Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Σε μια οικοδομή, έχω 10 διαμερίσματα και στο υπόγειο 11 αποθήκες.

Στις αποθήκες δίνω χιλιοστά στο οικόπεδο.

Αν ήταν 10 και οι αποθήκες (όπως συμβαίνει συνήθως) δεν θα έδινα χιλιοστά κοινοχρήστων στις αποθήκες. Αλλά επειδή κάποια αποθήκη θα μείνει τελικά στον κατασκευαστή για να μπορέσει να πουλήσει θέση στάθμευσης, αυτή η αποθήκη δεν πρέπει να έχει χιλιοστά κοινοχρήστων?

Ευχαριστώ.

 

gio, στις θέσεις στάθμευσης γιατί δίνεις ποσοστό επί των κοινοχρήστων και ποσοστό στο οικόπεδο? Είναι κλειστές μήπως?

Επίσης, αν κάποιος κάνει αναγωγή του μικτού όγκου σε μικτό εμβαδό, τότε θα έχεις ποσοστό κοινοχρήστων 40%, το οποίο είναι αρκετά μεγάλο.

Ετσι όπως το έχεις κάνει βέβαια, δεν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποθήκη που είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία (όχι παρακολούθημα διαμερίσματος), έχει χιλιοστά κοινοχρήστων.

 

Για τον πίνακα με τις θέσεις στάθμευσης· ναι είναι κλειστές (γι' αυτό έχουν χιλιοστά).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της άποψης είμαι και εγώ. Ευχαριστώ chilon

 

edit.

Αλλά το πρόβλημά μου είναι αν θα πρέπει να δώσω χιλιοστά κοινοχρήστων ανάλογα με το εμβαδό (όπως δηλαδή οι κατοικίες) ή συμβολικά ένα ποσοστό (10 χιλιοστά ας πούμε) όπως δίνουμε 1 χιλιοστό ποσοστό συνιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δώσω χιλιοστά κοινοχρήστων ανάλογα με το εμβαδό (όπως δηλαδή οι κατοικίες) ή συμβολικά ένα ποσοστό

Να δώσεις ένα μικρό ποσοστό και όχι αυτό που προκύπτει αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έδωσα χιλιοστά ανάλογα με την αξία τους, κατά πολύ μειωμένη από την αξία των διαμερισμάτων.

 

Στο συνημμένο είναι ο τελικός πίνακας που έκανα.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε σύσταση κατακόρυφης ιδιοκτησίας κατά πόσον είναι σωστό και νόμιμο να δώσεις χιλιοστά επί του οικοπέδου για το υπόγειο? Το είδα σήμερα σε κάποια σύσταση και μου προξένησε εντύπωση. Μιλάμε για 113 περίπου χιλιοστά και όχι 1 ή 2 που αναφέρονται παραπάνω. Πρόκειται για αποθήκες.

 

Και γενικότερα για τα υπόγεια είτε αφορά αποθήκες είτε χώρους πάρκινγκ είναι νόμιμο να δίνεις ξεχωριστά χιλιοστά? Με αυτό τον τρόπο δεν τα θεωρείς ξεχωριστές ιδιοκτησίες οπότε μπορείς να τα μισθώσεις ή να τα μεταβιβάσεις ανεξάρτητα?

Δείξτε επιείκεια, πρόκειται για νέο μηχανικό :D

 

Υ.Γ. Στο γραφείο που δουλεύω δεν έχει τύχει ποτέ να δώσουμε χιλιοστά επί του οικοπέδου για το υπόγειο :-o

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

 

Προσπαθώ να συντάξω έναν πίνακα χιλιοστών για μία οικοδομή και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όσον αφορά τον ανελκυστήρα. Στην οικοδομή υπάρχει υπόγειο με δύο χώρους κύριας χρήσης(γκαρσονιέρες). Τι συντελεστή πρέπει να πάρω για τα κοινόχρηστα του ανελκυστήρα?

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οι γκαρσονιέρες δεν έχουν χρεωθεί στο Σ.Δ., αλλά οι ιδιοκτήτες θέλουν να χρεωθούν στα χιλιοστά για να είναι πιο δίκαιος ο καταμερισμός των κοινοχρήστων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.