Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

σωστό.

 

ΝΑ θέσω και ένα άλλο ερώτημα.

 

Σε 3όροφο υπάρχει οριζόντιος σύσταση.

 

Κάνω προσθήκη στην pilotis διαμερίσματος.

 

Προφανώς αλλάζει ο πίνακας των χιλιοστών και προστίθεται το νέο διαμέρισμα. Το εύκολο θα ήταν να μοιράσω βάσει της υπάρχουσας αναλογίας χιλιοστών το νέο ακίνητο στους υπάρχοντες συνιδιοκτήτες.

 

Οι πελάτες μου βέβαια θέλουν να πάνε τα χιλιοστά του νέου διαμερίσματος μόνο σε έναν εξ' αυτών. Αυτό νομίζω πως γίνεται αλλά τι συμβαίνει ?

 

Συντάσσεται ο πίνακας και μετά ο καθένας μεταβιβάζει με συμβ. πράξη τα χιλιοστά που του αντιστοιχούν από το νέο διαμέρισμα στον επιθυμητό συνιδιοκτήτη ? Με τη δημιουργούμενη θέση στάθμευσης τι γίνεται ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Theo, γίνεται τροποποίηση της σύστασης στην οποία οι συνιδιοκτήτες μοιράζουν τα ποσοστά τους όπως θέλουν. Έχω δει συμβόλαιο στο οποίο ο σύζυγος έκανε δωρεά κάποιων χιλιοστών στη σύζυγο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα λέμε είναι προσωπικές απόψεις. Σε αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε συμβουλεύτηκα εκτός από το συμβολαιογράφο που θα έκανε τα συμβόλαια, και δεύτερο συμβολαιογράφο και έμπειρο δικηγόρο. Ο καθένας είχε διαφορετική άποψη. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να δοθεί το ποσοστό συνιδιοκτησίας βάσει της αξίας και ότι δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να καθορίσει αυτός τα ποσοστά (επρόκειτο για μεταβίβαση περιουσίας στα παιδιά του). Ο δικηγόρος μου είπε ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με την ιδιοκτησία του.

Πάντως, αν μπορεί όντως ο ιδιοκτήτης να μοιράσει τα ποσοστά συνιδιοκτησίας όπως αυτός θέλει δεν βλέπω την ανάγκη μεσολάβησης του μηχανικού στην όλη υπόθεση.

Νομοθεσία για το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει;;;

Είναι ζήτημα παράδοσης, συνήθειας και κοινής πρακτικής;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα νόμο που λέει ότι τα ιδανικά μερίδια κατανέμονται βάσει συμφωνίας των ιδιοκτητών. Αν δεν υπάρχει σύσταση το δικαστήριο "μοιράζει" βάσει της αξίας. Δεν τον έχω μπροστά μου τώρα. Μόλις το έχω θα σας παραπέμψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το θέμα του συντελεστή 0,3 που επιβαρύνεται το ισόγειο μιας οικοδομής με βατό δώμα όπως αναφέρει ο 1296/1977.

 

Ποιος το πληρώνει οταν δεν υπάρχει καμία ιδιοκτησία στο ισόγειο??

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ο 1296/77 ?

 

edit: Είναι ΦΕΚ και όχι νόμος :)

Το παρακάτω λες.

Αριθ. 29089/77 (ΦΕΚ 1296 Β/18-12-77) : Περί συμπληρώσεως κανονισμού πολυωρόφων κτιρίων για τη λειτουργία Κ. Θερμάνσεως και ανελκυστήρων. Δ.Σ. 87/15.11.1977.

 

Και η ερώτησή σου είναι το ποσοστό 0,30 του ισογείου στην κατανάλωση ρεύματος του ανελκυστήρα ποιος θα το πληρώσει?

 

Εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει καν να υπάρχει αυτός ο συντελεστής.

Στο παράδειγμα που έχει το ΦΕΚ για τον Γ' όροφο θα είναι όπως παρακάτω.

 

Παράδειγμα:

Έστω πενταώροφη πολ/κία με βατό δώμα που στον τρίτο όροφο της έχει 4 διαμερίσματα εμβαδου 30 τ.μ. 40 τ.μ. 50 τ.μ. και 80 τ.μ. και η συνολική δαπάνη λειτουργίας του ανελκυστήρος ανέρχεται σε 1260 δρχ.

 

α. Αθροισμα συντελεστών 5φης πολυκατοικίας βάσει του σχετικού πίνακα.

 

1ος όροφος 1,00

2ος όροφος 1,10

3ος όροφος 1,20

4ος όροφος 1,30

5ος όροφος 1,40

--------------------

ΣΥΝΟΛΟ......6,00

β. Δαπάνη κάθε ορόφου

 

1ος όροφος 1,00/6,00Χ1.260=210 δρχ.

2ος όροφος 1,10/6,00Χ1.260=231 δρχ.

3ος όροφος 1,20/6,00Χ1.260=252 δρχ.

4ος όροφος 1,30/6,00Χ1.260=273 δρχ.

5ος όροφος 1,40/6,00Χ1.260=294 δρχ.

---------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ.............................1.260

γ. Επιμερισμός δαπάνης μεταξύ διαμερισμάτων 3ου ορόφου - Συνολικό εμβαδό των 4 διαμερισμάτων του ορόφου Α-30 τ.μ. , Β=40 τ.μ., Γ=50 τ.μ., Δ=80 τ.μ., δηλ. σύνολον 200 τ.μ. - Δαπάνη ορόφου προς κατανομή 240 δρχ.

 

Α διαμ. (των 30 τ.μ.) 30/200 Χ 252 = 37,80 δρχ.

Β διαμ. (των 40 τ.μ.) 40/200 Χ 252 = 50,40 δρχ.

Γ διαμ. (των 50 τ.μ.) 50/200 Χ 252 = 63,00 δρχ.

Δ διαμ. (των 80 τ.μ.) 80/200 Χ 252 = 100,80 δρχ.

--------------------------------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ..........................................252,00

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ο 1296/77 ?

 

Καλησπέρα συνάδελφε και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

 

Ο 1296/77 είναι μια οδηγία του ΟΕΚ σχετικά με την κατανομή δαπανών λειτουργίας και συντήρησης των ανελκυστήρων σε πολυόροφα κτίρια. Δίνει εν ολίγης εναν μπούσουλα για το πως κατανέμονται οι προαναφερθήσες δαπάνες σε κάθε όροφο με τη χρήση συντελεστών :πχ

0 στο ισόγειο-χωρίς βατό δώμα-

0.3 στο ισόγειο-με βατό δώμα-

1.0 στον πρώτο όροφο

1.1 στον δεύτερο όροφο

κ.ο.κ

 

Το συγκεκριμένο ερώτημα που θέτω έχει συζητηθεί σε προηγούμενες δημοσιεύσεις στο thread αυτό και μάλιστα έτσι μπόρεσα και κατάλαβα κι εγώ κάποια πράγματα σχετικά με το τρόπο που κατανέμονται οι δαπάνες του ανελκυστήρα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

Σε τετραόροφη οικοδομή του 1987 το δώμα είναι βατό άρα με βάση τον 1296/77 στο ισόγειο βάζουμε συντελεστή 0,3 αλλά αφού στο ισόγειο δεν υπάρχει ιδιοκτησία ποιος από τους ιδιοκτήτες των ορόφων επιβαρύνεται με το ποσό που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

erling έχεις δίκιο...είναι ΦΕΚ...sorry! :oops:

 

Επίσης κι εγώ θεωρώ οτι ο συντελεστής αυτός είναι Μαμακία αλλά έλα που σου λένε οι ιδιοκτήτες (και ειδικά του 4ου ορόφου) ότι αφού το δώμα είναι βατό όλο και κάποιος θα παίρνει το lift για να ανεβαίνει στην ταράτσα να καπνίσει, να κάνει μπανιστήρι :lol:, να δει τη θέα, να να να...,οπότε με τη δική τους λογική κάποιες διαδρομές του lift γίνονται και ασκοπα αρα πρέπει κι αυτό να συνυπολογιστεί στην κατανομή της δαπάνης.

 

Και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι ο συντελεστής αυτός είχε παλιά μια αλλή λογική...το πλυσταριό ακόμα και μέχρι το 1980 συνηθιζόταν σε οικοδομές με βατό δώμα...μήπως γι'αυτό έμπαινε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι η εξής:

 

Καταρχήν όπως αναφέρθηκε προηγουμένως δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός. Θεωρητικά μπορείς να βάλεις και νούμερα εντελώς τυχαία. Απο τη στιγμή που υπογράφονται τα συμβόλαια σύστασης ιδιοκτησίας σημαίνει οτι όλοι αποδέχονται αυτά τα χιλιοστά και απο εκεί και πέρα δε γίνεται καμία αλλαγή παρά μόνο συμβολαιογραφικά.

Άρα το θέμα είναι να "μαντέψεις" κάποια νούμερα όσο πιο δίκαια μπορείς.

 

Για το θέμα των χιλιοστών ανελκυστήρα η πιο επιστημονική μέθοδος είναι αυτή του συναδέλφου του μηχανολόγου με το αντίστοιχο εξελάκι απο το Χάρη. Όμως και οι συντελεστές του ΟΕΚ είναι καλοί προσεγγιστικά, υπολογίζονται ευκολότερα και είναι χρήσιμοι όταν η σύσταση γίνεται πριν χτιστεί η οικοδομή και δεν ξέρεις τα χαρακτηριστικά του ανελκυστήρα που θα μπει τελικά.

 

Για το θέμα της αναλογίας επί του οικοπέδου εφαρμόζεται η εξής πρακτική:

Καταρχήν μοιράζεις το εμβαδό των κοινοχρήστων σε όλα τα διαμερίσματα με βάση το εμβαδό τους (μερικοί χρησιμοποιούν σαν βάση τον όγκο για μεγαλύτερη ακρίβεια).

Το εμβαδό των διαμερισμάτων υπολογίζεται χωρίς εξώστες και Ημιυπαίθριους. Επίσης το εμβαδό των κλιμακοστασίων υπολογίζεται μαζί με τα τμήματα που τυχόν αφαιρούνται απο τον Σ.Δ.

Δίνεις σε κάθε θέση στάθμευσης και κάθε αποθήκη απο 1 ή 2 χιλιοστά και τα υπόλοιπα τα μοιράζεις στα διαμερίσματα με βάση το μικτό εμβαδό τους (ή όγκο).

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Θέλω να φτιάξω έναν πίνακα χιλιοστών για μία πενταόροφη πολυκατοικία επί pilotis με τυπικά οροφοδιαμερίσματα (δηλ και τα πέντε διαμερίσματα έχουν το ίδιο εμβαδόν-όγκο). Έχω βρει παλαιότερους πίνακες και προσπαθώ να βρώ με ποιον τρόπο κατανέμονται τα χιλιοστά. Εκεί που δεν μπορώ να βγάλω άκρη, είναι στα ποσοστά στις δαπάνες κοινοχρήστων/000 αλλά κυρίως στο ποσοστό συμμετοχής στις δαπάνες ανελκυστήρα/000. Καταλαβαίνω ότι τα διαμερίσματα στους πιο ψηλούς ορόφους πρέπει να έχουν μεγαλύτερο ποσοστο στις δαπάνες και κυρίως στον ανελκυστήρα, γιατί αυτά τον χρησιμοποιούν πιο πολυ.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τύπος που βγαίνουν αυτά τα ποσοστά?Έψαξα στην αναζήτηση άλλα δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.