμβολαιογράφος μου έχει πει όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που έκανα μια κάθετη έδωσα διαφορετικά ποσοστά δόμησης από της αναλογίας στο οικόπεδο.

Φαντάζομαι πως και σε οριζόντια θα μπορείς να το κάνεις, αφού στην πραγματικότητα εκτός των τετραγωνικών παίζει ρόλο και η αξία της κάθε ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποστηρίζω ότι ο εκάστοτε ιδιοκτήτης μπορεί να δώσει ότι ποσοστά θέλει, όπως θέλει. Δική του η ιδιοκτησία , όπως θέλει τη μοιράζει. Ας προσέχουν οι επόμενοι τι αγοράζουν.

 

Δεν γνωρίζω νομοθεσία που να το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.