Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόδια STOP! Δεν πληρώνουμε σε όλη την Ελλάδα!


Adavis

Recommended Posts

Και ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό χαμογελούσα με όσους υποστήριζαν ότι η "επανάσταση" είναι μόνο το να μην πληρώνουν διόδια (όχι ότι διαφωνώ με το συγκεκριμένο καθεστώς ως διαμαρτυρία, όπως έχω ξαναπεί), αρχίζω πραγματικά να πιστεύω ότι ενδέχεται να επεκταθεί επιτέλους και αλλού και με άλλους τρόπους διαμαρτυρίας σε σοβαρότερα θέματα το φαινόμενο.

 

Ήδη έχει επεκταθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

768.009 άτομα σύμφωνα με αυτήν την ιστοσελίδα...

 

Εκεί βλέπουμε και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία όπως το πόσοι είναι οι δ/ντες κλπ πόσοι είναι αιρετοί, πόσοι είναι ΠΕ και άλλα χρήσιμα!!

 

Στην απογραφη αυτη ειχαν μπει και συμβασιουχοι, δημοτικοι συμβουλοι, αντιδημαρχοι κτλ κτλ.. (στο λεω με 100% σιγουρα..)

 

Δεν ειναι και τοσο κατατοπιστικη η απογραφη...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, ποιος θα κάνει αυτόν τον υπολογισμό?

Σε αυτήν εδώ την μελέτη υπάρχει το γενικό υπόδειγμα με το οποίο η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων κάνει του υπολογισμούς αυτούς γιά ένα έργο PPP.

Εδώ υπάρχει μιά μελέτη για το κόστος των έργων PPP στην Ευρώπη με πραγματικά στοιχεία, στην σελίδα 43 αναφέρει για το κόστος συντήρησης από 580.000 €/Χλμ μέχρι και 1.150.000 €/Χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

θεωρητικά εμείς είμαστε πιο κοντά στην Ελβετία βάση τούνελ, κλπ. Επίσης τόσες κοιλαδογέφυρες έχουμε μονο εμείς. Ο λόγος είναι απλός. Οταν οι άλλοι χάραζαν του δρόμους οι περιβαλλοντικές μελέτες ήτανε άγνωστες. Το αποτέλεσμα είναι οτι με ανάπτυξη +4% είμασταν καλά και το μοντέλο δούλευε. Με ανάπτυξη -3% (που στην πραγματικότητα είναι της τάξεως του -4.2% αφου θα πρέπει να υπολογίσουμε και την μείωση αποδοχών) το μοντέλο καταρρέει. Τώρα οι τράπεζες έχουν ομόλογα Ελληνικού δημοσίου τα οποία δεν μπορούν να πουλήσουν και να ρευστοποιήσουν τα κεφάλαια (κανένας δεν τα θέλει). Η ασφάλιση των ομολόγων είναι ήδη ακριβή και οι τράπεζες χάνουν χρήματα. Τα δάνεια έχουν μειωθεί στο ελάχιστο. Οπότε εχουν και αυτές αιχμαλωτιστεί απο την γενική πορεία της οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι η "επανάσταση" δείχνει ότι επεκτείνεται μόνο σε ότι έχει να κάνει με πράγματα στα οποία υπάρχει άμεσο κέρδος.

Γλίτωσα 5 ευρώ από τα διόδια σήμερα, 1,40 από το εισιτήριο του μετρό χθες αλλά σε ποιο ουσιαστικά και μακροπρόθεσμα ζητήματα πάλι ο καναπές και το ζάπινγκ θα κερδίσει.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν αναφέρομαι στο κίνημα του δεν πληρώνω διόδια για πολύ συγκεκριμένους και σημαντικούς λόγους. Είχα και εγώ αρχικά λανθασμένη άποψη αλλά διάβασα 2-3 πράγματα, δεν έχω τις γνώσεις για να τα κρίνω 100% αλλά δείχνουν να το έχουν αναλύσει πιο ουσιαστικά το θέμα.

Αναφέρομαι όμως σε μια πλειοψηφία (που πιστεύω ότι είναι η συντροπτική πλειοψηφία εκεί έξω) η οποία το ακολουθεί άκριτα και επιφανειακά επειδή της φάνηκε απλά ενδιαφέρον και κουτοπόνηρο να "κοροιδεύει και ξεγελάει" το κράτος που την κοροιδεύει.

Μακάρι να κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι η "επανάσταση" δείχνει ότι επεκτείνεται μόνο σε ότι έχει να κάνει με πράγματα στα οποία υπάρχει άμεσο κέρδος.

 

Αυτό ίσως ισχύει για την μεγάλη μάζα που δεν έχει πάρει χαμπάρι το τι συμβαίνει... Όμως υπάρχει μία συνεχώς διευρυνόμενη μειοψηφία που αντιδρά συνειδητά και συντεταγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερα για αυτά που σκέφτεσαι/ή ξέρεις Νικολέττα. Εννοείς ότι το κίνημα "δεν πληρώνω" έχει βαθύτερους σκοπούς τους οποίους δεν γνωρίζουμε;

Μήπως σκέφτεσαι ότι οδηγούν ένα λαό που φτάνει στα όρια της εξαθλίωσης σε αντιδράσεις "εκτόνωσης" για να νομίζουν ότι κάνουν την επανάστασή τους αλλά τους τα παίρνουν διπλά -τριπλά από άλλες πλευρές;

Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερα για αυτά που σκέφτεσαι/ή ξέρεις Νικολέττα. Εννοείς ότι το κίνημα "δεν πληρώνω" έχει βαθύτερους σκοπούς τους οποίους δεν γνωρίζουμε;

Μήπως σκέφτεσαι ότι οδηγούν ένα λαό που φτάνει στα όρια της εξαθλίωσης σε αντιδράσεις "εκτόνωσης" για να νομίζουν ότι κάνουν την επανάστασή τους αλλά τους τα παίρνουν διπλά -τριπλά από άλλες πλευρές;

 

όχι όχι ! δεν εννοώ κάτι τετοιο!

Απλά αναρρωτιέμαι:

πόσοι από αυτους (δεν εννοώ από αυτούς που το ξεκίνησαν αλλά αυτούς που τελευταία και ειδικά μετά από την προβολή από τα ΜΜΕ το ακολουθούν)

- έχουν πραγματικά και ουσιαστικά διαβάσει όλες τις ανάλύσεις για ποιο λόγο δεν πρέπει να πληρώνουμε;

- είναι εθελοντές, δασοπυροσβέστες, σε οικολογική οργάνωση, σε κοινωνική οργάνωση, μάχονται γενίκά υπέρ του κοινού καλού

- πάνε στις εκλογές για να ψηφίσουν κατά των μεγάλων κομμάτων

- δεν έχουν κλείσει ημιυπαίθριο

- δεν πετάνε τα σκουπίδια τους όπου να ΄ναι όταν πάνε μια εκδρομή

- δεν παρκάρουν τα τζιπ τους πάνω στα πεζοδρόμια και κολλάνε και κανένα αυτοκολλητάκι είμαι γαίδαρος σε όποιον το έχει κάνει.

- Δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι από άποψη. 'Η είναι δημόσιοι υπάλληλοι ΜΕ άποψη.

- Κατεβαίνουν σε πορείες και μάχονται γενικότερα.

 

 

Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται ασύνδετα αλλά για εμένα δεν είναι.

Επειδή μιλήσαμε για επανάσταση η οποία θα επεκταθεί και σε πιο ουσιαστικα πράγματα ,προσπαθώ να ψυχογραφήσω το προφίλ των ανθρώπων που σηκώνουν τις μπάρες με περηφάνεια και χαρά και σκέφτομαι αν όντως η πλειοψηφία αυτών θα κάνουν και πιο ουσιαστικά πράγματα στο μέλλον με περηφάνεια στα οποία δεν θα έχουν αυτό άμεσο κέρδος αλλά χασούρα ελεύθερου χρόνου, δυνάμεων και καλοβολεψιάς. Αυτή και μόνο είναι η απορία μου. Δεν φαντάζομαι καμιά θεωρία συνομωσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.