Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Όσον αφορά στις δαπάνες λειτουργίας θεωρώ είναι ξεκάθαρο οτι δεν έχει συμμετοχή το ισόγειο κατάστημα, ιδίως εφόσον αναγράφεται και στον πίκανα. Το ερώτημα είναι τι ισχύει για το κόστος τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απόφαση διαφοροποιεί τις δαπάνες λειτουργίας ανελκυστήρα στις οποίες το κατάστημα δεν έχει συμμετοχή και φυσικά δεν οφείλει να πληρώνει, πλην όμως λόγω του ποσοστού κοινόχρηστων δαπανών έχει συμμετοχή σε κάθε αντικατάσταση ή εγκατάσταση ή επισκευή κοινόχρηστης εγκατάστασης.

Θεωρώ λοιπόν ότι οφείλει να συμμετέχει στην κατασκευή οποιασδήποτε κοινόχρηστης εγκατάστασης όπως αυτή του ανελκυστήρα. 

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε...

1) Ισόγειο (περίπτωση βατού δώματος), Συντελεστής 0,30
Ισόγειο (περίπτωση μη βατού δώματος), Συντελεστής 0,00

 

 

το προανεφερα....

το θεμα θα κριθει στην συγχρηση του δωματος απο το   μαγαζι

και αν εχει κλειδια εισοδου...της οικοδομης..

 

υγ

κατα την συνηθη πρακτικη στα  εργολαβικα ή   στα συμβολαια ή στον κανονισμο της οικοδομης

υπαρχουν σχετικες ρητρες απαλλαγης...

 

αν δεν λενε τπτ τα συμβολαια...δυσκολα θα αναζητησουν...μεριδιο απο   το καταστημα...

[γνωμη μου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες συντήρησης και λειτουργίας του ανελκυστήρα δεν αφορούν το κατάστημα αφού στον πίνακα του έχουν βάλει μηδέν δαπάνες στην αντίστοιχη στήλη.

Για την επισκευή και αντικατάσταση ή αρχική εγκατάσταση όμως έχω τη γνώμη ότι ο ιδιοκτήτης του καταστήματος υποχρεούται να πληρώσει την αναλογία του σύμφωνα με το ποσοστό του για τις κοινόχρηστες δαπάνες.

Πάνω σε αυτό υπάρχει μια μικρή αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

 

"Τοποθέτηση ανελκυστήρα σε παλιά οικοδομή: Η απόφαση της πλειοψηφίας των συνιδιοκτητών για
την τοποθέτηση του ανελκυστήρα που θα εξυπηρετεί μόνο τα διαμερίσματα της οικοδομής
αποτελεί ειδική συμφωνία για την εγκατάσταση αντικειμένου μερικής αναγκαστικής
συγκυριότητας-η σχετική δαπάνη θα κατανεμηθεί μεταξύ των μελών της μερικότερης αυτής
κοινωνίας (των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων) και όχι όλων των συνιδιοκτητών, στους οποίους
συμπεριλαμβάνονται και οι ιδιοκτήτες των καταστημάτων."

 

περισσοτερα  εδω

 

 

προσθηκη ασσανσερ.docx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα εχω την εξής απορία. σε μια πολυκατοικία τετραόροφη η ποια ανήκει σε μία οικογενεια (αντρας γναίκα απο 50 % ) η ήδη υπάρχουσα συσταση Ο.Ι έχει κάποιες αλλάγες με την πργματικότητα (λίγο διαφορετικά τα εμβαδά τους). υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση με αποτέλεσμα να αλλάζουν οι επιφάνειες των γραφείων. τα χιλιοστά της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορούν να τροποποιηθουν?

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια αδεια με κατοψεις που δειχνουν

α' οροφος 50/50/50

β'οροφος 50/60/40 κλπ

 

εχεις μια συσταση που δειχνει   τί???

 

και πώς εχουν γινει στην πραγματικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

anvar

Τα ποσοστά ιδιοκτησίας (χιλιοστά επί γηπέδου) και ψήφου μπορούν να αλλάξουν ανεξάρτητα αν άλλαξαν ή μη οι επιφάνειες από τα διαμερίσματα.

Αρκεί να το ψηφίσουν το 100% (νομίζω το 100% κι όχι απλή ή αυξημένη πλειοψηφία) των συνιδιοκτητών όλων των χιλιοστών.

Άρα πρέπει οι άντρας και η γυναίκα που έχουν το 50% των ψήφων να πείσουν και τους υπόλοιπους που κατέχουν το υπόλοιπο 50%.

 

Το ότι μεγάλωσε το διαμέρισμα τους δεν τους δίνει περισσότερα δικαιώματα ψήφων.

 

Ενδεχόμενο όμως επιχείρημα για να πειστούν και οι υπόλοιποι είναι να ανεβεί η αναλογία των χιλιοστών που έχουν επί του οικοπέδου και των κοινόχρηστων εξόδων και να μη ανέβει το ποσοστό επί των χιλιοστών των ψήφων που έχουν.

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι το ίδιο τα μεν και τα δε παρ ότι είναι σύνηθες στους πίνακες να είναι το ίδιο. (ας με διορθώσει ο Δημήτρης αν το έχω καταλάβει λάθος αυτό)

 

Σίγουρα όμως μπορούν να κατανέμουν εκ νέου διαφορετικά τα χιλιοστά συμμετοχής εξόδων κοινοχρήστων.

 

Όλα αυτά όμως πάντα εάν και εφόσον το υπογράψουν όλοι και γίνει διόρθωση της σύστασης με νέο πίνακα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

η οικοδομή ανηκει σαυτους τους δυο δεν υπάρχει άλλος οπότε υπάρχει η συγκατάθεση..αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν αν π.χ στον α όροφο έχω 2 γραφεία με χιλιοστά (150+100) , μπορούν να γίνουν 160+90 (γιατί έχουν αλλάξει οι επιφάνειες) ? δεν ξέεω για πιο λόγο αλλά ο αρχικό πίνακας αναλογιών αναφέρει επιφάνειες που δεν ταιρίαζουν ούτε με την άδεια ούτε με την πραγματικότητα. εχω μία κατάσταση που άλλα ναφέρει στην άδεια άλλα είναι στην πραγματικότητα και αλλα στον πίνακα αναλογιών...

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια αδεια με κατοψεις που δειχνουν

α' οροφος 50/50/50

β'οροφος 50/60/40 κλπ

 

εχεις μια συσταση που δειχνει   τί???

 

και πώς εχουν γινει στην πραγματικοτητα?

 

 

η οικοδομή ανηκει σαυτους τους δυο δεν υπάρχει άλλος οπότε υπάρχει η συγκατάθεση..αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν αν π.χ στον α όροφο έχω 2 γραφεία με χιλιοστά (150+100) , μπορούν να γίνουν 160+90 (γιατί έχουν αλλάξει οι επιφάνειες) ? δεν ξέεω για πιο λόγο αλλά ο αρχικό πίνακας αναλογιών αναφέρει επιφάνειες που δεν ταιρίαζουν ούτε με την άδεια ούτε με την πραγματικότητα. εχω μία κατάσταση που άλλα ναφέρει στην άδεια άλλα είναι στην πραγματικότητα και αλλα στον πίνακα αναλογιών...

 

εχουν γινει συγκεκριμενες ερωτησεις

 

εσυ απαντας  χωρις να απαντησεις

 

επομενως δεν υπαρχει απαντηση

 

 

υγ

προφανως εχει απολυτο δικηο ο διδονις που σου λεει

τα χιλιοστα δεν  σε απασχολουν....συνηθως αντιστοιχουν στα τμ.  ..πιο σωστα ειναι να αντιλογιζονται  αναλογα με την αξια....

αλλα η "απολυτη ακριβεια"  δεν αποτελει και την πανακεια....

 

Ας αφησεις τα χιλιοστα ησυχα και ας ασχοληθεις με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.