Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Σε κάθε στήλη του πίνακα αναγράφεται η συνολική τιμή για το διαμέρισμα (π.χ 156 χιλιοστά), αλλά και οι επιμέρους τιμές για το τμήμα του διαμερίσματος σε κάθε όροφο. Δηλαδή, το "κελί" της τιμής έχει την εξής ("διαιρεμένη" - ας πούμε) μορφή:

 

|---|--- |

|56 |

|---|129|

|73 |

|---|---|

(Παρακαλώ να μην γελάτε με το σχήμα.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που καθυστερώ να απαντήσω αλλά έμπλεξα.

giannist η μετακίνηση εντός των διαμερισμάτων γίνεται από εσωτερικές σκάλες και τα διαμερίσματα έχουν μια είσοδο στον κάτω όροφο του κάθε ενός.

Chilon αυτό που λές έχει μια λογική αλλά θα προκαλέσει έναν ιδιαίτερα μπερδεμένο πίνακα γιατί στις γραμμές θα έχω μεν την ανάλυση του ορόφου αλλά και την συνολική που θα επαναλαμβάνεται πιο κάτω ξανά (στον δεύτερο όροφο του διαμερίσματος) οπότε δεν βλέπω την συμβολαιογράφο ιδιαίτερα χαρούμενη με τέτοια διάταξη του πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως μπορώ να υπολογίσω την αναλόγια κοινοχρήστων σε μια πολυκατοικία;

 

Παρακαλώ μη γράφεται με κεφαλαία τον τίτλο του μηνύματός σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πιο πανω εδω : http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=791&page=7

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος!

Ευχαριστώ, ilias

 

 

[05-11-2009, 15:40]

 

 

Στο ισογειο εχω 1.κλιμακοστασιο, 2.ανελκυστηρα, 3.μηχανοστασιο ανελκυστηρα, 4.αποθηκη γενικη.

στους οροφους εχω μονο οροφοδιαμερισματα και 1.κλιμακοστασιο, 2.ανελκυστηρα.

 

α.ποιοι οι κυριοι χωροι και ποιοι η βοηθητικοι;

β.ποια και πως υπολογιζεται η αναλόγια κοινοχρήστων (ογκος αναλ. κ.χ. & αναλογ. μ2 οικοπεδου);

γ.τα ποσοστα συνιδικτησιας οικοπεδου πανε μονο στα διαμερισματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γ.τα ποσοστα συνιδικτησιας οικοπεδου πανε μονο στα διαμερισματα;

 

Γενικά:τα χιλιοστά τα παίρνουν οι χώροι που πληρούν ΚΑΙ τις εξής 5 προυποθέσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ:

1.Ξεχωριστή

2.Διαιρετή

3.Διακεκριμένη

4.Ανεξάρτητη

5.Οριζόντια

 

Ιδιοκτησία

 

Οπότε για την ερώτησή σου:ΝΑΙ,μόνο στα διαμερίσματα που πληρούν τις πιό πάνω 5 προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα παραπανω εκανα ενα παραδειγμα που ειναι και το θέμα μου.

Τα κοκκινα ειναι οι υπολογισμοι.

Δεν ξερω αν ειναι σωστο.

Εχω καποιες αποριες.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη που ανέφερες στην #96 δημοσίευσή σου, δεν φαίνεται στον πίνακα.

Έχεις χρησιμοποιήσει συντελεστή βάρους 1,25 για τον β' όροφο, 1,50 για τον γ'.

Για τον ανελκυστήρα έχει χρησιμοποιηθεί συντελεστής 1,50 για τον β' και 2,00 για τον γ'.

 

Βάσει αυτών των παραδοχών τα αναλογούντα τετραγωνικά, οι ψήφοι, τα ποσοστά ανελκυστήρα και κοινοχρήστων είναι σωστά.

Οι δαπάνες θέρμανσης κατανέμονται σύμφωνα με την μελέτη θέρμανσης (ή με την μελέτη κατανομής δαπανών).

 

Τα διαμερίσματα έχουν ίσες επιφάνειες και ίσα ύψη ορόφων. Επομένως τους αναλογεί ίσος όγκος κοινοχρήστων.

Η ορθή κατανομή των χιλιοστών γίνεται με βάση τον συνολικό όγκο διαμερίσματος και όχι τις επιφάνειες.

Στην περίπτωσή σου το αποτέλεσμα είναι σωστό για τους λόγους που μόλις προανέφερα.

 

Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

I) Καλόν είναι να αναφέρεται δίπλα από τον αριθμό της κάθε στήλης, ο τρόπος που προκύπτει από τις προηγούμενες (π.χ. {8}={5}x{3}).

ΙΙ) Να αντικαταστήσεις την στήλη του συνολικού όγκου, με στήλη συνολικού όγκου διαμερίσματος όπου θα αναγράφονται (μόνο) οι συνολικοί όγκοι των χώρων που έχουν χιλιοστά.

III) Για τον υπολογισμό των ποσοστών συνιδιοκτησίας, να χρησιμοποιείς τον συνολικό όγκο διαμερίσματος.

IV) Ο συντελεστής 1,25 είναι -κατά την γνώμη μου- λίγο μεγάλος.

V) Η τιμή 1,50 (αν και συχνά χρησιμοποιούμενη) είναι το "άνω όριο" του "εύρους" των τιμών του συντελεστή για τις δαπάνες του ανελκυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ βάζω μικτά και καθαρά, αλλά από που προκύπτει πως πρέπει να μπαίνουν τα μικτά?

Τα ποσοστά Κ/Χ υπολογίζονται με βάση των συνολικό όγκο του χώρου, όπως έχει κατανεμηθεί ο συνολικός όγκος των Κ/Χ στους επιμέρους καθαρούς όγκους.

Τα ποσοστά Ανελκυστήρων με βάση τον όροφο.

Τα ποσοστά θέρμανσης με βάση την κατανομή δαπανών

Τα ποσοστά του οικοπέδου με βάση το καθαρό ή μικτό (ποσοστιαία είναι το ίδιο πράγμα)

 

Άρα γιατί να υπάρχει το μικτό εμβαδό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.