Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

Σε μία πρόσφατη κατοικία που είδα έκαναν γείωση της κοιτόστρωσης με μία ράβδο Φ18 6αμετρη όπου στην άκρια της ήταν ηλεκτροκολλημένη μία χάλκινη ράβδος. Η χάλκινη ράβδος ήταν εκτός του μπετόν κατά την σκυροδέτηση ώστε να μπορεί να γίνει γείωση. Η σιδερένια ράβδος καθόταν πάνω στις κάτω ράβδους της γενικής κοιτόστρωσης.

 

Η παρότρυνση του ηλεκτρολόγου προς τον πελάτη ήταν να ρίξει την ράβδο αυτή της θεμελίωσης και την ράβδο της γείωσης του κεντρικού πίνακα ρευματοδότησης μέσα σε ένα βαθύ πηγάδι.

 

Το σπίτι αυτό θα έχει την απαραίτητη θεμελιακή γείωση? Είναι καλύτερα να γίνει κάτι άλλο? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ειδικά για τα σπίτια το ερώτημα δεν είναι αν θα έχει την απαραίτητη θεμελιακή γείωση αλλά αν θα έχει ΚΑΛΗ γείωση. Επειδή όμως η θεμελιακή γείωση έχει αποδειχθεί η πιο αξιόπιστη με τη χαμηλότερη αντίσταση, γιαυτό ο κανονισμός την έκανε υποχρεωτική και πρέπει να εφαρμόζεται. Το πως γίνεται τώρα είναι μια άλλη ιστορία.

 

Η παρότρυνση του ηλεκτρολόγου, στηρίζεται στο εξής. Ότι όσο πιο υγρό είναι το έδαφος τόσο καλύτερη η γείωση. Αντιθέτως σε βραχώδεις περιοχές έχει αποδειχθεί ότι η κλασσική παλαιά μέθοδος με τα ηλεκτρόδια ήταν προβληματική. Εκεί, εκτιμώ ότι μόνο με τη θεμελιακή επιτυγχάνονταν οι απαιτήσεις των κανονισμών.

 

Προς ενημέρωση όλων, όταν βρω λίγο χρόνο, απλά για να υπάρχει στο φορουμ θα σηκώσω ένα σχετικό άρθρο για να καταλάβουμε το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@panayiotis Υποθέτω όταν λες "ρίξει" εννοείς θάψει, έτσι;

 

Ναι να βγάλει μία βαθιά διάτριση και να θάψει μέσα την ηλεκτρολογική γείωση και την θεμελιακή γείωση.

 

Η θεμελιακή γείωση έγινε όμως με άλλο τρόπο όπως περιέγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας! Είμαι ένας απλός πολίτης που χτίζω ένα οικόπεδο εκτός Αττικής. Μόλις τελείωσε η εγκατάσταση της θεμελιακής γείωσης και κατόπιν μέτρησης που έγινε με πιστοποιημένο όργανο βρέθηκε 1,52Ω και ο μηχανικός μου είπε ότι είναι εντάξει (από τη στιγμή που η σύνδεση είναι ΤΝ). Ωστόσο σε κάποια ιστοσελίδα (Πίττας) διάβασα ότι η θεμελιακή γείωση πρέπει να είναι μικρότερη από 1Ω (ο μηχανικός μου είπε ότι αυτό συνέβαινε στις συνδέσεις ΤΤ)!Τελικά τι ισχύει;ποιο είναι το επιθυμητό ποσοστό αντίστασης της θεμελιακής γείωσης;θα έχω κάποιο πρόβλημα;πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω;

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο μεράκι σου που ασχολείσαι και με την τιμή της αντίστασης ! Είτε είναι 1,52 είτε 1 είτε ... 3 Ω, δεν έχει αξιόλογη διαφορά. Αρκεί να είναι κάτω από περίπου 5 Ω.

 

Με την μέθοδο της γείωσης με γαλβανιζέ σωλήνα ή επιχαλκωμένο ηλεκτρόδιο, είμασταν ευτυχείς όταν η αντίσταση ήταν κάτω από 10-15 Ω. Τώρα με τα 1,52 δεν μπορεί να έχει κανείς παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

συνάδελφοι και μή θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το κόστος μιας θεμελειακής γείωσης!!!

στην έδρα σας σας πόσο κοστίζει η τοποθέτηση μιας θεμελειακής γείωσης?εννοώ υλικά και εργασία του ηλεκτρολόγου!

 

π.χ. σε ένα σπίτι 170m^2 το οποίον μεταφράζεται σε μήκος λάμας περίπου στα 52m.

 

απλά πληροφοριακά!;)

ευχαριστώ για την ενημέρωση σας!

Link to comment
Share on other sites

μετράς περιμετρικά τα θεμέλια και βάζεις στο πολύ γενικό πλάνο και ένα 10% προσαύξηση στο μήκος διότι θα χρειαστεί να κάνεις γωνίες κτλ!και ως υλικά θα χρειαστείς και ανα 2m απο ένα σύνδεσμο που θα δεθεί η λάμα στα σίδερα στα θεμέλια και ένα σύνδεσμο με χαλύβδινη ράβδο κυλινδρική ανάλογα με το που θα αφήσεις την γείωση για τα ρολόγια!εμένα που η οικοδομή που κατασκευάζεται πήρα ράβδο κυλινδρική 3 m γιατί θα θα μπαζωθεί η οικοδομή περιμετρικά!

αυτά όσον αφορά για την κατασκευή και το τί χρειάζεσαι!

 

εδώ στα γιάννενα stef_kara παίζει αρκετά πιο πάνω η τιμή της θεμελειακής!περιμένω και άλλες τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.