Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Του χαρίζανε γαίδαρο τον κοιτούσε και στα δόντια....

Σε ποιά εποχή του χαρίζουνε τον γάϊδαρο:

 

Το θέμα είναι πότε θα κάνει κάποιος απόσβεση της μισής έστω επένδυσης του με αυτή την οικονομική συγκυρία.

Το θέμα είναι πότε θα κάνει απόσβεση του ΦΠΑ με αυτό τον ρυθμό των εργασιών που υπάρχουν και θα φθίνουν συνεχώς.

Το θέμα είναι πότε και αν θα πάρει την άλλη μισή επένδυση (επιδότηση) από το Υπερχρεωμένο και Αναξιόπιστο Ελληνικό πρωτεκτωράτο. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως πάρουνε όσοι υλοποιήσουν το ΕΣΠΑ, ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου για το 2014.... Δηλαδή δώσουν ΖΕΣΤΟ χρήμα ΤΩΡΑ +ζεστό καυτό ΦΠΑ και πάρουν ΥΠΟΣΧΕΣΙΟΧΑΡΤΑ για 3 χρόνια μετά!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πότε θα κάνει απόσβεση του ΦΠΑ με αυτό τον ρυθμό των εργασιών που υπάρχουν και θα φθίνουν συνεχώς.

Το θέμα είναι πότε και αν θα πάρει την άλλη μισή επένδυση (επιδότηση) από το Υπερχρεωμένο και Αναξιόπιστο Ελληνικό πρωτεκτωράτο. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως πάρουνε όσοι υλοποιήσουν το ΕΣΠΑ, ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου για το 2014.... Δηλαδή δώσουν ΖΕΣΤΟ χρήμα ΤΩΡΑ +ζεστό καυτό ΦΠΑ και πάρουν ΥΠΟΣΧΕΣΙΟΧΑΡΤΑ για 3 χρόνια μετά!

 

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους,αλλά εγώ περίμενα ένα τέτοιο πρόγραμμα από το 2008 για να αγοράσω εξοπλισμό.

 

Ούτε υπερτιμολόγηση έχω κάνει,μάλιστα φρόντισα να το εξαντλήσω διότι είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ επιδότηση που θα πάρουν ελεύθεροι επαγγελματίες Έλληνες.

 

Από το 2013 ,όχι μόνο θα πρέπει να σώσουμε τη δική μας χώρα,αλλά θα είμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να συνεισφέρουμε στη στήριξη των Ρουμάνων κ των Βούλγαρων.

 

Οπότε,όποιος προλάβει πρόλαβε.LAST CHANCE YOU GUYS.........Ούτε ΟΑΕΔ υπάρχει για εμάς,ούτε Κράτος.Μόνο αυτό το προγραμματάκι.Φροντίστε να πάρετε κάτι χρήσιμο..........

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση...

 

Αν έχω ενα τιμολόγιο 1000Ε και το εξοφλήσω με πιστωτική κάρτα εφάπαξ, πειράζει αν γράφει ως τρόπος εξόφλησης "επί πιστώσει" και μου δώσουν μία βεβαίωση από το κατάστημα ότι έχει εξοφληθεί μετρητοίς?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις και βεβαίωση από την τράπεζα ότι έχεις εξωφλήσει την πιστωτική.

 

Κοίταξε πόσο είναι το επιτόξιο για ανάληψη με την κάρτα, και αν σε συμφέρει κάνε ανάληψη μετρητά και πλήρωσε το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Όσον αφορά τα στοιχεία απασχολούμενου προσωπικού,απαιτείται αντίγραφο του εντύπου Ε7 για τη διαχειριστική χρήση 2008.

 

Όποιος δεν απασχολεί προσωπικό και ουδέποτε απασχόλησε,ΤΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση:

 

Όσον αφορά τα στοιχεία απασχολούμενου προσωπικού,απαιτείται αντίγραφο του εντύπου Ε7 για τη διαχειριστική χρήση 2008.

 

Όποιος δεν απασχολεί προσωπικό και ουδέποτε απασχόλησε,ΤΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ?

 

Εφόσον δεν έχεις καταθέσει Ε7 για το 2008 δεν μπορει να έχεις και αντίγραφο αυτού. Οπότε τίποτα...

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είχα δηλώση στη αρχική πρόταση software αξίας 2.000Ε. Τελικά το αγοράζω από άλλον προμηθευτή στα 1.400Ε. Λέτε να έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

@zavi

+1000 man

 

Κι εγώ έτσι το βλέπω.

 

Για το Ε7 μπορείς εναλλακτικά να πάρεις βεβαίωση από το ΙΚΑ (κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με το ΟΑΕΔ ).Πρόσφατα σφραγισα νέο μπλοκ αποδείξεων όπου κ εκεί ζητείται τέτοια βεβαιωση,αλλά έκανε τη δουλειά μου με υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

@zavi

 

Λογιστής μου έχει πει ότι κάνεις δήλωση του Ν. 105 (νομίζω τώρα το λένε Ν 1886), δηλώνοντας ότι δεν απασχολείς προσωπικό.

 

Αυτό θεωρητικά, γιατί στην πράξη έχω πάει τέτοια δήλωση και με έστειλαν στο ΙΚΑ για βεβαίωση.

 

Οπότε, για να αποφύγεις μπερδέματα, πήγαινε κατευθείαν ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

@cv98019 και dratsiox:

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

 

Είχα απορία μήπως χρειάζεται κανένα χαρτί από την Εφορεία που να βεβαιώνει ότι δεν κατατέθηκε τέτοια δήλωση.Στη δική μου Εφορεία έχουν βαρέσει διάλυση.........

 

Όλες τις υπόλοιπες χαρτούρες τις έχω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.