Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Επανέρχομαι δριμύτερος λοιπόν :D

 

Στο συνημμένο θα βρείτε ένα αρχείο zip το οποίο περιέχει αρχείο drawing (για Autocad 2007 ή νεώτερο).

 

Ανοίγοντας το σχέδιο , θα σας ζητηθεί να ενεργοποιήσετε τις μακροεντολές.

 

Με το συνδυασμό πλήκτρων Alt-F8 και κάνοντας "κλίκ" στο "Run" , θα υπολογιστούν τα εμβαδά των κλειστών Polylines στα επίπεδα του σχεδίου που ξεκινούν με Shapes_.

 

http://img23.imageshack.us/img23/3272/picclosed1.jpg

 

Πιστεύω να φανεί χρήσιμο.

EmbadoKleistwnPlines.zip

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν υπολογιστή Apple Imac για επαγγελματική χρήση, αλλά διαπίστωσα ότι το Autocad δεν είναι συμβατό με το λειτουργικό σύστημα της apple! Ψάψνοντας στο google βρήκα κάποιο πρόγραμμα που ανοίγει το autocad μεσω περιβάλλοντος windows στον imac, αλλα δεν γνωρίζω αν λειτουργεί σωστά.

Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το θέμα αυτο θα ήθελα να με ενημερώσει.:)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

για να τρέξεις προγράμματα .exe σε ένα mac os λειτουργικό σύστημα ο μόνος τρόπος που θα το καταφέρεις είναι μέσω windows.

δλδ θα πρέπει να εγκαταστήσεις στον σκληρό σου τα windows και να τα τρέχεις είτε μέσω virtual machine!δλδ το πρόγραμμα vmware.δλδ ενώ θα είσαι στα mac os θα τρέχεις παράλληλα όταν θές τα windows!θα είναι σε ένα παράθυρο!θα τα ανοίγεις όπως ανοίγεις το κάθε πρόγραμμα!επιπλέον όταν κάνεις restart μπορείς να μπαίνεις και στα windows!

 

λειτουργεί πολύ σωστά το όλο σύστημα!;)

 

αυτά τα ολίγα!ποιον imac θα πάρεις?πόσες inches???

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον θα πάρω αυτόν εδώ http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-One-Desktop/Apple-Desktop-Apple-iMac-MC413GR-A-MC413GR-A.htm

 

Ειναι με 21.5'' οθόνη, θεωρώ ότι η 27'' παραείναι μεγάλη! Εσυ έχεις Mac??

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :P

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

AutoCAD MEP

 

Υπάρχει κάποιο video tutorial ή βιβλίο που να έχετε δει/διαβάσει και να το κρίνετε καλό;

Βρήκα μόνο ένα video tutorial στο ιντερνετ και ένα βιβλίο σε γνωστό αμερικάνικο ιντερνετικό πολυκατάστημα. Δεν υπάρχουν άλλα;

 

Το πρόγραμμα το θέλω για να σχεδιάσω γραμμές σωληνώσεων σε μεγάλη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέλεις για σωληνώσεις μόνο? 2d ή 3d ?

Υπάρχει και το Autocad PLANT 3d. Είναι πιο ελαφρύ και πιο εύκολο στη χρήση από το MEP. Είναι μόνο για σωληνώσεις (piping) και κυρίως για 3d. Δεν έχει βέβαια τα 3d σύμβολα που έχει το MEP (που είναι πιο ωραία αλλά με λάθος αναλογίες). Έχω βρει κάποια videάκια στο youtube, αλλά έχω ετοιμάσει κι εγώ μερικά video-tutorials για το plant στα Ελληνικά, τα οποία θα ανεβάσω σύντομα στο site μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.