Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Το χω δουλεψει κι αυτο, δανεικο απο φιλη.

Σκυλι μαυρο αλλα δεν εχει αυτα που θελω (φωτιζομενη οθονη και περαν της μιας ενδειξης στην οθονη)

Στα χερια μου η 4αδα μπαταριων του τελειωσε. Δεν ξερω αν ηταν η πρωτη η οχι, παντως εβαλα αλλες.

 

Η φωτιζομενη οθονη παντως τραβαει πολυ. Θα κρινω ποσο θα διαρκεσει η επομενη δυαδα ΑΑΑ που θα βαλω.

Γιατι και στο Ridgid σε 2 αυτοψιες φαγωθηκε η μιση μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό:

 

http://www.e-shop.gr/metritis-apostaseon-bosch-pro-glm-50-0601072200-p-TLS.030473?sid=1

 

Το έχω εδώ και περίπου 2 χρόνια. Μέτρια χρήση χωρίς κανένα πρόβλημα έως τώρα. Μπαταρίες δεν έχω αλλάξει ακόμη. Φωτιζόμενη οθόνη, πυθαγόρειο θεώρημα, μέτρηση επιφάνειας & όγκου. Για όσους θέλουν έναν μέτρητη μέχρι τα 50μ πιστεύω είναι μια χαρά.

 

Στο παραπάνω link είναι και σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η καινουρια σειρα της Bosch.

 

Πρωτη φορα ακουσα απο τον Ινζακι οτι τελειωνουν τοσο γρηγορα οι μπαταριες.

Οσους ξερω και εχουν αποστασιομετρα, δεν εχουν τετοιο προβλημα.

Δεν ειναι λυση να φορτιζεις μετα απο καθε αποτυπωση.

 

Υλικο για διαβασμα υπαρχει στο παρον θεμα.

Οποιος θελει ας ανατρεξει.

 

Απλα θα ξαναπω οτι δεν αξιζει το κοπο να γλιτωσεις 20-30-50Ε για ενα εργαλειο που θα εχεις για 5+ χρονια (για πλακα).

 

Ηδη ο Ινζακι την πατησε.

Και μονο που ξαναπηγε απο το καταστημα για να παρει αλλο μηχανημα, καταναλωσε τα 30Ε που γλιτωσε, με το χρονο που σπαταλησε.

 

Bosch ή Leica ειναι κορυφη (και δεν μιλαω για εργαλεια των 600Ε, υπαρχουν και τετοια).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry μην ξεχνάμε πάντως πως ο ινζακι είχε ήδη ένα bosch που ψώφησε πολύ νωρίς :P

 

επειδή το ridgid ήταν και δική μου πρόταση μίλησα πάλι με το παιδί που το χρησιμοποιεί κανονικά και δεν έχει κανένα πρόβλημα στην ακρίβεια των μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παικταρά στα χέρια σου αναστενάζουν τα μηχανάκια... μάλλον για μεγαλύτερη ακρίβεια ακολουθείς το ρητό "μέτρα 10 φορές" ??? :)

Η επόμενη δουλειά σου θα είναι να κάνεις crash test στα laser !!!

Link to comment
Share on other sites

Bosch δεν ξαναπαιρνα παιδες μετα απο αυτο που μου τυχε

Μπορει να ειναι τα καλυτερα μηχανακια ever, ομως δε νοειται να χαλασει και να καταστραφει τελειως στα 2,5 χρονια με μη επιδιορθωσιμη ζημια.

Απαραδεκτο.

 

Επειτα, υπαρχουν κι αλλες αξιολογοτατες μαρκες οι οποιες μαλιστα εξειδικευονται στα laser οπως η Laserliner φερ ειπειν που ειναι Γερμανικη.

Το καταστημα που μου το πουλησε εφερνε, μεν, Bosch, το φτηνοτερο που εφερνε, δε, κοστιζε 200€ και τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν τα διεθετα.

 

Crash test καναμε με τον πωλητη. Στο ιδιο ανοιγμα πορτας (κασα κασα) που η μια πλευρα ειχε ηλιο, το Bosch εβγαλε 1,183μ, το Laserliner 1,182μ και το Ridgid 1,198μ

 

Κατα τα λοιπα, ξαναλεω, πιθανον οι μπαταριες που εχουνε στη συσκευασια να ειναι τυπου εφεδρικες, με πολυ μικρη αντοχη. Ας αγορασω μια καλη τετραδα οταν τελειωσουνε αυτες και εκει θα κρινω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θελω να αγορασω καποιο μετρητη laser που να εχει καλη αποκριση σε επιφανειες φωτιζομενες. Καθως επισης και μετρηση ακριβειας. Ειδα τα παραπανω αλλα θελω και μια σημερινη προταση (ή αποτελεσματα των προηγουμενων)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον gio, επίσης θα ήθελα μια καλή πρόταση, θα ήθελα όμως επιπλέον να μετράει κορφιά στέγης.

 

 

Πάντως συνάδεφε, νομίζω το εικονιζόμενο είναι καλό, απόμια έρευνα στις σελίδες του eshop η τιμή τώρα είναι ευκαιρία και οι δυνατότητες πολύ καλές

 

Jason k όμως δεν ξέρω, ύψη βρίσκει? Εστω ότι είσαι εξωτερικά σε ένα διόροφο με δίρυχτη στέγη, σου βρίσκει το ύψος του χαμηλότερου και ψηλότερου σημείου στέγης ? ...

:)

Edited by Gousgounis
Συνένωση διαδοχικών μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.