Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω θέμα δημιουργίας πίνακα αναλογισμού κι έχω πήξει λίγο...

Μια ερώτηση:

Γνωρίζετε τι Παροχής υπηρεσιών πρέπει να κόψω;; Έχει σχέση με την αντικειμενική αξία του ακινήτου;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς πίνακα αναλογισμού σε ιδιώτη για συμβόλαια εγώ δεν έκοψα καμια παροχή υπηρεσιών, απλώς έβαλα μια ενδεικτική τιμή (κατα την γνώμη μου :)....)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και εγω.. Ενας πελατης αγορασε το 1979 ενα διαμερισμα 2ου σε πολυκατοικια (απο την κατασκευη).. Απο την αρχη το διαμερισμα χωριστηκε στα δυο, αλλα ποτε δεν εγινε αλλαγη του καταστατικου της πολυκατοικιας.. Ωστοσο απο την αρχη λειτουργουσαν σαν ανεξαρτητα (με δικια τους ΔΕΗ κλπ) καθως και κοινοχρηστα (με τη χρηση ατυπου πινακα).. Τωρα ο ανθρωπος θελει να πουλησει το ενα απο τα δυο με αποτελεσμα να χρειαζεται να γεινει τροποποιηση και να μοιραστουν και επισημα πια χιλιοστα, ψηφοι κλπ..

 

Επισης να αναφερω οτι στα σχεδια φαινεται ως ενα αλλα υπαρχει τροπος να βεβαιωθει οτι η παρουσα κατασταση ειναι ως εχει απο κατασκευης της οικοδομης.. Για αδεια, εως αδυνατο καθως εχουν γινει αλλαγες σε οψεις, υδραυλικα κλπ κλπ οποτε ανοιγει μεγαλη ιστορια..

 

Ο συμβολαιογραφος με την βεβαιωση οτι πριν το 82 ηταν ετσι δεχεται να κανει συμβολαια. Το καταστατικο επιτρεπει τετοια πραξη..

 

Αν τα παραπανω εγιναν κατανοητα ρωταω: Στον πινακα χιλιωστων θα αναφερεται μονο η "μοιρασια" της αυτης ιδιοκτησιας απο μια σε δυο, ή ολη η πολυκατοικια??? Και αυτο γιατι

1) Πινακας ολης της πολυκατοικιας απ'ορι εχω καταλαβει δεν υπαρχει επισημως τουλαχιστον

2) Αντιστοιχες αλλαγες υπαρχουν και σε αλλους οροφους..

3) Σε περιπτωση δημιουργιας πινακα για ολη την πολυκατοικια ειναι αλλη η αμοιβη (απο τη στιγμη που πρεπει να γινουν και αποτυπωσης των αλλαγων) και δεν ξερω αν οι υπολοιποι ιδιοκτητες ειναι διατεθημενοι να μπουν σε αυτη τη διαδικασια..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πίνακα αναλογισμού σε ιδιώτη για συμβόλαια εγώ δεν έκοψα καμια παροχή υπηρεσιών, απλώς έβαλα μια ενδεικτική τιμή (κατα την γνώμη μου :)....)

 

Αυτό ακριβώς εννοώ συνάδελφε!

Άκουσα σε γενικές συζητήσεις οτι απαιτείται "παροχής υπηρεσιών" στο 0,2% της αντικειμενικής και τρελάθηκα! Μάλιστα μου αυτός που το ανέφερε επέμεν οτι αφορά σε όλα τα συμβόλαια ανεξαιρέτως, δηλ οτιδήποτε αφορά στην εφορία!

 

Μιλάμε για ακίνητο άνω των 500Κ € ...

 

Με τον πίνακα έχω πήξει λίγο...Χρησιμοποιώ το λογισμικό της runet και ίσως καλύτερα να είχα έναν πίνακα xls...

Link to comment
Share on other sites

pk10gr μια επόχή έπεσε στα χέρια μου ένα συμβόλαιο με αντίστοιχο πρόβλημα σε καταστήμα που είχε διαχωριστεί

η συμβολαιογράφος έκανε 'ενα συμβόλαιο με τίτλο "τροποποίηση του υπ'αριθμον ταδε συμβοαλιαου κλπ" και το περιέγραφε ως μονομερής τροποποίηση των χιλιοστών χωρίς να ανακατέψει τους γειτονες

απλά χώρισαν τα χιλιοστά κλπ του συγκεκριμένου καταστήματος

 

τον πίνακα δεν τον είδα

αλλά το συμβόλαιο περιέγραφε μόνο το συγκεκριμένο

 

επίσης δε βρίσκω για ποιό λόγο δε μπορείς να βγάλεις την άδεια

ως αποτύπωση βάζεις τα σχέδια της αδειας, ως πρόταση τη σημερινή κατάσταση και θέλει και 2 φωτογραφίες για την όψη

και στις φωτογραφίες δείχνουν και λίγη ανοχή

 

έτσι τα διαμερίσματα θα είναι "καθαρά'

φυσικά η διαδικασία είναι σαφώς πιο ακριβή από την απλή σύσταση και χρονοβόρα

αλλά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ο αγοραστής αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω.. Ασφαλως και το προτεινα στον ιδιοκτητη, αλλα επειδη ειναι σε πολεοδομια που δεν γνωριζω, δεν επεμεινα και εγω πολυ καθως δεν ξερω αν και ποσο ανεκτικοι θα ειναι.. Αυτη η αναγκη ισως να προκυψει εν καιρο..

Link to comment
Share on other sites

.. Αυτη η αναγκη ισως να προκυψει εν καιρο..

στάνταρ, οτι θα προκύψει θα προκύψει

πάντα τέτοιες καταστάσεις τις βρισκεις μπροστά σου

 

απλά τώρα θα ήταν πιο απλά τα πράγματα που ο ιδιοκτητης είναι ένας

διαφορετικά άντε να συννενοηθούν και να κάνουν τις μοιρασιές

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ συνάδελφε!

Άκουσα σε γενικές συζητήσεις οτι απαιτείται "παροχής υπηρεσιών" στο 0,2% της αντικειμενικής και τρελάθηκα! Μάλιστα μου αυτός που το ανέφερε επέμεν οτι αφορά σε όλα τα συμβόλαια ανεξαιρέτως, δηλ οτιδήποτε αφορά στην εφορία!

 

Μιλάμε για ακίνητο άνω των 500Κ € ...

 

Με τον πίνακα έχω πήξει λίγο...Χρησιμοποιώ το λογισμικό της runet και ίσως καλύτερα να είχα έναν πίνακα xls...

 

Καλημέρα... αν ψάξεις στα downloads θα βρείς υπόδειγμα (πολύ καλό) που μπορείς να το δημιουργήσεις σε excel

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.