Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

καλησπερα σας,ειναι η πρωτη μου δημοσιευση,δεν ειμαι συναδελφος σας,δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο,ελπιζω οχι.

απλα αντιμετωπιζω καποιο προβλημα και ελπιζω σε μια απαντηση σας αν ειναι δυνατο.

αγορασα ενα σπιτι,σε πολυκατοικια 35ετιας,ισογειο-με ανεξαρτητη εισοδο,το οποιο οριζεται σαν αποθηκη στα συμβολαια(αν εχει καποια σημασια αυτο).

ανακαλυψα πως τα χιλιοστα που αναλογουν στο διαμερισμα μου,ειναι αναλογικα πολυ περισσοτερα απο οτι στους υπολοιπους,ενδεικτικα,πληρωνω πιο πολλα για ανελκυστηρα,συντηρηση,δεη κοιν. κλπ απο ολα τα διαμερισματα π.χ. του πρωτου και δευτερου οροφου που εκτος του οτι ειναι μεσα στην πολυκατοικια,ειναι σε υψηλοτερο οροφο απο εμενα,καποιοι εχουν και πιο μεγαλο σπιτι απο μενα!

η διαφορα ειναι εξωφθαλμη.

ειδα καποιο σχετικο φεκ που προτεινατε για τον υπολογισμο μεταξυ αλλων και των ισογειων,εγω ομως που ειμαι ανεξαρτητος?

 

το ερωτημα μου ειναι:τα ανεξαρτητα ισογεια υπολογογιζονται οπως και τα εντος της πολ/κιας ισογεια?

 

αν υπολογιζεται διαφορετικα,υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια?

 

υπαρχει καποιος τροπος,να ξαναυπολογιστουν τα χιλιοστα,οπως πρεπει,βαση καποιου νομου η της λογικης τελοσπαντων?

 

με συγχωρειτε για το μεγεθος της δημοσιευσης,αλλα εχει προκυψει μια τεραστια δαπανη (ετσι αρχισα να ασχολουμαι),και εχω χασει τον υπνο μου,γιατι οι δοσεις...δεν περιμενουν

προκαταβολικα σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ Vagelisda

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Οι κοινόχρηστες δαπάνες μιας οικοδομής όπως θα διάβασες κατανέμονται ανάλογα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του εδάφους. Το ποσοστό αυτό καθορίζεται και υπολογίζεται κανονικά ανάλογα με την αξία του ακινήτου και όχι ανάλογα με την επιφάνεια του Διαμερίσματος. Δηλ. κανονικά ένα διαμέρισμα του 1ου Ορόφου 100 τ.μ. πρέπει να έχει ποσοστό λιγότερο ενός διαμερίσματος 100 τ.μ. στον έκτο ή στο ρετιρέ αφού η αξία του είναι μικρότερη. Συνήθως όμως βάζουμε το ίδιο ποσοστό σε ίδια διαμερίσματα που είναι λάθος. Για το Υπόγειο ή Ημιυπόγειο που έχει μετατραπεί σε κατοικία συνήθως μπαίνει ένα ποσοστό με αυθαίρετη εκτίμηση ενώ θα έπρεπε κανονικά να ακολουθεί την αξία του. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα στην πράξη από τους περισσότερους μηχανικούς.

Σχετικά με το ερώτημά σου: κοινόχρηστο μέρος της οικοδομής είναι και το δώμα (ταράτσα) στο οποίο έχουν πρόσβαση όλοι οι ιδιοκτήτες (και του Ισογείου) εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Κανονισμό της Οικοδομής. Έτσι και τα Ισόγεια για να κάνουν χρήση του Δώματος θα χρησιμοποιήσουν ανελκυστήρα και θα επωμισθούν γι αυτό το ποσοστό που τους αναλογεί. (Η Νομοθεσία υπάρχει στο Forum)

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον διαχειριστή της Οικοδομής να του πεις ότι αφού το Διαμέρισμά σου έχει ανεξάρτητη είσοδο δεν κάνεις χρήση των κοινοχρήστων και με συναίνεση των υπολοίπων να σε απαλλάξει. Διαφορετικά δυστυχώς πρέπει να επωμισθείς τα κοινόχρηστα σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... αν ψάξεις στα downloads θα βρείς υπόδειγμα (πολύ καλό) που μπορείς να το δημιουργήσεις σε excel

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

ισογειο-με ανεξαρτητη εισοδο,το οποιο οριζεται σαν αποθηκη στα συμβολαια (αν εχει καποια σημασια αυτο).

έχει πολλή μεγαλη σημασία

κανονικά αυτό που έχεις είναι αποθήκη και όχι διαμέρισμα άρα πρόκειται για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης

και είσαι ευάλωτος

οπότε θα σε συμβούλευα να μην αρχισεις φασαρίες αν δεν αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.

δεν προσπαθω να απαλλαγω απο τα εξοδα ασανσερ δεη κλπ.

θελω απλα να πληρωνω αυτο που κανονικα μου αναλογει,δεν ειναι δυνατον εγω που ειμαι εξω απο την πολυκατοικια να πληρωνω πιο πολλα απο τους αλλους!δεν εχω μπροστα μου τωρα τα ποσοστα,ειναι εξωφρενικα,ειναι για παραδειγμα σαν να πληρωνει το εσωτερικο ισογειο 20 ευρω σε ενα συγκεκριμενο μηνα,ο πρωτος 30,ο δευτερος σαραντα,ο τριτος 50-60 και εγω 55!!!ειναι βεβαιο οτι ειχαν μαγειρευτει καποια στιγμη κατα τη συσταση του κανονισμου(καποτε).

πληρωνω κοντα ιδια κοινοχρηστα με διαμερισματα του 4ου οροφου.

οσο για το οτι ειμαι "ευαλωτος το γνωριζω,αλλα εκτος του οτι θα γινει μετατροπη απο αποθηκη σε σπιτι,ειναι τοσα τα λεφτα που δινω κα8ε μηνα,που δικαιολογουν την αναστατωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Η απορία μου είναι η εξής: Οι θέσεις στάθμευσης στην pilotis (ανοιχτές) παίρνουν χιλιοστά? (προφανώς όχι...) Αναγράφεται ο όγκος τους στην αντίστοιχη στήλη ή θεωρείται πως δεν έχουν όγκο αφού δεν είναι κλειστοί χώροι?

Ευχαριστώ εκτων προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους.

Η απορία μου είναι η εξής: Οι θέσεις στάθμευσης στην pilotis (ανοιχτές) παίρνουν χιλιοστά? (προφανώς όχι...) Αναγράφεται ο όγκος τους στην αντίστοιχη στήλη ή θεωρείται πως δεν έχουν όγκο αφού δεν είναι κλειστοί χώροι?

Ευχαριστώ εκτων προτέρων

Αφου είναι ανοιχτοι χώροι τότε θεωρούνται ως κοινοχρηστοι χώροι=> άρα το βάζεις στους κοινοχρηστους χώρους κατα την αποψή μου

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος,να ξαναυπολογιστουν τα χιλιοστα,οπως πρεπει,βαση καποιου νομου η της λογικης τελοσπαντων?[/u]

 

Ναι,υπάρχει,υπό προυποθέσεις.

 

Τροποποίηση της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.Χρειάζεται:

 

1.Συνέναιση ΟΛΩΝ των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

2.Νέο πίνακα κατανομής χιλιοστών από μηχανικό.

3.Διόρθωση συμβολαίων ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ της πολυκατοικίας.

4.Διόρθωση των ιδιοκτησιών στην Εφορεία.

5.Διόρθωση Κτηματολογίου.

6.Προυπόθεση είναι το συμβόλαιο της σύστασης να μην απαγορεύει την τροποποίησή της.Αν την απαγορεύει,τότε,ακόμα κ χωρίς να το ξέρεις,με την αγορά αυτής της ιδιοκτησίας του,ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ότι δεν πρόκειται ποτέ να αξιώσεις κάτι....

7.Ξέχασα κάτι?

 

ΑΝ λοιπόν κάτσεις κάτω να κάνεις πράξεις πόσο χρόνο κ χρήμα θέλουν ΟΛΑ αυτά που αναφέρω,δες κ πόσα θα κερδίσεις ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ,κ αποφασίζεις.

 

Καλή τύχη!!!!:lol::lol:

 

Αν καταφέρεις να τροποποιήσεις σύσταση,σε παρακαλώ να ενημερώσεις,καθώς θα είσαι περίπτωση μία στο τρισεκατομμύριο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Έχω και εγώ ένα ερώτημα περί της σύνταξης του πίνακα χιλιοστών σε πολυκατοικία.

Έχω κάνει αρκετούς πίνακες που ο όροφος έχει ένα ή περισσότερα διαμερίσματα αλλά είναι η πρώτη φορά που πρέπει να κάνω πίνακα χιλιοστών σε πολυκατοικία που τα διαμερίσματα εκτείνονται σε περισσότερους του ενός ορόφους. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, ο πίνακας εξακολουθεί να συντάσσεται ανά όροφο και απλά ορίζω σε ποιο διαμέρισμα ανήκει ο κάθε χώρος ή κάνω πλέον τον πίνακα ανά διαμέρισμα αγνοώντας το όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πάνω στο ερώτημα σου.

τα διαμερίσματα αυτά που επεκτείνονται σε 2 ορόφους επικοινωνούνε μεταξύ τους με εσωτερικό κλιμακοστάσιο?

Επισης έχουν μία κεντρική είσοδο ή 2 εισόδους σε κάθε όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.