Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Και εγώ έτσι ξέρω, αλλά πήγα στον Δήμο για βεβαίωση προς την ΔΕΗ και μου ζήτησε τα μ² των Κ/Χ, γιατί "άλλοι μηχανικοί έτσι κάνουν". Βέβαια η απάντηση ήταν πως "ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνουν άλλοι μηχανικοί". Τελικά της είπα προφορικά τα μ² των κοινοχρήστων και τέλειωσα.

Αλλά με έτρωγε και για αυτό ρώτησα.

Thanks Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

Στην προσπάθειά μου να κάνω τον πίνακα κατανομής ιδιοκτησιών σε παλαιά(>40ετών)διώροφη κατοικία, για τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο δόμησης αλλά λόγω κάλυψης και περιορισμού ύψους δε μπορεί να δομήσει. Στον πίνακα κατανομής ιδιοκτητών που πρέπει να φτιάξω αυτό θα πρέπει να αναφερθεί(εμβαδόν μελλοντικού κτίσματος και όγκος μελλοντικού κτίσματος)? Η διώροφη οικία δεν εχει κεντρική θέρμανση, αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

eseraidis

 

Εννοείται ότι στο δικαίωμα υψούν θα πρέπει να δώσεις χιλιοστά.

 

Τα χιλιοστά δεν του δίνουν δικαίωμα να οικοδομήσει,αν δεν του το επιτρέπει ο ΓΟΚ,παρόλα αυτά είναι ένα εμπράγματο δικαίωμα το δικαίωμα υψούν,άσχετα με τη δυνατότητα υλοποίησής του.Π.χ. αν έχεις ένα μη οικοδομήσιμο γήπεδο,δεν σημαίνει ότι δεν έχεις δικαιώματα ιδιοκτησίας σε αυτό.

 

Σε περίπτωση επαναφοράς του μέτρου του ΜΣΔ,το δικαίωμα αυτό μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο οικόπεδο.

 

Η σύσταση Ο.Ι. είναι περισσότερο θέμα αστικού κώδικα και λιγότερο ΓΟΚ.

 

Αυτά

 

Παρακαλώ τους mods για φήμη,γιατί πρέπει να πιάσω τον AlexisPap!!:lol:Με έχει υπερφαλαγγίσει με μόνο 4 μήνες συμμετοχή!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ zavi για την άμεση απάντηση και θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα με μία ακόμη ερώτηση. Η σύσταση Ο.Ι. γίνεται για δύο αδέρφια, ο ένας παίρνει το ισόγειο και ο άλλος τον όροφο. Τα υπόλοιπα τετραγωνικά δόμησης τα δίνω 50-50 ή κατόπιν συνεννόησης με πελάτες-συμβολαιογράφο? Και τον υπολογισμό του μελλοντικού όγκου τον κάνω με αυθαίρετο ύψος(π.χ. 3.0μ., μιας και το ισόγειο είναι 2.30μ. και ο όροφος 2.90μ.)? Μάλλον δύο ήταν οι ερωτήσεις μου τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα τετραγωνικά δόμησης τα δίνω 50-50 ή κατόπιν συνεννόησης με πελάτες-συμβολαιογράφο? Και τον υπολογισμό του μελλοντικού όγκου τον κάνω με αυθαίρετο ύψος

 

Όχι

 

Δίνεις ένα δικαίωμα υψούν,κ από κει κ πέρα δεν σε ενδιαφέρει πώς χωρίζεται.

 

Δεν υπάρχει μελλοντικός όγκος,βάζεις παύλα.Διάβασε τις γενικές οδηγίες που δίνω σε άλλη σελίδα,μιας κ οι mods έκριναν ότι δεν πρέπει να μπουν σε υπόμνημα,είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι με αυτό.Μην ξεχάσεις τα κοινόχρηστα μελλοντικά τετραγωνικά,κάπου το αναφέρω.....

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Από ότι διάβασα γενικά, κάθε περίπτωση εμφανίζεται και διαφορετική.

Ας πω και γω την δική μου μήπως και υπάρξει φως στο τούνελ.

Σε οικόπεδο έχει αναγερθεί αυτοτελής κατοικία που έχει εκμεταλλευθεί σχεδόν κατά το 1/2 τον ΣΔ και η οποία αποτελείται από υπόγειο (= διαμέρισμα που φαίνεται σαν αποθήκη και που θα γίνει ρύθμιση, λεβητοστάσιο που δεν υπάρχει στη κάτοψη της αδείας και αποθήκη που φαίνεται στην κάτοψη) - ισόγειο και όροφος. Επίσης υπάρχουν και 2 θέσεις στάθμευσης στον περιβάλλοντα χώρο με συμβολαιογραφική πράξη.

Ο ιδιοκτήτης λοιπόν θέλει να "μοιράσει" τα παραπάνω ως εξής:

1. Τον υπόγειο όροφο που κρατάει αυτός, ως μία ιδιοκτησία.

2. Ισόγειο και όροφος πάει στο ένα παιδί, ως μία ιδιοκτησία.

3. Υπόλοιπο δόμησης του οικοπέδου (σχεδόν άλλη μία τέτοια αυτοτελής κατοικία) πάει στο άλλο παιδί, ως μία ιδιοκτησία.

4. Οι υπάρχουσες θέσεις στάθμευσης στην υπάρχουσα ιδιοκτησία του ισογείου και ορόφου.

 

Δεν έχω ξανα-ασχοληθεί με κάτι τέτοιο οπότε πάσα βοήθεια για την κατάρτιση πίνακα αναλογισμού ..........ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ !!!.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θες τα εξης:

1) μια σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας για να χωριστούν τμήματα αποκλειστικής χρήσης στο οικόπεδο και να μπορέσει το ένα τμήμα να το πάρει αυτός που θα πάρει το υπόλοιπο δόμησης.

2) μια σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας για να χωριστούν οι όροφοι της υπάρχουσας κατοικίας και να μοιραστούν στους υπόλοιπους.

Για να φτιάξεις τον πίνακα πρέπει να έχεις όλα τα εμβαδά των ορόφων αλλά και των τμημάτων του οικοπέδου και να δώσεις χιλιοστά για κάθε συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

 

Δίνεις ένα δικαίωμα υψούν,κ από κει κ πέρα δεν σε ενδιαφέρει πώς χωρίζεται.

 

Το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει το πως χωρίζεται, τι κάνεις;

Ο ιδιοκτήτης θέλει τον μελλοντικό όροφο των 200τμ, να τον μοιράσει στα παιδιά του 120-80 τμ. στην Ο.Ι.

Εγώ λέω να μοιράσω λοιπόν, απλώς τον μελλοντικό όροφο, αλλά ο συμβολαιογράφος ζήτησε κατόψεις (έστω και πρόχειρες είπε!) πως θα χωριστεί αυτός ο μελλοντικός όροφος!

Καθένας ζητάει ότι γουστάρει (και να ψάξω για άλλον) ή έχει δίκιο;

 

και δε ξεχνώ...Κοινόχρηστα μελλοντικά τετραγωνικά!

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης θέλει τον μελλοντικό όροφο των 200τμ, να τον μοιράσει στα παιδιά του 120-80 τμ. στην Ο.Ι.

Εγώ λέω να μοιράσω λοιπόν, απλώς τον μελλοντικό όροφο, αλλά ο συμβολαιογράφος ζήτησε κατόψεις (έστω και πρόχειρες είπε!) πως θα χωριστεί αυτός ο μελλοντικός όροφος!

 

Η περίπτωση του δικαιώματος υψούν:

 

από τη στιγμή που το δικαίωμα υψούν είναι ένα εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο ΧΩΡΙΣ υλική υπόσταση,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ,παρά μόνο με εξ'΄αδιαιρέτου συνιδιοκτησία μπορεί να ανήκει σε παραπάνω από ένα πρόσωπα.Ισχύει όμως ειδική μνεία στο συμβόλαιο,όπου αναφέρεται στο κατά πόσο ποσοστό είναι συνιδιοκτήτης ο καθένας σε αυτό,καθώς και το πώς πρόκειται να χωριστεί στην τροποποίηση σύστασης,εάν κ εφόσον ολοκληρωθούν οι προσθήκες κατασκευαστικά (κατόπιν οικοδομικής άδειας εννοείται......)

 

Τέλος,ο συμβ/φος έχει δίκιο να ζητάει κατόψεις μελλοντικών ορόφων,έστω κ σαν προβλέψεις,διότι αυτές δεν είναι δεσμευτικές για το μηχανικό στη μελλοντική έκδοση της Ο.Α.Το ίδιο ισχύει κ για τον πίνακα κατανομής χιλιοστών.ΔΕΝ είναι δεσμευτικός για το μηχανικό,όσον αφορά το δικαίωμα υψούν.

 

Κ όπως έχω ξαναπεί,ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.