Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Το κακο με το e-bay ειναι οτι θα αργησει να μου ερθει ενω εγω το θελω σχετικα αμεσα...

Τωρα αν ειναι να παρω κατι με 40€ που λεει, εχοντασ ολα τα χαρακτηριστικα που θελω και μου ερθει σε καμια βδομαδα, ε χαλαλι....

 

Παντως πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η διαρκεια των μπαταριων γιατι αν ειναι καθε βδομαδα θα θελει αλλες, τοτε σε ενα χρονο θα χεις πληρωσει ξανα την αξια του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα τα χρονικα ορια που λες...

Εξαρταται απο που στο στελνουν...

Αυτα τα μηχανακια συνηθως ειναι απο Κινα...

 

http://www.ebay.com/itm/New-RZ-E60-60m-Laser-Distance-Measurer-Range-Finder-Red-and-Black-/311002096524?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48692b638c

 

Το πιο συντομο που βρηκα και οικονομικο συναμα ειναι αυτο που βαζω.

60μετρο, μνημες, πυθαγορειο και 4 ενδειξεις στην οθονη...

 

Να υποθεσω το backlight που αναφερει ειναι ο φωτισμος της οθονης?

 

Αξιζει για τα 40€ λετε να περιμενω ενα μηνα να μου ερθει?  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

@inzaghi

Δεν θα κολουσα στα 40ε επιπλεον για ενα εργαλειο της δουλειας μου.

Ειχα παρει το disto d2 το 2007 αν θυμαμαι καλα οταν ημουν εργοδηγος  και μου χρειαζοταν στις  επιμετρησεις καθε που καναμε λογαριασμο στους εργολαβους.

Εχει μετρησει 8 μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες,2 πολυκλινικες,καμια 30αρια μεζονετες,χώρια οι αποτυπωσεις για συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων,χώρια το υψος οργανου που επερνα στο total,χώρια τα πιτσιρικια που τους το δινω να παιζουν με το laser καμια φορα.

Ακομη και οι φιλοι μου παιζουν οταν το βλεπουν.

Αποτελεσμα?---->Δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ μεχρι και σημερα.

Σου το συνιστω ανεπιφυλακτα,για να το εχεις για χρονια και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Ελπιζω να βοηθησα :)

Edited by pallaks
Link to comment
Share on other sites

@inzaghi

Δεν θα κολουσα στα 40ε επιπλεον για ενα εργαλειο της δουλειας μου.

Ειχα παρει το disto d2 το 2007 αν θυμαμαι καλα οταν ημουν εργοδηγος  και μου χρειαζοταν στις  επιμετρησεις καθε που καναμε λογαριασμο στους εργολαβους.

Εχει μετρησει 8 μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες,2 πολυκλινικες,καμια 30αρια μεζονετες,χώρια οι αποτυπωσεις για συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων,χώρια το υψος οργανου που επερνα στο total,χώρια τα πιτσιρικια που τους το δινω να παιζουν με το laser καμια φορα.

Ακομη και οι φιλοι μου παιζουν οταν το βλεπουν.

Αποτελεσμα?---->Δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ μεχρι και σημερα.

Σου το συνιστω ανεπιφυλακτα,για να το εχεις για χρονια και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Ελπιζω να βοηθησα :)

Ναι κι εγω γι αυτο εσκασα το 2012 185€ για το Bosch και μεσα σε 2,5 χρονια τα παιξε και αναζητω νεο

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δε θα σκασω παλι πολλα λεφτα για νεο λειζερακι γιατι δεν αξιζει

Το αν θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειναι κατι εντελως μα εντελως υποκειμενικο και εξαρταται απο το λειζερακι και το ποσο κωλοφαρδος θα σαι.

 

Το Leica Disto D2 το βρισκω με 100€ στο ebay και με 120+ΦΠΑ στην Ελλαδα.

Το μοναδικο καλο που βρισκω στο συγκεκριμενο μοντελακι ειναι οτι εχει 3 χρονια εγγυηση και ειναι και Leica...

 

Εχει επαναφορτιζομενες μπαταριες αυτο η βαζεις τις κλασσικες απλες του περιπτερου?

Link to comment
Share on other sites

Εχει επαναφορτιζομενες μπαταριες αυτο η βαζεις τις κλασσικες απλες του περιπτερου?

 

2 ΑΑΑ αλκαλικες βαζω...αλλα κρατανε αρκετα.

Εγω 180ε το ειχα παρει τοτε...τωρα συμφερει ακομη πιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι πως είτε είστε νέοι μηχανικοί και δεν γνωρίζετε τα φορολογικά είτε έχετε πολύ χαμηλό εισόδημα και φορολογείστε με τεκμήρια.

 

Σε γενικές γραμμές συμφέρει να αγοράσετε κάτι από την Ελλάδα ακόμα και στην διπλάσια τιμή με τιμολόγιο, παρά από το εξωτερικό χωρίς τιμολόγιο, εκτός βέβαια αν έχετε υψηλά τεκμήρια και φορολογείστε για αυτά.

 

Συνοπτικά, 80€ από Ελλάδα με τιμολόγιο είναι μόλις 20% περισσότερα από 40€ από κίνα αν είστε στην χαμηλή φορολογική κλίμακα (26%) και .

 

Αν αγοράσεις κάτι από την Ελλάδα με τιμολόγιο τότε περνάς στα έξοδα την αξία του και γλιτώνεις τον φόρο εισοδήματος που αντιστοιχεί στο ποσό αυτό συν το ΦΠΑ που συμψηφίζεται.

 

Έστω ότι αγοράζεις κάτι αξίας 80€ με τιμολόγιο.

Τα 15€ περίπου είναι το ΦΠΑ που συμψηφίζεται, οπότε το κόστος είναι στα 65€.

Τα 65€ περνάνε στα έξοδα. Αν δεν τα ξόδευες θα πλήρωνες γι'αυτά 26% φόρο (τουλάχιστον), δηλαδή 16,9€. Από την στιγμή που έχεις το τιμολόγιο δεν θα πληρώσεις τον αντίστοιχο φόρο.

80-15-16.9=48,1€.

 

Στα μεγάλα εισοδήματα μάλιστα που ο φόρος εισοδήματος είναι 33% και η εισφορά αλληλεγγύης 3% τουλάχιστον, το αντίστοιχο κόστος είναι :

80-15-65*(0.33+0.03)=41,6€

 

Δεν νομίζω να αξίζει το ρίσκο να αγοράσετε κάτι χωρίς εγγύηση για τόσο μικρή οικονομία.

 

Προσωπικά αγοράζω κάτι από το ebay μόνο αν το κόστος είναι κάτω από το 1/3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.