Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις για νομιμοποίηση αυθαιρέτου


pavloselef

Recommended Posts

Εξαίρεση από κατεδάφιση και νομιμοποίηση, για αμφότερες τις περιπτώσεις που ανέφερες.

Δες και την διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει, εάν είναι υποχρέωση της πολεοδομίας να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη η τον μηχανικό της οικοδομής για τυχόν καταγγελία αυθεαιρετου η' για το πότε θα γίνει αυτοψία επί του ακίνητου.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 years later...

Συναδελφοι γνωριζετε εαν καποιος πελατης αρνειται να μπει στην ρυθμιση, μια επι πλεον αυθαιρεσια της ιδιοκτησίας του, εχουμε το δικαιωμα βασει της νομοθεσιας να ζητησουμε υπ. δήλωση που να το αναφερει ...καπου το ειχε παρει το ματι μου....

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Στα πρώτα χρόνια ίσως ορισμένοι ακολουθούσαν αυτήν την τακτική. Τώρα που έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να κάνει αυτο το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Psycko

Εχεις την υποχρεωση να ενημερωσεις τον πελατη, οτι αν θελησει βεβαιωση Μηχανικου, βεβαιωση για συνδεση με ταδικτυα, δεν θα του δωσεις. Αν καταλαβα καλα, σου λεει εχω 5 αυθαιρεσιες αλλα επιλεγω νσ φτιαξω τισ 3, 3 εχει να κανεις, για τις οποιες θα αμοιφθεις τη βεβαιωση προσεξε και προειφοποιησε τον για τους κινδυνους,

Link to comment
Share on other sites

Αρετη, πρεπει να καλεσεις Μηχανικο, να του δωσεις σχεδια και σου μετρησει το σκινητο για να το βρει. Δεν υπαρχει στανταρ τιμη, εξαρταται απο τα τετραγωνικα μετρα, την τιμη ζωνης της περιοχης και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι γνωριζετε εαν καποιος πελατης αρνειται να μπει στην ρυθμιση, μια επι πλεον αυθαιρεσια της ιδιοκτησίας του, εχουμε το δικαιωμα βασει της νομοθεσιας να ζητησουμε υπ. δήλωση που να το αναφερει ...καπου το ειχε παρει το ματι μου....

Νομίζω ότι καλύπτεσαι από την ΥΔ ιδιοκτήτη που απαριθμεί τις ρυθμιζόμενες αυθαιρεσίες και μόνο αυτές...

Από εκεί και πέρα δεν δίνεις βεβαίωση μεταβίβασης...

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείτε οτι αποτυπώνεις όλες τις αυθαιρεσίες στα σχέδια.

Εννοω και αυτη(-ες) που δεν θελει.

Link to comment
Share on other sites

Και τις αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση...

Και τις δείχνεις και με το φωτογραφικό υλικό που θ' ανεβάσεις στη δήλωση....

Και ενημερώνεις τον πελάτη ότι, ηλεκτρονική ταυτότητα δεν θα μπορεί ν' αποκτήσει στο μέλλον.....

 

Κι αν τα κάνεις όλα αυτά και βεβαίως για όλα αυτά ενημερώσεις πρωτίστως και τον πελάτη σου, τότε θα υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, ή θα πάει αλλού για να του τα κάνουν (θα επιλέξει δηλαδή άλλον μηχανικό) ή αν συνεχίσεις τη συγκεκριμένη δήλωση - δουλειά θ' αποδείξεις το αυτονόητο. Δηλαδή, η θα τα συμπεριλάβεις όλα στη δήλωση (άρα κατάλαβε και φέρετε έξυπνα) ή είναι "....άστα να πάνε" (για να μην το γράψω αλλιώς). Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να έχεις φροντίσει να εξασφαλίσεις την όποια αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.